Extremisté vztyčí v německém městě sochu Lenina z Česka

Lenin zatím čeká ve skladu na svůj velký den. (repro: jungefreiheit.de)

Lenin zatím čeká ve skladu na svůj velký den. | FOTO: repro: jungefreiheit.de

Socha V. I. Lenina bude nejspíš už brzy vztyčena v německém městě Gelsenkirchenu ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko. Stane se tak po dlouhé právní bitvě mezi extremistickou levicovou stranou a městským úřadem.

Gelsenkirchen ležící v centru Porúří, kdysi průmyslovém srdci Německa, bude prvním západoněmeckým městem se sochou zakladatele ruské komunistické strany.

Zatímco Leninovy ​​sochy kdysi zdobily náměstí měst a obcí v komunistické NDR, na veřejných prostranstvích v západním Německu zřejmě nikdy žádný Lenin nestál.

Soud nyní povolil marxisticko-leninské straně MLPD umístit kovovou sochu mimo její sídlo. Městský úřad se pokusil tomu zabránit a nařídil zastavení stavby betonového podstavce, na kterém má stát. Tvrdí, že socha „naruší výhled“ na sousední památkově chráněnou budovu.

Místní rada okresu West Gelsenkirchen také uvedla, že Lenin jako „komunistický vůdce reprezentuje násilí, potlačování práv a svobod, teror a obrovské lidské utrpení“. To vše ho podle radních činí neslučitelným s demokratickým ústavním pořádkem v Německu a Lenin je symbolem boje proti demokracii a za její zrušení.

Obrana před Babišem (FORUM 24)

Strana MLPD se ale bránila u soudu a spor vyhrála. Označila to za „fantastické vítězství Vladimira Iljiče Lenina“. Hlava MLPD Gabi Fechtnerová řekla německým médiím: „Jsme opravdu šťastní. Gelsenkirchen je dělnické město a Lenin se sem velmi dobře hodí.“

Mluvčí města sdělil, že městský úřad soudní rozsudek napadne.

Socha má být odhalena 14. března při slavnostním ceremoniálu, který má přilákat levicové aktivisty z celé země.

Litinová socha vysoká 2,15 metru byla vyrobena ve 30. letech minulého století v Sovětském svazu a MLPD ji koupila od nejmenovaného města v České republice za nezveřejněný poplatek v online aukci.

MLPD byla založena v roce 1982, má zhruba 2800 členů a je pod dohledem německé zpravodajské služby, která ji považuje za extremistickou a neústavní.

(Zdroj: Theguardian.com)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]