Časopis A2 je jedním z literárních časopisů, který obdržel grant od ministerstva kultury. Z požadované částky 2 750 908 korun získá 2 750 000 – a stává se tak jedním z nejlépe hodnocených literárních periodik. Stojí však za to podívat se nejen na to, jakým způsobem jsou tyto časopisy hodnoceny, ale zejména kým: Jedním z členů komise je totiž například Jan Bělíček, redaktor časopisu A2 a zároveň člověk, který na webu A2larm (který k A2 patří) žádá čtenáře o příspěvky prostřednictvím crowdfundingu. Časopis, který se tak čile vymezuje proti státu, jasně ukázal, že nejdůležitější je přizpůsobit se společenskému diskurzu, který zní: Čím větší střet zájmů, tím větší úspěch.

Podívejme se nejprve na to, kdo v komisi, která rozděluje miliony korun ze státního rozpočtu, vlastně sedí. Jedním z členů je Ondřej Buddeus, básník, který v časopise A2 publikoval. Stejně tak Viktor Debnár, Erik Gilk nebo Michal Jareš. Nejkřiklavějším případem je ale zmiňovaný Bělíček. Kromě toho, že je jedním z těch, kdo tištěné verzi časopisu přihráli téměř tři miliony korun, rád by, aby se zlepšila i jeho webová verze (jakkoli se nejen A2 tváří, že se jedná o oddělené záležitosti, je to samozřejmě nesmysl). A tak se zaangažoval v crowdfundingu, jehož účelem je vybrat peníze právě pro vylepšení webu A2larm.

Tento kouzelný střet zájmů se projevuje hned v několika věcech. Tím prvním je hodnocení, které nalezneme na stránkách ministerstva kultury. Časopis A2 žádal o 2 750 908 korun a získal 2 750 000, je tedy zjevné, že mu přísná a nezaujatá komise dala téměř o tisíc korun méně. Pravděpodobně proto, že celá částka by byla ještě nápadnější, a to hlavně ve chvíli, kdy se stačí podívat do databáze autorů časopisu A2, aby tam člověk zmiňovanou polovinu (ano, členů je celkem 10) komise našel.

“Časopis si za nepříliš dlouhou dobu (vychází od roku 2005) vydobyl poměrně silné místo mezi kulturně uměleckými periodiky a konkuruje tradičnějšímu Hostu či Tvaru. Jako jeden z mála časopisů vychází každé dva týdny včetně prázdnin a čím dál více se profiluje jako časopis levicový, obhajující angažovanost literatury a umění obecně. Tato nezaměnitelnost a jasná pozice v politickém spektru může být čtenáři chápána jako pozitivum, avšak zároveň jako jeho nevýhoda. Přestože časopis vychází v novinovém formátu, má velmi slušnou typografickou úpravu a v médiích se prezentuje v adekvátní míře: výrazně; nikoliv však podbízivě,” píše se v dokumentu MK ČR.

Hodnotitelé zapomínají zmínit jasné ideologické zaměření časopisu, nízkou kvalitu mnohých jeho textů a hlavně demagogii, která má pravděpodobně znamenat onu angažovanost, která pro někoho může být problém. Stejně tak typografická úprava časopisu A2 je ve srovnání s jinými hodnocenými periodiky opravdu diskutabilní.

Protože A2 i A2larm se často prostřednictvím textů vyjadřují k politické situaci, není od věci zmínit, že za největší problém je zde považována domnělá genderová nerovnost, feminismus, squatting a další okrajová témata – z toho logicky vyplývá, že autory opravdu minimálně trápí problém střetu zájmů v České republice. Je tedy jasné, že princip tohoto problému jim uniká i v případě, že si někde mohou přijít k penězům.

Ještě pikantnější je však tento fenomén v případě časopisu, který se projevuje jako levicový, někdy extrémně, jako kritik státu a státní moci. Státní peníze jsou ale pro něj něčím samozřejmým a sezení na obou stranách stolu – tedy schopnost být tím, kdo peníze rozděluje i získává zároveň, redaktorům (a členům ministerské komise) nijak nevadí.

Časopis A2 se často vymezuje proti ostatním časopisům a dalším médiím, a to zejména v případě, že jsou jeho autoři kritizováni. V tomto případě už ale nejde o ideologický a názorový nesoulad, ale o principy právního státu a rovných podmínek, které v už tak pokřiveném systému státních dotací naprosto chybí. Stačí se ostatně podívat na to, že časopis Babylon nedostal od stejné komise vůbec nic – asi proto, že o rozdělení peněz nerozhodoval Petr Placák a jeho kolegové.

Na výsledky dotačních řízení se můžete podívat ZDE.

Revue Forum Banner
Johana Hovorková
Johana Hovorková
Hlavní editorka deníku FORUM 24
Další články autora