V poslední době vystupuje stále více do popředí téma klimatické změny. Názory a akcenty se různí. Nejradikálnější alarmisté chtějí této situace zneužít k prosazení svých ideových cílů. Výsledné řešení podmiňují světovou revolucí, zničením kapitalismu a soukromého vlastnictví.
[ctete postid=“262378″ title=“Ovčáček varuje Babiše před válkou se Zemanem, jinak ANO klesne pod 20 procent“ image=“https://www.forum24.cz/wp-content/uploads/2019/08/Ovčáček-Babiš-Zeman-385×230.jpeg“ excerpt=“Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček varoval premiéra Babiše, že kdyby vyhlásil válku “ permalink=“https://www.forum24.cz/ovcacek-varuje-babise-pred-valkou-se-zemanem-jinak-ano-klesne-pod-20-procent/“]262378[/ctete]
Otvírání společenských otázek, jakou podobu bude mít náš svět za desítky let, je legitimní. Žádné zodpovědné vládě by nemělo být lhostejné, v jakém stavu předá zemi svým nástupcům a budoucím generacím. Řada souvisejících témat je i u nás aktuálních už dnes, ať už jsou to energetické úspory, nízkoemisní výroba elektrické energie včetně jaderné, omezení plýtvání, zalesňování, ochrana vody nebo kultivace krajiny zdevastované „kolchozním“ velkoplošným zemědělstvím.
Racionální přístup
V této debatě by ovšem měl převládnout racionální tón, který postrádají mnozí radikální aktivisté. Se změnami klimatu nelze bojovat drastickým omezením ekonomických aktivit, neúměrnými regulacemi nebo třeba necitlivým zdaněním osobní a letecké přepravy. V tomto směru se velmi angažují nejrůznější „zelené“ subjekty, které chtějí tuto agendu posunout do popředí jako hlavní politickou prioritu.
To vše se projeví v běžném životě občanů a stále je nutné mít na mysli sociální soudržnost. Z překročení únosné míry vytěží jen populisté, což je patrné ve Francii jako důsledek hnutí žlutých vest, původně vyprovokovaného zvýšením daně z benzínu.
Nechme nyní stranou vědecké polemiky, nakolik jsou změny klimatu a především emisí skleníkových plynů provázány s činností člověka a nakolik jde o důsledek přirozených příčin, tedy celkového atmosférického tlaku a intenzity záření Slunce. Ani skeptici, vylučující vliv lidské činnosti, dnes nezpochybňují, že k postupným klimatickým změnám dochází. Jde tedy o to, jakým způsobem se na ně adaptovat.
Koncentrace bohatství je zločin
Pozoruhodné příspěvky do diskuse přináší zejména server A2larm, odhalující skutečnou tvář nejradikálnějších bojovníků proti změnám klimatu. Zatím nejdále došel text americké levicové aktivistky Meagan Day (1. 8. 2019), převzatý z magazínu s výmluvným názvem Jacobin.
Za vše hovoří už titulek článku „Koncentrace bohatství je zločin proti přírodě“. Text vyvozuje, že „luxusní vily, jachty, auta a soukromá letadla dohromady vytvářejí mnohem větší množství emisí než některé země světa“. Někteří vědci podle ní tento jev označují za „zelený zločin“.
Meagan Day se odkazuje na studii nazvanou „Měření ekologické stopy bohatých“, která mapuje, jak chování nejmovitějších lidí ovlivňuje změnu klimatu. Studie se snaží dovodit, že zcela zásadně, a používá přitom slovník, za který by se nemuseli stydět ani redaktoři komunistických Haló novin.
Autoři studie zjistili, že nadměrné bohatství vede boháče ke stále větší spotřebě, tedy k výstavbě obrovských domů, nakupování luxusních jachet, aut nebo soukromých letadel. Na světě je prý v provozu více než tři sta luxusních jachet, které spotřebovávají „neuvěřitelné“ množství pohonných hmot a vypustí do ovzduší 284 tisíc tun oxidu uhličitého za rok – „to vše jen pro potěšení bohatých“.
„Problémem“ jsou i luxusní domy, za něž vědci považují ty, jejichž rozloha přesahuje sedm a půl tisíce metrů čtverečních. Údajně mají také zničující účinek na životní prostředí. Jejich uhlíková stopa je kvůli spotřebě dřeva na jejich výstavbu „enormní“ – a to jen proto, aby „bohatí měli ve svých obrovských sídlech k dispozici spoustu volných pokojů“. Totéž platí „samozřejmě“ i pro luxusní auta, která mají kvůli nadměrné velikosti větší uhlíkovou stopu než běžná auta.
Studie nepomíjí soukromá letadla, kterých je jen ve Spojených státech registrováno zhruba 15 tisíc. Jen tato letadla údajně vyprodukují dvakrát více uhlíkových emisí než africký stát Burundi.
Vědci připouštějí, že spotřební návyky představují pouze část celkového podílu nejbohatší vrstvy na „destabilizaci planety“, jelikož například vlastní doly, továrny nebo banky, které do těchto odvětví investují. Přesto navrhují zásadní omezení jejich spotřeby. Není sice jasné, jak si to představují, ale lze si to domyslet.
Znovu promysleme socialismus
„Bez zásadní změny ekonomického systému však nemůžeme očekávat důsledné řešení klimatické krize,“ uzavírá autorka, kterou překvapuje, že vysoká spotřeba bohatých nikoho neznepokojuje. Ke zlepšení situace nemůže podle ní dojít, pokud bude „hlavním měřítkem zisk, nikoli zlepšování kvality života a zvyšování blahobytu pro všechny“.
Ve zmiňované studii se tvrdí, že „výsledkem vnitřního rozporu mezi kapitalismem a socialismem je situace, v níž je kapitalismus nutné chápat jako zločin proti přírodě. V reakci na tento zločin existuje jediná spravedlivá odpověď: znovu promyslet socialismus“.
[ctete postid=“262697″ title=“Planetu možná zachrání světová levice. Škoda, že to pak už nebude místo k žití“ image=“https://www.forum24.cz/wp-content/uploads/2016/08/CpvujGQWAAAMu3a-385×230.jpg“ excerpt=“Už jste viděli šestnáctiletou aktivistku Gretu Thunbergovou, jak mává duhovou “ permalink=“https://www.forum24.cz/planetu-mozna-zachrani-svetova-levice-skoda-ze-to-pak-uz-nebude-misto-k-ziti/“]262697[/ctete]
Tento slovník je u nás důvěrně známý stejně jako výsledky budování socialismu ve východní Evropě, i ve vztahu k životnímu prostředí. Podobným radikálům chybí odstup a osobní zkušenost, ale stoupence mají i u nás. Nejde jen o anarchisty z A2larmu, ale v neposlední řadě o KSČM, která se dosud nesmířila s porážkou v roce 1989. Stále má v programu budování socialismu, a kdyby dostala větší prostor, usilovala by o revanš.
I tak dokáže ovlivňovat současnou vládu Andreje Babiše, když mezi podmínky její tolerance zařadila tezi, aby nejen voda, ale i ostatní přírodní zdroje byly podle Ústavy „ve vlastnictví České republiky“. To by ovšem v praxi zakládalo nebezpečné riziko plošného zestátnění takových zdrojů a faktického znárodňování.
Čína a Rusko bez povšimnutí?
U českých komunistů tyto postoje nepřekvapí, starého psa novým kouskům nenaučíš. Zarážející je spíše sebemrskačství části levicové scény ve vyspělých zemích, drtivě kritizující stav západní civilizace. Zatímco celá Evropská unie se podílí na emisích skleníkových plynů deseti procenty, nechávají bez povšimnutí situaci v autoritářských režimech v čele s Ruskem a Čínou, která produkuje více emisí, než USA.
[ctete postid=“262504″ title=“ANO slibovalo transparentnost. Proč vláda nechce vydat audity senátní komisi?“ image=“https://www.forum24.cz/wp-content/uploads/2019/08/Babiš-Dostálová-Schillerová-385×230.jpeg“ excerpt=“Ministerstvo financí odmítá vydat senátní komisi auditní zprávy ke střetu zájmů “ permalink=“https://www.forum24.cz/ano-slibovalo-transparentnost-proc-vlada-nechce-vydat-audity-senatni-komisi/“]262504[/ctete]
Mimochodem z jiné vědecké studie z loňského podzimu vyplývá, že Čína a Rusko jsou na čele žebříčku zemí s nejhoršími výsledky klimatické politiky. Pokud by se svět řídil jejich současným přístupem, došlo by za více než 80 let k oteplení o více než 5 stupňů Celsia, což by mělo pro Zemi katastrofální následky.
Mnozí z těchto alarmistů stále neprocitli z chiméry budování „spravedlivější a beztřídní společnosti“, která vede v praxi k likvidaci demokracie a omezování svobody. Vůbec nelze pochybovat o tom, že různé odnože komunistů po celém světě svým představám, které všude končily fiaskem nebo tragickou deformací, stále věří.
Dosavadní úsilí jim zjevně nestačí, šli by mnohem dál. Boje proti klimatické změně chtějí zneužít k rozsáhlým společenským změnám s devastujícími účinky. I proto je nutné udržet veřejnou debatu k tomuto tématu v rozumných dimenzích.