Facebook i Twitter dostaly nůž na krk. Hrozí jim obří pokuty i vypnutí

Ilustrační foto  (pexels.com)

Ilustrační foto | FOTO: pexels.com

Nejpopulárnější sociální sítě by se mohly velmi brzy dostat do velkých problémů. Úředníci totiž pohrozili, že pokud se Facebook, Twitter a TikTok ve Velké Británii neuzavřou pro děti mladší třinácti let, mohou očekávat tvrdou reakci. O chystaných opatřeních informoval deník The Sun.

Většina sociálních sítí sice tvrdí, že jejich používání je omezeno věkem a pokud je osoba mladší třinácti let, není jí umožněno na nich „fungovat“. Průzkum společnosti Ofcom ovšem ukázal, že čtvrtina desetiletých a více než dvě pětiny jedenáctiletých dětí uvádí, že uživatelské účty mají.

Nový zákon, který sociálním sítím nařídí blokovat děti, vstoupí na Ostrovech v platnost letos v září. Porušení pravidel bude podle britské komisařky pro informace Elizabeth Denhamové postihováno skutečně tvrdě. „Sankce budou přiměřené rozsahu porušení,“ řekla politička.

„Máme několik nástrojů, za nejzávažnější porušení budeme udělovat pokuty anebo uvažovat o zákazu služby,“ vysvětlila Denhamová s tím, že lidé z jejího týmu jednali s programátory v Silicon Valley. Společně diskutovali o možnosti zabezpečení sociálních sítí, aby byli mladší než třináctiletí uživatelé blokováni.

Britská komisařka v té souvislosti připomněla, že velcí internetoví hráči už dlouhou dobu dokážou monitorovat, kdo jsou jejich uživatelé. „Dalších šest měsíců strávíme dalším vzděláváním a debatou o tom, jak mohou provozovatelé sociálních sítí zavést nový kód do praxe,“ dodala Denhamová.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články