Facebook pokračuje v boji s dezinformacemi. Uživatelům bude posílat oznámení

Ilustrační foto (Pixabay/geralt)

Ilustrační foto | FOTO: Pixabay/geralt

Největší světová sociální síť Facebook se už delší dobu snaží bojovat proti fake news. Proto například příspěvky, které obsahují zavádějící informace, uvidí méně lidé a obsahují varování. Nyní se ale Facebook rozhodl jít ještě dál.

Populární sociální síť v poslední době bojuje také proti dezinformacím a hoaxům spojených s pandemií koronaviru. Facebook proto spolupracuje s několika partnery, kteří pravidelně kontrolují pravdivost tvrzení, sdílených uživateli sociální sítě. Pokud je obsah uznán jako zavádějící, má menší dosah a zároveň je označen varovným symbolem.

Tomio Okamura (Facebook/F24)

Nově ale Facebook nebude dezinformační příspěvky o koronaviru pouze označovat, ale rovnou upozorní všechny uživatele, kteří na něj reagovali. Každému, kdo dá k takovému postu komentář, lajk nebo jej sdílí, pošle Facebook oznámení, informoval americký web Fast Company.

Podle Facebooku má novinka pomoci uživatelům v rozhodování. Má jít o poslední možnost, aby se dozvěděli, že přišli do kontaktu s dezinformacemi. Dodatečného označení příspěvku si totiž všimne jen málokdo. Sociální síť navíc podobná sdělení často úplně odstraní, v tu chvíli už se uživatel nikdy nedozví, že reagoval na fake news.

Otázkou však zůstává, jaký může mít tento krok efekt. Lidé, kteří na podobné příspěvky reagují, jen stěží uvěří Facebooku, že tvrzení není pravda. Zaslanou notifikaci by někteří z nich mohli spíše vnímat jen jako manipulaci a spiknutí nadnárodní korporace.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]