Facebook smazal stovky falešných profilů sloužících Kremlu. V pozadí byl Sputnik

repro Facebook

Proruský profil | FOTO: repro Facebook

Firma Facebook smazala stovky stránek, účtů a skupin napojených na Rusko. Na Facebooku a Instagramu vypouštěly prokremelské manipulace. Zrušené účty byly tajně propojené s ruskou propagandistickou agenturou Sputnik, která se čile činí i v Česku.

Facebook zakročil proti hned dvěma koordinovaným operacím spuštěným z Ruska. Jedna cílila na východoevropské státy, které v éře studené války patřily k sovětské sféře vlivu, a druhá samostatně na Ukrajinu. Vzájemně nebyly propojené, Využívaly stejnou taktiku k tomu, aby zmátly uživatele. Rukopis Moskvy se snažily zamaskovat.

V případě Facebooku se jednalo o celkem 364 stránek napojených na Sputnik. Bahno dezinformací a manipulací šířily do pobaltských států, střední Asie, na Kavkaz a do střední a východní Evropy. Česka se tento konkrétní případ netýkal. Stránky se skrytou nebo falešnou identitou vypouštěly propagandu namířenou proti Severoatlantické alianci, dalšími tématy byla protestní hnutí nebo korupce. Smazáno bylo dalších 107 facebookých profilů a 41 účtů na instagramu zaměřených na Ukrajinu.

Facebook přiměly zakročit americké bezpečnostní složky. Agentura Reuters v této souvislosti podotýká, že správci této sociální sítě byli v minulosti terčem kritiky za laxní přístup k extremistickému obsahu a útočné propagandě. Facebook a Twitter už nicméně zrušily řádově miliony příspěvků a uzavřely mnoho účtů napojených na Rusko, Írán a podobné režimy.

Paradoxem je, že zatímco prokremelští dezinformátoři sociální sítě hojně využívají k prosazování ruských zájmů ve světě, samotný ruský úřad pro dozor nad internetem a komunikacemi, Roskomnadzor, už loni na Facebook pod hrozbou zákazu tlačil, aby data o ruských uživatelích ukládal přímo v Rusku, nikoli v zahraničí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner