Facebook zaslal odborníkům na dezinformace chybné údaje

Ilustrační foto. (Pixabay/geralt)

Ilustrační foto. | FOTO: Pixabay/geralt

Před více než třemi lety Mark Zuckerberg z Facebooku vyhlašoval, jak bude společnost sdílet s vědci údaje o tom, jak lidé interagují s příspěvky a odkazy na sociální síti, aby akademici mohli studovat dezinformace na webu. Vědci tyto údaje v posledních dvou letech využívali pro četné studie zkoumající šíření nepravdivých a zavádějících informací. Jenže data poskytnutá Facebookem nebyla v pořádku.

„Podle interních e-mailů a rozhovorů s výzkumníky měly informace sdílené Facebookem zásadní chybu,“ píše Nytimes.com. „Údaje zahrnovaly interakce pouze asi poloviny amerických uživatelů Facebooku – těch, kteří se zapojili do politických debat natolik, aby dali najevo svůj politický názor – nikoliv všech, jak společnost uváděla. Facebook výzkumníkům sdělil, že údaje o uživatelích mimo Spojené státy, které byly rovněž sdíleny, se nezdají být nepřesné.“

Miloš Zeman s Vladimirem Putinem (ČTK)

„To podkopává důvěru, kterou mohou mít výzkumníci ve Facebook,“ uvedl Cody Buntain, odborný asistent a výzkumník v oblasti sociálních médií na Technologickém institutu v New Jersey, který byl součástí skupiny výzkumníků známé jako Social Science One, jež dostala informace o aktivitě uživatelů. „Zpočátku zaznívalo mnoho obav, zda máme věřit tomu, že Facebook poskytuje výzkumníkům Social Science One kvalitní údaje. Nyní víme, že jsme neměli Facebooku tolik věřit a měli jsme požadovat větší úsilí, aby se prokázala validita údajů.“

Společnost se tento týden výzkumníkům v e-mailu omluvila a snaží se prý soubor dat aktualizovat. Může to ale trvat týdny. Několik výzkumných pracovníků, kteří se zúčastnili debaty s Facebookem, si stěžovalo, že kvůli chybě přišli o měsíce práce.

Chyby v souboru dat si jako první všiml Fabio Giglietto, výzkumník v oblasti sociálních médií z univerzity v italském Urbinu. Nepřesnost objevil, když porovnal údaje o nejčastějších příspěvcích zveřejněné Facebookem minulý měsíc s údaji, které společnost poskytla výhradně výzkumníkům. Zjistil, že výsledky obou souborů údajů se liší.

„V posledních týdnech je to již podruhé, co výzkumníci a novináři zjistili nesrovnalosti v souborech dat, které Facebook poskytl pro větší transparentnost platformy. Koncem srpna server Politico informoval, že z analytického nástroje CrowdTangle, který patří sociální síti a který používají novináři a výzkumníci, zmizely desítky tisíc příspěvků na Facebooku ze dnů před nepokoji a po nich v Kapitolu 6. ledna,“ píše NYT.com.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]