Krvavé záběry z policejních zásahů proti demonstrantům, které pomáhaly udržovat v pohotovosti tzv. žluté vesty ve Francii, byly skutečné — tedy až na to, že pocházely z Venezuely či ze Španělska. Čestnou výjimkou byl jeden snímek z Francie, ten ovšem pocházel z doby před Macronem.
Po sociálních sítích se šíří statusy obsahující snímky z nepokojů v Latinské Americe, ale kritizující údajné brutální policejní zásahy proti demonstrantům s navlečenými žlutými vestami ve Francii. Několik příspěvků tohoto druhu se dočkalo 36.000 sdílení.
Čtyři z pětice společně šířených snímků buď nepocházejí vůbec z Francie, anebo jsou ještě z doby před prezidentstvím Emmanuela Macrona. To ale lidem nevadí. Příspěvek Nikaragujce Mauricia Morena na síti Facebook sdílelo 5000 uživatelů. Kopie tohoto příspěvku publikovaná na profilu uživatele z Ekvádoru jménem Erwin Desaix Falquez Salazar pak zaznamenala na 30.000 sdílení.
V tu chvíli bylo už jen otázkou času, než se rozšíří ve Francii. O to se postaral uživatel, který jej sdílel rovnou ve skupině „Robes Noires et Gilets Jaunes“ (Černé obleky a žluté vesty). Tam byl příspěvek posléze stažen, nicméně na dalších místech setrvával dál.
První z pěti společně šířených snímků, v koláži nahoře vlevo, zachycující muže s roztrženou zakrvácenou košilí, pochází ze Španělska z protestů kolem referenda o odtržení Katalánska na podzim 2017. Jak vysledovala agentura AFP, tuto fotku použilo více médií včetně arabské redakce BBC nebo Telegraphu, která s ní ilustrovala své články o Francii. Záměna překvapuje o to víc, že nápis „Policia“ (místo ve francouzštině používaného „Police“) na uniformě policistky vylučoval, že by se vůbec mohlo jednat o záběr z Francie. Autora fotografie se nepodařilo najít.
Snímek vlevo dole s vousatým mužem a rovněž zakrvácenými svršky, pořídil fotograf AFP Alain Jocard 14. června 2016 na pařížské demonstraci proti novele zákoníku práce. Tentýž muž je zachycený i na dalších snímcích zmíněného fotografa z téhož dne.
Fotografie vpravo dole zachycující muže se zakrváceným obličejem, obklopeného příslušníky francouzské pořádkové policie CRS, je ze září 2016 a pochází opět z demonstrace proti zákoníku práce. Šířil ji tento turecký server, fotografa se ale dohledat nepodařilo.
Fotografii nad ní s těžkooděnci „zpracovávajícími“ muže na zemi zveřejnila ruská televize už v březnu 2016. Jedná se o záběr z francouzské demonstrace proti zákoníku práce.
Akci tzv. žlutých vest zachycuje jediná z pěti fotografií. Jde o snímek vpravo nahoře s demonstranty a explodující plynovou láhví v hořící barikádě před Vítězným oboukem. Pořídil jej fotograf serveru Paris Match Pascal Rostain 24. listopadu 2018 a jak je z něj patrné, francouzská policie zčásti běsnícímu davu nijak neubližuje.