Lídři kandidátek koalice Spolu a hnutí ANO pro evropské volby Alexandr Vondra (ODS) a Klára Dostálová (ANO) se v neděli setkali v pořadu Partie na CNN Prima News. Jejich debatu následně zhodnotil poslanec hnutí STAN Ondřej Lochman, podle kterého si část ODS a ANO „velmi rozumí“ a líbila by se jim jiná vláda. To si ale nenechala líbit europoslankyně Veronika Vrecionová (ODS).
„Dnešní přitakávání Alexandra Vondry s Klárou Dostálovou jen potvrzuje to, co vidíme v kuloárech a ve výborech ve sněmovně. Větší část ODS a ANO si velmi rozumí a rozhodně by se jim líbila jiná vláda,“ napsal Lochman na sociální síti.
„Nechcete se na to rozeštvávání vykašlat? Fakt to máte zapotřebí?“ pustila se do něj Vrecionová.
Na nedělní debatu dříve reagoval také ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). „Dneska to na Primě asi nebyl moc duel, zástupci ODS a ANO si evidentně notovali. Shodli se na kritice Danuše Nerudové a mojí osoby. To je ale málo. Do voleb, včetně těch evropských, je potřeba jít s jednotnou vizí a týmem a s propracovaným programem. Okopáváním kotníků druhým ještě nikdo voliče nepřesvědčil,“ vzkázal.
Tomu zase odpověděla ze svého účtu ODS, která napsala, že to od ministra není důstojné. „Co by na to řekli kluci v šatně?“ rýpla si s odkazem na Rakušanova videa o debatách Bez cenzury.
Vondra s Dostálovou v neděli hovořili například o snaze zabránit zákazu spalovacích motorů nebo o nutnosti shody na společné politice vůči migrantům, která je podle jejich mínění příliš vstřícná například v případě Německa. Také mluvili o reálných možnostech České republiky obsadit některou z důležitějších pozic v rámci evropských institucí.
Vondra v té souvislosti s ohledem na možné ambice volební lídryně STAN Danuše Nerudové naznačil, že větší šance na zvolení mají osoby již v evropském prostředí známé a etablované. Pokud jde o běžence, citoval lídr koalice Spolu příklad Dánska, které v návaznosti na migrační vlny zavedlo restrikce v oblasti sociální podpory a další opatření, jež ho ochránily před masovou vlnou imigrace.
Dostálová napadla Rakušana, který podle ní „zpackal migrační pakt“. Jistou míru nesouhlasu s Rakušanovým postupem vyjádřil i Vondra. „Trochu ho za to kritizuji, protože se měl pokusit sehnat blokační menšinu. Spadlo to ale z čistého nebe. Byl jsem skutečně překvapen a moc se mi to nelíbilo,“ prohlásil.
Od nového parlamentu Vondra očekává, že bude méně zelený a více pragmatický. „Když volby dopadnou dobře, mohli bychom pro to většinu najít,“ řekl Vondra o odvolání zákazu spalovacích motorů. Podle něj k tomu bude příležitost při vyhodnocování plnění klimatických cílů Evropské unie. Dostálová s politickým soupeřem souhlasila. „Se spalovacími motory se ještě musí něco dělat, také spoléhám na nové složení Evropského parlamentu,“ řekla.
Politici se střetli v tom, kdo nese odpovědnost za přijetí zákazu. Podle Dostálové to byla chyba současné vlády Petra Fialy (ODS), která nevyužila českého předsednictví v EU ve druhém pololetí 2022 k zastavení zákazu. Podle Vondry však za předsednictví už bylo pozdě, protože neexistovala dost silná blokační menšina států EU. Vondra vidí odpovědnost u bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO), který podle něj měl zákaz spalovacích motorů zablokovat v Evropské radě.