Fakta 2015: Odkud jsou uprchlíci, kolik je mužů, jaké mají vzdělání

(zdroj: Bamf)

FOTO: zdroj: Bamf

Jak je to s těmi opálenými mladými muži s chytrými mobily, co přicházejí do Evropy předstírat, že prchají z válečných oblastí? Německý Der Spiegel přináší statistiky za minulý rok a porovnává je s údaji za rok 2014.
Odkud tedy přicházejí uprchlíci do Německa? Za prvních 11 měsíců roku 2015 registrovaly německé úřady podle údajů Ministerstva vnitra přibližně 965 000 uprchlíků, z toho 206 000 jenom v září, což je rekordní počet. Hlavní zemí, odkud přicházejí, je Sýrie. Syřané tvoří přibližně polovinu všech přicházejících uprchlíků, další přicházejí ze západního Balkánu. Na počátku a uprostřed roku jich bylo hodně, pak ale od pozdního léta 2015 počet Balkánců dramaticky klesl, ačkoliv počet žadatelů o azyl vesměs zřetelně stoupl.

A co muži a ženy? Ačkoliv ve světě tvoří ženy a muži přibližně stejné množství, do Evropy přicházejí více muži. Do Itálie přišlo v předchozím roce podle údajů Evropské unie a bezpečnostní agentury Frontex přibližně sedmkrát více mužů. V Německu tvořily v roce 2014 dvě třetiny všech uchazečů o azyl muži a více než polovina z nich byla mezi 18 a 35 lety. U uprchlíků ze západních balkánských států byl ovšem poměr pohlaví vyrovnaný. Přitom více než 70 procent syrských a somálských uchazečů o azyl byli muži. U Syřanů 70 procent, u Somálců 80 procent.
Přibližně třetina všech mužů, kteří se v roce 2003 ucházeli o azyl v Německu, byly děti a mladiství pod 18 let. V první polovině roku 2015 to bylo více než 47 000 uchazečů o azyl pod 18 let. V roce 2014 bylo mezi uchazeči o azyl přibližně 4 400 neplnoletých uprchlíků, kteří přešli bez rodičů nebo jiných příbuzných do Německa z krizových oblastí Německa. Takových bylo ale v minulém roce mnohem více, podle Spolkového statistického úřadu 11 600 dětí a mladistvých. Ne všichni ale žádají o azyl.

(Již dříve jsme zde publikovali údaje Vysokého komisařství OSN pro uprchlíky (UNHCR), podle kterých se dostalo v roce 2015 do Evropy přes Středozemní moře 985 704 uprchlíků. Z toho je 42 procent žen a dětí, 58 procent mužů.)

Jaké jsou důvody nepoměru mezi muži a ženami? Mnoho rodin má peníze pouze na to, aby umožnily útěk jen jedné osobě a pak jsou často vybráni muži, protože pro ženy a dětí přináší cesta více rizika. Ženy a děti pak často zůstávají v uprchlických táborech, například v Turecku nebo v Libanonu. Otcové doufají, že jejich rodiny se podle pravidel o sjednocování rodin budou moci vydat na jistější cestu, jakmile budou muži uznáni v Evropě jako uprchlíci. Faktem je, že také v uprchlických táborech ženám hrozí násilí a sexuální napadání.

Jak je to se vzděláním běženců? Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky (Bamf) se uchazečů o azyl také ptá na jejich vzdělání. Údaje jsou dobrovolné, a proto nepředstavují žádný statisticky reprezentativní obraz. Jakousi tendenci ale ukazují. V roce 2015 podle těchto čísel přibližně šestina dotázaných uprchlíků navštěvovala univerzitu nebo odbornou školu, čtvrtina uchazečů o azyl navštěvovala pouze základní školu a asi osm procent říká, že nenavštěvovali nikdy žádnou školu.

Uprchlíci ze Sýrie mají v průměru vyšší vzdělání. Přibližně třetina z nich chodí na univerzitu nebo odbornou školu, ovšem přibližně jedna pětina navštěvovala pouze základní školu nebo vůbec žádnou.

Tolik tedy fakta, ze kterých si lidé pak mohou odvozovat svoje názory.  Jestli je sklenice poloprázdná, nebo je poloplná je pak závěr daný náturou každého.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]