Fakta usvědčují Babiše, že za chaos s vakcínami může on, vzkazují lidovci

FB AB

Pan doktor Babiš | FOTO: FB AB

Premiér Andrej Babiš nemluví pravdu, když svádí vinu za pomalé tempo očkování na Evropskou unii. Podle lidovců, kteří v uplynulých dnech udělali důkladnou analýzu postupu států v Evropské unii, měla vláda na přípravu očkovací strategie a na nákup například injekčních stříkaček a jehel šest měsíců. Do listopadu ale žádnou strategii neměla, v současné době stále panuje ve vakcinaci občanů chaos. Fakta shrnuje místopředseda KDU-ČSL a europoslanec Tomáš Zdechovský, který se svým týmem dohledal a prošel všechny dokumenty Evropské rady a Evropské komise týkající se vakcín.

„V otázkách vakcinace se Česká republika dobrovolně rozhodla táhnout za jeden provaz s Evropskou unií, která zajistila základní smlouvy a dala jasný návod, jak mají státy postupovat. Na rozdíl od ostatních členských států a oproti doporučením Evropské komise ale Česko nevytvořilo s kraji a městy infrastrukturu a plán očkování, kvůli čemuž dnes vzniká obrovský chaos,“ vypovídají podle lidoveckého místopředsedy Tomáše Zdechovského fakta, která se svým týmem dohledal.

„Premiér Andrej Babiš namísto spolupráce s odborníky zvolil opětovně klasický postup, kdy on vše řídí a rozhoduje, což ve výsledku vše komplikuje,“ připomněl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka, který společně s dalšími poslanci na neexistenci očkovací strategie a infrastruktury opakovaně a s dostatečným předstihem upozorňoval.

Časová osa postupu strategie vakcinace EU versus postup české vlády

 • V červnu 2020 Evropská komise (EK) předkládá Strategii EU pro očkovací látky a Česko se ke společné evropské iniciativě ohledně dodávek vakcín dobrovolně připojuje. EK tedy za nás vyjednává o dodávkách vakcín s výrobci. Přesto máme možnost sami vyjednávat o dalších dodávkách s ostatními výrobci.
 • V srpnu 2020 pak EK uzavírá jménem členských států smlouvu o dodávce vakcín s firmou AstraZeneca a dál vyjednává s dalšími společnostmi.
 • V polovině října vydává EK doporučení členským státům, které se týká přípravy na očkování. Česká republika tak nejméně od října oficiálně ví, že je nutné mít silnou očkovací a infrastrukturní strategii. Nikdo ale s kraji a městy nejedná.
 • V listopadu uzavírá EK smlouvu o dodávce vakcín s další firmou – BioNTech/Pfizer – až na 300 milionů dávek vakcíny. Česko má nejprve zájem o dva miliony dávek, pak zvyšuje objednávku na čtyři miliony. O pár dní později se lídři zemí EU dohodli na urychlení přípravy vnitrostátních plánů očkování. Předseda Evropské rady Charles Michel zdůrazňuje nutnost přípravy komunikační kampaně k očkování ze strany členských států.
 • 3. prosince 2020 má EK uzavřené smlouvy o dodávkách více než dvou miliard vakcín pro státy EU. Přestože Evropská komise doporučuje státům připravovat se na dodání vakcín již od října, premiér Babiš 14. prosince uvádí, že „na očkování připravujeme velice podrobný plán“.
 • Ačkoli podle doporučení Evropské komise měly státy zajistit kapacitu očkovacích služeb včetně dostatečného zdravotnického vybavení během října a listopadu, český ministr zdravotnictví Jan Blatný v polovině prosince prohlašuje, že „Česko nakoupí zdravotnický materiál pro očkování proti koronaviru“.
 • Těsně před Vánocemi, 21. prosince 2020, Evropská komise oznamuje schválení první proticovidové vakcíny od firmy BioNTech/Pfizer a 26. prosince se rozjíždějí první dodávky do všech členských států EU. Každá ze zemí sedmadvacítky dostává symbolických 9750 dávek.
 • Po svátcích, 5. ledna 2021, ale Andrej Babiš tvrdí, že EU ve společném postupu zaspala. Evropská komise se brání, že distribuci nestíhají především výrobci, a i kdyby ČR dostala více dávek vakcíny, stejně by je nestihla využít kvůli nedotáhnuté očkovací strategii.
 • V Česku bylo k 7. lednu 2021 podle ministerstva zdravotnictví podáno 19 918 dávek vakcíny od Pfizeru. Oproti zbytku světa Česko v očkování zaostává.
 • 11. ledna očkování proti koronaviru v Česku viditelně vázne. Je zde k dispozici bezmála sto tisíc dávek vakcíny od firmy Pfizer. Jenže naočkováno bylo do neděle 10. ledna jen 40 tisíc lidí. Kde se nachází zbytek vakcín a proč dochází k prodlevám? Nevíme!
 • A je tu 15. ledna – spouští se rezervační systém očkování v ČR. Hodinu po spuštění registrace už byly všechny vakcíny rozebrané. Systém byl složitý, nefungoval dobře, lidé měli problémy s přihlášením, nemohli dokončit registraci, nechodily SMS zprávy s PIN kódy, trvalo to celé dlouho, na očkování přicházeli lidé podle rezervovaného termínu, ale nemocnice je v systému neměly. Problém byl například i s registrací českých občanů polské národnosti, kteří mají jiný tvar rodného čísla.

S využitím tiskové zprávy KDU-ČSL.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner