Falešné profily baví internet: Lidé píší Ovčáčkovi, fanoušci se smějí

Eric Drooker

Sociální sítě Facebook i Twitter nabízejí mnoho prostoru pro recesi. Často toho využívají zakladatelé falešných profilů politiků i dalších známých osobností – a opravdu hodně lidí se také nachytá.

Už několik let baví český internet falešný twitterový účet Karla Schwarzenberga, který velmi trefně komentuje každodenní dění v Poslanecké sněmovně i ve světě. „Obstruujeme ve Sněmovně. Nejdřív každý zvlášť, potom po dvojicích a nakonec uděláme vláček,” napsal například neznámý autor ke včerejší snaze opozice zabránit schválení zákona o elektronické evidenci tržeb. Profil sleduje více než 133 tisíc lidí, což je vzhledem k počtu českých uživatelů Twitteru vysoké číslo.

V poslední době ale zaujala falešná facebooková stránka prezidentského mluvčího Jiřího Ovčáčka. Tomu se daří nejen pobavit, podle reakcí a příspěvků přímo na stránce dokonce hodně lidí zmátl – zejména těch, kteří sem přicházejí podpořit prezidenta Miloše Zemana a nezaznamenají, že si správce stránky dělá legraci.

FB

Autor stránky uveřejnil konverzaci s jedním z těch, kteří se na recesi nachytali.

Nedávno falešný Ovčáček zesměšňoval např. trestní stíhání Martina Konvičky – a v komentářích se objevilo mnoho těch, kteří evidentně věřili, že tato prohlášení píše opravdový mluvčí prezidenta republiky. A když se na falešném profilu objevila výzva k tomu, aby lidé zasílali e-maily požadující odvolání premiéra Bohuslava Sobotky, reagoval i reální hradní mluvčí: „Mám zahlcený mail žádostmi o odvolání premiéra B. Sobotky. Anonym, který zneužil mého jména na FB, netušil, jakou vyvolá občanskou aktivitu!“ Falešný Ovčáček poté své fanoušky vyzval, aby v případě, že budou žádosti na Hrad posílat poštou, nasypali do obálky trochu mouky, aby dopis v pořádku prošel bezpečnostní kontrolou.

V debatách pod příspěvky falešného Jiřího Ovčáčka nalezneme také další recesistické profily: Gustáva Husáka, Františka Ringo Čecha, Vratislava Mynáře, Andreje Babiše a Agenta Bureše, Miloše Zemana, Romana Janouška nebo Jana Wericha. První jmenovaný nedávno falešnému vicepremiérovi vzkázal: „Teba som si vychoval dobre. Ty si môj najobľúbenejší husákovský syn, ktorého som si vyvolil.”

Zde je ještě jedna internetová perlička:

 

Ovčáček a Putin

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]