Falešné zprávy o chemických zbraních mohou být záminkou k ruskému útoku, myslí si USA

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Ruští činitelé prosazují do médií nepravdivé zprávy, které by Moskva mohla chtít využít jako záminku pro výpad vůči Ukrajině, řekl dnes mluvčí americké diplomacie Ned Price. USA jsou podle něj rovněž stále ochotny vést s Ruskem diplomatická jednání, vzájemné vztahy by se ale po případné invazi výrazně proměnily. Spojené státy by rovněž v takovém případě urychlily poskytování bezpečnostní pomoci Ukrajině, upozornil Price. Znovu přitom zopakoval, že USA zatím nemohou potvrdit ústup ruských jednotek z pohraničí, který v úterý oznámila Moskva. Příjezd další ruské vojenské techniky k hranicím konstatovala i britská zpravodajská služba.

USA znepokojují zejména vyjádření ruského prezidenta Vladimira Putina o „genocidě“ v regionu Donbas na východě Ukrajiny. Tam od roku 2014 bojují proti ukrajinské armádě proruští separatisté. K uznání nezávislosti dvou tamních povstaleckých republik v úterý vyzvala Putina ruská Duma.

(Týdeník FORUM)

Podle Price se v médiích rovněž objevují zprávy o tom, že Washington a Kyjev vyvíjí biologické a chemické zbraně, které plánují použít v těchto regionech. Price řekl, že jsou tyto zprávy „zcela nepravdivé“.

Šéf estonské rozvědky Mikk Marran dnes řekl, že Moskva pravděpodobně zahájí jen omezený útok na Ukrajinu a obsadí některá strategická území. V takovém scénáři by se vyhnula velkým městům, protože jejich obsazení a kontrola vyžadují mnoho vojáků. Možností je rovněž to, že Rusko posílí boje právě v oblasti Donbasu, čímž bude moci tvrdit, že se samo žádné agrese nedopustilo.

Podle informací estonské rozvědky ruských vojáků u hranic s Ukrajinou i přes dřívější vyjádření Moskvy stále přibývá. K hranicím v Rusku i Bělorusku se podle Marrana nyní pohybuje asi 10 bojových skupin, přičemž kolem 100 už jich tam je, což čítá dohromady asi 170 000 vojáků.

Také Price řekl, že se ruské jednotky nestahují, ale posouvají se „znepokojivě do bojových pozic“.

Příjezd další ruské vojenské techniky k hranicím konstatovala večer také britská zpravodajská služba. „Neviděli jsme důkazy o tom, že by Rusko stáhlo své síly od ukrajinských hranic,“ uvedl ve výjimečném veřejném prohlášení šéf britských armádních zpravodajců Jim Hockenhull. „V rozporu se svými prohlášeními Rusko nadále posiluje vojenské jednotky poblíž Ukrajiny. Zahrnuje to další obrněná vozidla, vrtulníky a polní nemocnici, které se pohybují směrem k ukrajinským hranicím. Rusko má k dispozici vojenskou sílu, která je schopna provést invazi na Ukrajinu,“ uvedl Hockenhull citovaný agenturou Reuters.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]