Falešní Katařané, policisté na velbloudech a postrádání piva. Mistrovství světa ve fotbale začalo

(Adam Pretty / FIFA / se souhlasem)

FOTO: Adam Pretty / FIFA / se souhlasem

V Dauhá v neděli vypuklo mistrovství světa ve fotbale. Katar je první zemí Blízkého východu, kde se mistrovství zorganizovalo. Jedná se o značně rozdílnou kulturu, jež od fanoušků, kterých mělo přijet podpořit své týmy více než 1,5 milionu, vyžaduje respektování řady pravidel v chování nebo například v oblékání. S tím se pojí i řada projevů nespokojenosti. Ať už se jedná o chybějící alkohol nebo požadovaný dress code.

Mistrovství v neděli zahájili domácí hráči Kataru prohrou s Ekvádorem. Přestože byl stadion Al Bayt při slavnostním zahájení i na začátku utkání plný, v průběhu se tribuny vyprázdnily. Fanoušky domácího týmu průběh zápasu natolik zklamal a pobouřil, že o poločase velká část z nich odešla.

Zákaz pití piva?

Negativní ohlasy jsou slyšet nejvíce na pravidla související s pitím alkoholu. Konzumace alkoholu je v Kataru přísně zakázána. V zónách v okolí stadionů mělo být původně na prodej pivo vždy tři hodiny před začátkem zápasů a hodinu po skončení. Katar ovšem podle agentury Reuters dva dny před začátkem mistrovství tuto možnost zamítl.

Příznivcům fotbalu alkohol u této akce pravděpodobně opravdu chybí. Fanoušci z Ekvádoru dokonce při nedělním zápase proti Kataru skandovali „Queremos cerveza,“ tedy „My chceme pivo“.

V případě jeho pití na veřejnosti hrozí osobám pokuta až tři tisíce riálů (asi dvacet tisíc korun, pozn. red.) nebo odnětí svobody až na šest měsíců. Turisté si ovšem mohou alkohol zakoupit v licencovaných obchodech v hlavním městě nebo v hotelech, restauracích a barech.

Zakrytá ramena i nohy

Katar je sociálně konzervativní země a je zde potřeba dbát opatrnosti v oblékání. Zásadou je především zdrženlivost. Lidé by měli nosit zakrytá ramena a nohy po kolena. Katařané jsou většinou zahaleni od hlavy k patě. Nosí tradiční arabské oděvy, muži bílou dišdašu a ženy černou abáju. Turisté si tyto obleky mohou zakoupit jako suvenýr, ovšem samotné nošení je v kultuře bráno za zneuctění.

Televizní komentátor Jaromír Bosák (ČTK / Svoboda Jaroslav)

Tuto společenskou normu se rozhodla nebrat v potaz skupina chorvatských fanoušků, kteří vyrazili do ulic oblečení právě v bílých oděvech dišdašu. Na zveřejněném videu na sociální síti si asi desítka „pravých Chorvatů, kteří si hrají na falešné Katařany“ zpívá známou chorvatskou píseň Moja domovina.

Za nepřijatelné je pokládáno vysvléknutí se do půli těla. V případě fotbalových zápasů to platí jak pro fotbalisty, tak pro fanoušky. Fotbalisté by si tímto krokem zajistili žlutou kartu a fanoušci pak přinejmenším pokutu. Vyzývavé modely v této kultuře nejsou žádoucí. Dress code je nutný především v úředních budovách, ale také ve vnitřních prostorách, například v obchodních domech.

Šejkové na velbloudech

Na dodržování pořádku nedohlíží v Kataru klasičtí těžkooděnci. Klidný průběh akce ve městě i v okolí stadionu obstarávají šejkové na velbloudech.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články