Falešní obyčejní lidé aneb ANO, na billboardy dáváme estébáky

Kampaň Andreje Babiše (Zbyněk Pecák / FORUM 24)

Kampaň Andreje Babiše | FOTO: Zbyněk Pecák / FORUM 24

V posledních dnech ve veřejném prostoru rezonují informace o tom, kdo jsou vlastně ti „obyčejní“ lidé z billboardů, kterými hnutí ANO oblepilo Českou republiku. Kromě toho, že velká část z nich je spojena s ANO nebo přímo vlastní členský průkaz, pan Václav Jelínek má i další propojení s Andrejem Babišem – byl to estébák. Překvapuje to vůbec někoho?

Poslanec ANO Martin Kolovratník na sociálních sítích lživou kampaň snaživě obhajuje, útočí přitom na novináře a hlavním otázkám se vyhýbá. Některé už ostatně v Hospodářských novinách položil Petr Honzejk. Dotazy zní: Opravdu neexistuje žádný běžný občan, který by byl ochoten prezentovat svůj názor, že „za Babiše bylo líp“? Vážně si Babišovi marketéři myslí, že když se někdo objeví na billboardu, nikdo si toho nevšimne a nezačne pátrat, o koho jde? Že daného člověka nikdo nezná? A hlavně – to skutečně nikomu nevadí prezentovat jako chudého důchodce prominentního komunistického papaláše, navíc důvěrníka StB?

(Týdeník FORUM)

Ale odpovědi ostatně také známe, zejména na tu poslední otázku. Nikomu to nevadí, protože s StB léta spolupracoval sám předseda a majitel hnutí Andrej Babiš, neboli agent Bureš. Donášení zločinnému komunistickému režimu ostatně sám přiznal už v roce 2013, i když se pak začal soudit a tvrdit, že se nic podobného nedělo.

Že hnutí ANO ve svých kampaních manipuluje a lže, to není žádné překvapení, děje se to již od jeho vzniku. Poslední krok Marka Prchala a jeho týmu je ale přece jen poněkud trapný. Alena Schillerová sice vykřikuje do médií cosi o statečných obyčejných lidech, jeden za druhým se ale ukazuje jako nastrčená figurka. Nebylo by bývalo lepší koupit nějaké obličeje z fotobanky?

Babiš je nervózní, protože v průzkumech jej poráží koalice SPOLU a dotahuje i samotná ODS. Je nervózní, protože svoji prezidentskou kampaň v „obytňáku“ začíná později, než chtěl, a ve stínu války, z níž dovede komunikovat jen závist uprchlíkům z Ukrajiny, což ostatně čile dělá zejména přes svoje noviny.

Ano, pan Jelínek není žádný obyčejný člověk, je to prostě kariérista a estébák, kterému bylo líp za Babiše, ale i za komunistů. Nejhorší na tom všem ale je, že tyhle vylhané osudy míří na ty nejzranitelnější: na lidi, kteří utíkají před válečným konfliktem. Ty totiž podle Babiše máme nenávidět, protože on už není ve vládě.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]