Tomio Okamura a jeho věrní zvou na shromáždění, které se koná 25. dubna 2019 na Václavském náměstí. Na pozvánce na sociálních sítích je nazývají „Vlastenecká demonstrace za Evropu, proti neomarxistické EU“ a podle uvedených údajů je pořadatelem skupina, která se prezentuje pod názvem „Česko patří nám – Pravdou proti neomarxismu“.

Celé to zahájí koncert skupiny Ortel, známé zejména svými nenávistnými texty otřesné kvality typu „pro Alláhovo slávu uříznou vám hlavu“. (Žádný správný „vlastenec“ zřejmě nesmí umět správně česky.) Pod sochou svatého Václava se tak bude předvádět kapela Tomáše Ortela vlastním jménem Hnídka, někdejšího lídra kapely Conflict 88, přičemž číslice odhazují na písmena abecedy HH čili Heil Hitler. Doufejme, že vyholení fanoušci si hajlování nechají jen do zapadlých klubů, kde mu občas holdují, a nepředvedou je přímo před očima svatého patrona české země.

V popisu události čteme klasické okamurovské bláboly typu, že EU podporuje islamizaci Evropy a ohrožuje suverenitu našeho národa, chce zničit tradiční rodinu a křesťanské hodnoty. Dále se z pozvánky dozvíme, že Ortel poté na pódiu vystřídá francouzská europoslankyně Marine Le Pen nebo „nejznámější bojovník proti islámu“, poslanec a předseda holandské Strany pro Svobodu Geert Wilders. Nebude chybět ani česko-japonský bojovník proti migraci Tomio Okamura. „Přijďte před klíčovými volbami do Evropského parlamentu podpořit úsilí vlasteneckých stran v boji za svobodu a spolupráci národních států Evropy bez EU,“ píše se v pozvánce. Takhle nějak si SPD představuje kampaň před volbami do Evropského parlamentu, kde – pochopitelně za nemalé europoslanecké platy – hodlá usednout.

Téhož dne, 25. dubna od 16 hodin, pořádá platforma Proti projevům nenávisti na náměstí Míru shromáždění zcela opačné. Pořadatelé na své stránce mimo jiné uvádějí:

Zvláště po bezprecedentních výrocích Tomia Okamury (například vyjádření k teroristickému útoku na Novém Zélandu), zvláště poté, co poslanci SPD Tomia Okamury se veřejně paktují s neonacisty (například Jiří Kobza mluvil na akci Generace identity), a zvláště po teroristickém útoku spáchaným příznivcem SPD, cítíme potřebu se hlasitě vymezit proti této formě populismu a nenávisti. … Po projevech bude probíhat průvod kolem Václavského náměstí.“

Po vyhlášení se ovšem objevil „inzerát“ účtu Michaela Kiwii Roubickova nabízející v různých facebookových skupinách, včetně skutečné nabídky práce, odměnu za účast na proevropském průvodu a za přítomnost na Václavském náměstí.

20 euro za účast na demonstraci a zaslání videa, datum kolem 25. 4. (upřesněno v soukromé zprávě). Poctivá nabídka skoro zadarmo, co v jiné skupině byla smazána (nechápu důvod). Požadavky: oranžová reflexní vesta nebo červený šátek, billboard s antinacionalistickou tematikou zaměřenou na Marine Le Pen. … Zákaz škody na veřejném majetku nebo zdraví, žádné objekty, co můžou zranit, třeba rajčatový juice nebo mouka ideální. Někdo zájem?“ táže se podivnou češtinou podivná entita.

Poté, co se kolem inzerátu rozpoutal veliký rozruch, prohlásila svůj post za pouhý žert. Za lháře pak označila ty, kteří budou jejím inzerátem „mávat“.

Skuteční pořadatelé, platforma Proti projevům nenávisti, se proti falešnému inzerátu ostře vymezila:

PROSÍME POZOR!!!
Touto formou se distancujeme od textu, který šíří Michaela Kiwii Roubicková. Tento účet rozesílá na inzertní weby tento „inzerát“. Všichni účastníci naší akce jdou vyjádřit nesouhlas z dobré vůle. Nestojíme ani o žádné peníze, ani nechce nikoho ničím polévat. Naše akce bude striktně nenásilná.

Jedná se o falešný inzerát, se kterým nemáme nic společného. Prosíme, nevěřte nesmyslům!“

Aktivistka Ivana Kudry, která účast na proevropské demonstraci plánuje, na dotaz deníku FORUM 24, zda někdy dostala zaplaceno nebo o takové praxi něco ví, odpověděla:

Nikdy jsem na žádnou demonstraci nebo shromáždění nešla proto, že by mi za to někdo zaplatil. Vždy jdu, protože tím podporuji určité hodnoty. A ty hodnoty jsou jasné, je to demokracie. V tomto slově je obsaženo vše. Půjdu tam, protože vím, že je to správné. A jakákoli nabídka finanční odměny by mě osobně nesmírně urazila. Mohu na svou čest prohlásit, že mi nikdo nikdy žádné peníze za účast na jakémkoli shromáždění nenabídl. A pokud by to někdo náhodou zkusil, nikdy bych nic takového nepřijala. Nevím ale ani o nikom, kdo by se k něčemu takovému, jako je přijetí odměny za demonstraci, snížil.“

Celý inzerát je tak očividně jeden veliký nesmysl. I kdyby byl skutečně míněn jako vtip, velice hloupý a nebezpečný vtip, a pokus, čemu všemu jsou lidi ochotni uvěřit, jak jeho autorka nyní (nepříliš přesvědčivě) tvrdí, je očividné, že mohl napáchat veliké škody a taky napáchal. Už jen proto, že je sdílen a v původní podobě se objevuje na mnoha různých místech. A pouze osobě ducha mdlého to nedochází.

Proto je přes všechna „vysvětlení“ stejně dobře možné, že šlo o úmysl. O úmysl zdiskreditovat účastníky proevropského shromáždění, vyrobit a rozšířit falešné „potvrzení“ již dlouho kolujících pomluv, šířených zcela vážně i premiérem Babišem a některými poslanci, jako například Pavlem Růžičkou z ANO. Potvrzení lží, že demonstranti proti nenávistným ideologiím, proti některým krokům vládnoucí koalice, proti trestně stíhanému premiérovi a podobně jsou za svou účast kýmsi placeni. Případně je to má od účasti odradit. Autorka (pokud za tím skutečně stojí jen jedna soukromá osoba) možná doufá, že nikdo nebude chtít upadnout v podezření, že s vlajkou EU stojí na náměstí jako placená síla. Myslící lidé sebou ale nenechávají takto manipulovat. A dokážou si spočítat, komu co asi může sloužit.

Revue Forum Banner