Falešný odboj poslanců a ministrů ANO má pomoci Babišovi. Je to však jen trapná fraška

Andrej Babiš silné Česko nevytvoří. (Facebook Andreje Babiše)

Andrej Babiš silné Česko nevytvoří. | FOTO: Facebook Andreje Babiše

Vypadá to, že se Andrej Babiš rozhodl, že by byla škoda, kdyby se aprílové vtípky dělaly pouze jeden den v roce. Jak si jinak vysvětlit, že premiér, o němž je známé, že bez jeho souhlasu se v poslaneckém klubu ani ve vládě nerozhodne o ničem, najednou ztratil svoji dominanci? Jak to, že jeho podřízení mají najednou tolik vlastních názorů a mohou dokonce i nesouhlasit s velkým šéfem? Odpověď je jednoduchá, Babiš znovu blafuje a společně se svým hnutím podvádí veřejnost. 

Pozice neochvějného vůdce se hodí tehdy, kdy vláda nemusí řešit žádný větší problém a ty menší se dají svalit na někoho jiného. To se Babišovi úspěšně dařilo několik posledních let. Nyní, když „jde do tuhého” a je třeba víc než cool strejda se zmijovkou a knížkou o svých snech, musí premiér změnit taktiku.

Házení viny na ostatní sice zůstalo a navždy zůstane Babišovým poznávacím znakem, ale na chvíli přišel ústup z pozice drsného šéfa, který řídí všechno. Není divu, v naší zemi totiž nefunguje nic, za co vláda, pod vedením slovenského agrobarona, přímo zodpovídá.

FORUM 24 (archiv)

Pár měsíců před volbami musí Babiš zkusit cokoliv, aby zvrátil trend, který ukazují průzkumy. Zřejmě proto v současnosti přichází s novou rolí, kterou bychom mohli nazvat “překvapený zachránce národa”.

Tato role spočívá v tom, že se Andrej Babiš v posledních týdnech pořád něčemu diví. Konkrétně věcem, které pronášejí jeho podřízení z ANO a ministři. Tedy lidé, kteří se svého šéfa bojí, slouží mu a bez jeho požehnání nejdou snad ani spát.

Najednou se ovšem naoko situace mění a všechny tyto loutky mají překvapivě vlastní názor. Znenadání třeba poslanci vládního hnutí odmítnou zveřejňovat smlouvy o nákupech během nouzového stavu. Od “protikorupčního” ANO celkem zvláštní přístup. Přichází tedy Babiš a diví se. On by přeci nechtěl tajit žádné podezřelé transakce nebo dokonce předražené nákupy, na nichž stát prodělal.

Trochu to připomnělo dávné Faltýnkovo extempore při hlasování o protikuřáckém zákoně, kdy předseda poslaneckého klubu ANO špatně pochopil šéfovy notičky a Babišovi zákonodárci zvedli ruku chybně. Tenkrát byl ovšem nynější premiér mimo republiku a dal se Faltýnkův přešlap svést na chybnou komunikaci. Nyní je ovšem boss doma a sotva tak může kdokoliv z poslanců jeho hnutí hlasovat jinak, než bylo jasně a důrazně doporučeno na klubu. 

Revue FORUM ()

Druhým, kdo ministerského předsedu překvapil, byli ministři školství a zdravotnictví. Ti totiž bez jeho souhlasu (prý) připravili plán na návrat dětí do škol. A Babiš se znovu diví. Nevěděl o tom, nechápe to, udělal by to jinak. Ne náhodou přesně tak, jak radí většina facebookových expertů, kteří jsou potenciálními voliči ANO.

Je to vlastně taková partyzánština, s níž se musí premiér nyní potýkat. Nic mu neřeknou, dělají rozhodnutí za jeho zády. Takový člověk by ale přeci neměl dělat předsedu vlády, takhle se úspěšná firma nevede. 

Navíc, i kdyby někdo Babišovým výmyslům uvěřil, měl by si vzpomenout na jeho slova z loňského března. „Já jako premiér země samozřejmě osobně odpovídám za všechna krizová opatření. A beru na sebe plnou politickou odpovědnost,“ řekl tehdy premiér. To je ovšem v kontrastu s “nikdy neodstoupím”, takže si můžeme do kolonky Babišovy lži připsat další čárku. Kolikátou už?

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner