Faltýnek: ANO v regionech vládne dobře, být v dozorčích radách je normální

Eric Drooker

Místopředseda hnutí ANO 2011 Jaroslav Faltýnek na Radiožurnálu hovořil o tom, jak se (ne)daří jeho straně v krajích. Během roku po volbách se rozpadlo několik koalic, kritická situace je v Brně nebo v Praze. Podle Faltýnka je ale hlavním důvodem fakt, že se ANO snaží narušovat staré zavedené struktury. Zdá se, že zejména působením svých členů a jejich příbuzných ve státních firmách.

Kromě potíží v Praze a Brně se rozpadly koalice např. v Opavě, Hodoníně, kvůli sporům nastaly změny v Karlových Varech nebo v Českých Budějovicích. „Já vidím dva zásadní problémy. Za prvé naše hnutí je určitá chyba v systému, který tady fungoval pětadvacet let,“ uvedl Faltýnek ve Dvaceti minutách Radiožurnálu s tím, že ANO se nechtělo účastnit zajetých pořádků tradičních stran. „Dopředu bylo jasné, že hnutí ANO je nežádoucím partnerem,“ myslí si.

Místopředseda hnutí Andreje Babiše sice přiznal, že na vině může být i nezkušenost představitelů ANO, rozhodně však odmítl, že by někteří z nich byli problematičtí i z jiných důvodů. „Naši lidé nemají žádné problémy s korupcí, nejsou trestně stíhaní jako někteří jiní politici a nemají propojení s policií,“ prohlásil Faltýnek. Podle něj by jakýkoli podobný problém znamenal pro člena ANO 2011 konec.

Je Krnáčová dobrá primátorka? Otázce nerozumím

Jedním z témat rozhovoru byla i ohlášená kandidatura Josefa Váni, kterého ANO postaví v senátních volbách na Karlovarsku. „Nevím, jaký bude pan Váňa skvělý nebo neskvělý politik. Je to určitě člověk, který je osobnost,“ uvedl Faltýnek. Podle něj není potřeba nic jiného než životní zkušenosti, které žokej má. „Je to velký člověk, myslím duchem.“

ANO se nedařilo zejména v Brně, v pátek byl z hnutí vyloučen radní Tomáš Kratochvíl. „Připadá mi absurdní, že se koaliční strany snaží dělat nám personální politiku,“ prohlásil Faltýnek, který tvrdí, že se spory v žádném případě netýkají jeho syna Jiřího, místopředsedy představenstva Tepláren Brno. Faltýnek v angažmá svého syna nevidí problém stejně jako ve svém vlastním působení ve třech moravských společnostech. A jestli je Adriana Krnáčová dobrou pražskou primátorkou? S odpovědí šéf poslanců ANO váhal. „Určitě ano… Moc této otázce nerozumím,“ dodal.

Faltýnkovi a jejich dlouhé prsty

Jiří Faltýnek je místopředsedou představenstva městské firmy Teplárny Brno a také asistentem poslance ANO Rostislava Vyzuly. Za funkci v městské firmě dostává 18 000 korun měsíčně. Faltýnek starší před časem připustil, že „to není úplně optimální“, jeho šéf Andrej Babiš MF DNES řekl, že by syn jeho místopředsedy v této funkci být neměl. Nic se však nestalo, na webu Tepláren Brno je Jiří Faltýnek uveden i dnes.

Ani Jaroslav Faltýnek není bez zajímavých funkcí, přestože např. za starostkou Prahy 10 Radmilou Kleslovou stále zaostává. Je samozřejmě členem představenstva Babišova Agrofertu, kromě toho ale působí ve společnosti Vodovody a kanalizace Prostějov. Loni díky tomuto postu získal podle deníku E15 234 tisíc korun. Druhá firma, kde Faltýnek zastává funkci, je Moravská vodárenská. Jedná se o soukromou společnost patřící francouzské Veolii, Faltýnek od ní loni obdržel 84 tisíc korun. Příjem má místopředseda hnutí, kde nejsou politici, ale všichni makají, ještě z městské firmy ASA Technické služby Prostějov, a to asi 80 tisíc ročně.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]