Jaroslav Faltýnek je podezřelý z ovlivňování obří zakázky na mýtný systém. V utajení se sešel s předsedou ÚOHS Petrem Rafajem, kterému měl předat noty, jak zvrátit tendr ve prospěch společnosti Kapsch. Kopíruje tak svého šéfa Andreje Babiše, který ovlivňoval Rafajova předchůdce Martina Pecinu.
[ctete postid=“238403″ title=“Rušno kolem vedení ANO. Vondráčkova papalášská arogance, policejní šťára u Faltýnka“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/03/Vondráček-Faltýnek-385×230.jpeg“ excerpt=“Sotva premiér Babiš vytáhl paty za hranice, je kolem vedení ANO nebývale rušno. Vyšlo “ permalink=“https://forum24.cz/rusno-kolem-vedeni-ano-vondrackova-papalasska-arogance-policejni-stara-u-faltynka/“]238403[/ctete]
Kolem prvního místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka se stahuje smyčka. Uvízl ve dvou kauzách, které vyšetřuje Národní centrála proti organizovanému zločinu. Policisté se zajímají o korupční pozadí veřejných zakázek, ve kterých je ústřední postavou „Faltýnkův člověk“, významný zákulisní hráč a radní městské části Brno-střed za hnutí ANO Jiří Švachula. Tato kauza zásadně nabourává „protikorupční“ obraz hnutí ANO, navíc v regionu, kde operuje Babišův oblíbenec a bývalý brněnský primátor Petr Vokřál.
Nestandardní kontakty
Co je však ještě závažnější, policie zároveň zmonitorovala Faltýnkovy nestandardní schůzky ve dvou brněnských hotelech s nejvýše postavenými zástupci firmy Kapsch Karlem Feixem a Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petrem Rafajem, kteří dnes čelí podezření z korupce.
Faltýnek se podle zjištění policie pokoušel „vyvíjet značnou snahu ovlivnit ve prospěch Kapsche“ veřejnou zakázku na výběr mýtného na následujících deset let. Dosavadní provozovatel Kapsch neuspěl v souboji s konsorciem Czech Toll/Sky Toll, vybraným ministerstvem dopravy, ale nevzdával se a snažil se tento výsledek ve spolupráci s ÚOHS torpédovat. Faltýnek měl v této operaci sehrát roli prostředníka.
Není to poprvé, co se současný vysoce postavený politik ANO dostal do podobných potíží. Totožný model chování k šéfům ÚOHS má zažitý pod kůží i Andrej Babiš. Faltýnek ovlivňoval Petra Rafaje, Babiš jeho předchůdce Martina Pecinu. Faltýnek jen následuje svého mistra. Oč v Babišově případě šlo, i když tehdy ještě nebyl v roli politika?
I. BABIŠ A PECINA
Koncem května 2008 se odehrála v autocentru Mercedes Forum na pražském Chodově schůzka zemědělského magnáta Andreje Babiše s tehdejším předsedou antimonopolního úřadu Martinem Pecinou.
Velkopodnikatel a vysoce postavený státní úředník, jehož úřad má být z povahy věci zárukou nestrannosti, na velmi nezvyklém místě probírali připravovanou fúzi Babišova holdingu Agrofert se společností První Žatecká. Tato skupina sdružovala zhruba desítku producentů zemědělských plodin a chovatelů zvířat s ročními tržbami kolem miliardy korun.
Řízení probíhalo od ledna a netrpělivý Babiš si Pecinovi osobně stěžoval na jeho pomalý průběh. Šéf ÚOHS mu dal za pravdu. Jak později přiznal, „věc se opravdu zbytečně protahovala, tak jsem na to naše lidi upozornil“. Tento zásah byl úspěšný a Pecinův úřad dal v srpnu s nákupem Agrofertu souhlas.
Setkání obou mužů zachytila tajná kamera a okamžitě vyvolalo vlnu kritiky. „Taková utajená schůzka nepochybně velmi výrazně znevěrohodňuje celý úřad,“ konstatoval pro Českou televizi, která tento případ odhalila, právník Vladimír Balaš a zdaleka nebyl jediný, komu se nelíbila.
Jiného názoru byl Martin Pecina, který žádné pochybení nepřipouštěl. „Já se tak setkávám úplně s každým, kdo chce. Takže když se se mnou chce setkat pan Babiš, tak se setkám s panem Babišem. Copak je to nějaký zločinec?“ odrážel výhrady. Dokonce přiznal, že se s Babišem scházel velmi často.
„Někdy v pražském Hiltonu, Intercontinentalu nebo v restauraci u zastoupení Mercedesu na pražském Chodově,“ vypočítává. Divné mu nepřipadá ani to, že je autocentrum, kde byl přistižen, v těsné blízkosti centrály Agrofertu. „To byla jen náhoda. On to má blízko své kanceláře, já blízko dálnice,“ odtušil, jako by se nechumelilo.
Žádný problém neviděl ani Andrej Babiš. „Jen jsme se potkali a co má být? Antimonopolní úřad má určitý názor na fúzi, a my s ním jednoznačně nesouhlasíme. A to jsem mu řekl,“ přiznal otevřeně.
Arogantní Pecina, budoucí ministr vnitra v Zemanově vládě vedené Jiřím Rusnokem, si nikdy neuvědomil, že takové chování je pro úředníka v jeho postavení naprosto nepřijatelné.
Mimo jiné ovšem vykresluje netransparentní praktiky, k nimž se uchyloval Andrej Babiš při expanzi svého impéria, což nebylo zcela běžné. Utajené schůzky mezi čtyřma očima bourají nezávislé rozhodování důležitého úřadu a vždy budou vyvolávat podezření z nekalých dohod, či možného korupčního jednání.
II. FALTÝNEK A RAFAJ
Nepoučili se ani jejich následovníci Jaroslav Faltýnek s Petrem Rafajem. Deník Právo citoval z příkazu k domovní prohlídce, kdy se Faltýnek sešel 10. listopadu 2017 v brněnském hotelu Holiday Inn s Karlem Feixem, kde mělo být dohodnuto, že „Faltýnek zařídí u Rafaje ovlivnění rozhodování ÚOHS ve prospěch společnosti Kapsch“. Téhož dne se Babišova pravá ruka sešla v hotelu Voroněž s Rafajem, kde mu měl tlumočit požadavky společnosti Kapsch.
Policie odposlechla i Rafajova slova, když se Faltýnka ptá, co má přesně udělat, aby „mohl k tomuto výsledku směřovat činnost úřadu.“ Výsledkem mělo být rozhodnutí úřadu ve prospěch dosavadního provozovatele mýtného systému.
To se následně skutečně stalo. ÚOHS dva týdny poté na základě stížnosti podané Kapschem předběžným opatřením zakázal ministerstvu dopravy uzavřít smlouvu s vítězem připravovaného tendru do pravomocného rozhodnutí úřadu. Loni v květnu zrušil zadávací řízení kvůli údajným pochybením rezortu.
Ke zvratu došlo poté, kdy bylo jasné, že Dan Ťok, pod kterým se i z tohoto důvodu mohutně kývalo křeslo, obhájí post ministra dopravy. Na jeho místo prosazoval Faltýnek svoje muže Tomáše Korandu nebo Tomáše Drmolu. Jenže zakročil premiér Babiš, který se začal obávat rostoucího vlivu svého prvního místopředsedy v rezortu, a Ťoka nakonec v čele ministerstva udržel.
ÚOHS loni v září definitivně konstatoval, že ministerstvo dopravy může uzavřít smlouvu s vítězem, a námitky Kapsche zamítl. Pochybností však zůstává celá řada. Z toho, co je dosud známo, vyplývá, že Faltýnek jednal o takto závažné věci za zády ministra dopravy Dana Ťoka a premiéra Andreje Babiše.
[ctete postid=“238608″ title=“Babišův matrix: Čtyři významné politiky ANO šetří policie. Ustojí to Faltýnek?“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/03/Babiš-Faltýnek-sněm-385×230.jpeg“ excerpt=“Andrej Babiš na únorovém sněmu ANO zdůraznil, že jeho hnutí je jiné než matrix, který “ permalink=“https://forum24.cz/babisuv-matrix-ctyri-vyznamne-politiky-ano-setri-policie-ustoji-to-faltynek/“]238608[/ctete]
O tom svědčí rozpačité reakce šéfa ANO po příletu ze Spojených států. Faltýnek podle něj „neměl suplovat ministra Ťoka“, ale přesto si myslí, že kauzu ustojí. Pokud se ovšem dosavadní informace o schůzkách potvrdí, je naprosto nemyslitelné, aby Faltýnek zůstal ve své funkci a nestáhl se úplně z politiky.
Jedná se o pokus ovlivnit výsledek desetimiliardové zakázky, což je v polistopadových poměrech skandál zcela mimořádných rozměrů. Navíc je Faltýnkova obhajoba naivní a nevěrohodná.
Neměl žádné pověření tuto věc tři měsíce po rozhodnutí o vítězi tendru se šéfy Kapsche a ÚOHS řešit, jednal tedy na vlastní pěst. Scházel se s oběma muži pokoutně po hotelech (po vzoru Babiše a Peciny), nikoli na úřadě, kde by byla tato jednání řádně zaznamenána. Neobstojí ani Faltýnkova lež, že ušetřil státu 1,5 miliardy korun, když vítězné konsorcium nabídlo o tři miliardy korun nižší cenu.
Obětuje Babiš Faltýnka?
Faltýnek se octl ve slepé uličce a jen složitě se z ní bude dostávat. Pokud by ho ovšem musel Babiš obětovat, byl by to riskantní manévr i pro něj osobně. Vztahy mezi oběma muži popisují znalci prostředí ANO jako velmi kolísavé. Od Babišových výhrůžek, že si Faltýnek svoje lobbistické aktivity ve státní správě odskáče, až po příměří, kdy si uvědomí, že se bez své pravé ruky, která leccos z jejich dlouhodobé společné pouti pamatuje, neobejde.
Takový stav ostatně panuje i dnes. Babiš znovu Faltýnka na únorovém volebním sněmu ANO podporoval jako svého prvního místopředsedu a převzal tak za něj odpovědnost. Nelze proto vyloučit, a hysterické premiérovy reakce tomu nasvědčují, že protikorupční revoluce začíná požírat své děti. Proč mimochodem mlčí Rekonstrukce státu a Janečkův Nadační fond proti korupci?