Faltýnek je v nemocnici, do Sněmovny prý v úterý půjde

První místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek  (ČT)

První místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek | FOTO: ČT

Podle serveru Seznam Zprávy je předseda poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek v nemocnici, konkrétně v pražském IKEM. „Není to nic dramatického, včera se mi udělalo blbě. Teď jdu na kolonoskopii a endoskopii,“ řekl. Faltýnek měl v roce 2017 problémy s prasklým žaludečním vředem. 

I přes zdravotní komplikace chce v úterý přijít na mimořádné jednání Poslanecké sněmovny kvůli rozpočtu a ve středu by měl dorazit na zasedání zemědělského výboru.

Sněmovna se v úterý sejde, aby letos již potřetí zvýšila schodek státního rozpočtu. Z původních 40 miliard korun ho kvůli ekonomickým dopadům epidemie koronaviru vláda nejprve navrhla zvýšit na 200 miliard, poté na 300 miliard a nyní na 500 miliard korun. Z dostupných informací vyplývá, že se vládní koalici ANO a ČSSD sice podaří navýšení ve Sněmovně za pomoci KSČM prosadit, s velkou pravděpodobností to ale nebude ve zrychleném režimu ve stavu legislativní nouze, jak původně vláda navrhla.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Ústřední výbor KSČM v sobotu rozhodl, že komunisté rozpočet s pětisetmiliardovým schodkem podpoří. Nepodpoří však jeho projednávání ve zrychleném režimu, ale ve standardních třech čteních, jako je tomu každý rok na podzim, kdy se projednává rozpočet na následující rok. Předseda vládní ČSSD Jan Hamáček potvrdil, že sociální demokraté rozpočet podpoří.

V úterý by tak Sněmovna mohla schvalovat nově navržené základní parametry rozpočtu, tedy příjmy, výdaje, schodek a jeho vypořádání. Pokud by Sněmovna schválila projednávání ve stavu legislativní nouze, jak o to požádala vláda, mohli by poslanci vše stihnout teoreticky již za jeden den, jak tomu bylo dřív. Sněmovní rozpočtový výbor však minulé pondělí zrychlené projednávání nedoporučil, a to i hlasy zástupců KSČM.

Hlavně opoziční poslanci kritizovali, že vláda neuvedla, na co přesně chce dodatečné peníze použít. Premiér Andrej Babiš (ANO) poté jako poslanec předložil pozměňovací návrh, v němž změny rozepsal. Měly by se například zvýšit výdaje sedmi ministerstev i Správy státních hmotných rezerv a Všeobecné pokladní správy. Rozpočtová rezerva se zvýší místo o původních 137 miliard jen o 36 miliard.

Původně schválený rozpočet na letošní rok počítal s příjmy 1578,1 miliardy korun, nejnovější návrh přichází s příjmy 1364,8 miliardy, což je pokles o 213,3 miliardy korun. Původně schválené výdaje činily 1618,1 miliardy korun, nejnověji stanovené výdaje mají proti tomu vzrůst o 247 miliard na 1864,8 miliardy korun. Státní dluh se má letos navýšit celkově o 481 miliard korun.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner