Faltýnek přebíral peníze v hotovosti, tvrdí svědci. Vlivný muž ANO to odmítá

První místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek na jednání Poslanecké sněmovny  (ČTK)

První místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek na jednání Poslanecké sněmovny | FOTO: ČTK

V kauze ukradeného „obchodního“ diáře Jaroslava Faltýnka se objevují nová závažná zjištění. Připomeňme, že diář jednoho z nejmocnějších mužů strany ANO a dlouholetého spolupracovníka premiéra Andreje Babiše obsahuje záznamy o početných obchodních schůzkách v letech 2015-2017 vykazující známky klientelismu a možné korupce. 

Reportéři zpravodajského portálu Seznam Zprávy aktuálně objevili dva svědky, kteří potvrdili, že byli u toho, když Faltýnek osobně přebíral peníze v hotovosti. „Předali mu je v nějaké kabele. Kolik přesně to bylo, nevím,“ cituje portál svědka. Své svědectví je také připraven potvrdit policii. „Transakce“ má souviset s ovlivňováním zakázek ve prospěch firmy Agrotec.

FORUM 24 (archiv)

Na rozdíl od tohoto nového a doteď neznámého svědka má policie podle zjištění reportérů portálu Seznam Zprávy k dispozici i jiné svědectví, které pochází ještě z roku 2016.

Znovu se jedná o kauzu Agrotec, osobu Faltýnka a předávaní peněz v hotovosti. Muž, jehož identitu novináři znají, detailně popsal opakované schůzky mezi Jaroslavem Faltýnkem a olomouckým miliardářem, majitelem skupiny Unicapital a banky Creditas Pavlem Hubáčkem. Podle svědectví měl Faltýnek přebírat od Hubáčka peníze v hotovosti. Byly uložené v černé kožené brašně. Mělo se tak stát nejméně třikrát. Existenci jeho svědectví potvrdil portálu také ředitel Nadačního fondu boje proti korupci Karel Škácha. Případem se zabývala i policie, k dnešnímu dnu však podle dostupných informací obvinila jenom bývalého policistu. Ten měl pro Hubáčka zajišťovat informace z policejních databází.

Faltýnek a další zmiňované osoby podezření odmítají a tvrdí, že k žádnému předávaní peněz nikdy nedošlo. Víc bližších informací odmítá v současné fázi vyšetřovaní poskytnout i policie.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]