Faltýnek premiérem? V cestě stojí Babišovo ego i možnost rozkolu v ANO

Faltýnek-klaun (ateo)

Faltýnek-klaun | FOTO: ateo

Jaroslav Faltýnek již nebude stíhán v kauze Čapí hnízdo. Pro Andreje Babiše to znamená nejen zklamání, protože jemu i členům jeho rodiny nadále hrozí vězení, ale také možnost, že by svou pravou ruku a blízkého spolupracovníka Faltýnka udělal premiérem.

Trestní stíhání Andreje Babiše je stále velký problém. ČSSD s ním sice o vládě jedná a je možné, že k dohodě dojde, ale zejména mezinárodní ostuda, kvůli které Českou republiku v Evropské unii už nikdo nebere vážně, trvá. Jak komplikaci vyřešit?

Babiš se sice pořád nechce vzdát křesla předsedy vlády, ale i tak je na stole varianta, že nakonec bude premiérem nikdo jiný. Dlouho se hovořilo o věrném Richardu Brabcovi, je tu ovšem někdo, kdo je ještě věrnější: Jaroslav Faltýnek. Překážka jeho vlastního trestního stíhání padla a zbývá jen otázka, zda by mu Babiš natolik věřil, aby mu své vysněné místo věnoval.

Faltýnek jako premiér by byl samozřejmě efektivní prodlouženou rukou svého šéfa tak, jak tomu bylo vždy: Stojí za ním i v těch nejabsurdnějších případech a byl vždy dobrým zaměstnancem Agrofertu, což je průprava opravdu ideální.

Na druhé straně jsou tu ale také osobní ambice Jaroslava Faltýnka. Pokud by Babiš neskončil ve vězení, přenechal by mu později místo premiéra? Co by se stalo, až by poznal, jakou moc předseda vlády má? Toho se člověk vzdává jen těžko. Faltýnek je navíc mnohem otevřenější k jednání s SPD Tomia Okamury a jistě by byl ochoten udělat pro ně mnoho ústupků. Neznal by nakonec takový krok ve výsledku rozkol v hnutí ANO?

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]