Faltýnek tvrdí, že Kalousek lže a Babiš není ve střetu zájmů

Eric Drooker

První místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek stále tvrdí, že jeho šéf, majitel Agrofertu a ministr financí Andrej Babiš, není ve střetu zájmů. A to ani v současnosti, kdy se jedná o přijetí zákona o biopalivech, díky kterému Agrofert získá od státu miliardy. Exministr financí Miroslav Kalousek tvrdí, že ve střetu zájmů je celé hnutí, což ale Faltýnek odmítl a místopředsedu TOP 09 označil za lháře.

Přestože Andrej Babiš sám potvrdil, že se hlasování o biopalivech nezúčastní, protože se díky tomuto zákonu dostává do střetu zájmů, Faltýnek si stále trvá na svém. „Já za sebe říkám, že tady žádný nevidím,“ prohlásil Faltýnek po středečním jednání Poslanecké sněmovny v Událostech, komentářích. Argumenty, které dokládají opak, ovšem bývalý zaměstnanec Agrofertu nepřipouští.

Podobně jako Kalouskovo tvrzení, že stejně jako Babiš je ve střetu celé hnutí ANO. „Andrej Babiš financuje ANO ze zisků Agrofertu. Tím se nakonec netají. To vyplývá i z výroční zprávy,“ vysvětluje exministr financí. „A jestliže se tady projednává zákon, který má přinést výrazné zvýšení obratu a zisků Agrofertu, tak logicky prostě politická divize Agrofertu, poslanecký klub ANO, vydělává své mateřské společnosti na to, aby mohl být lépe financován. Já myslím, že to je celkem zřejmé, že ten střet zájmů tam mají všichni,“ dodává Kalousek. Tato slova však Faltýnek naprosto odmítá „Tady tyto nesmysly, co říká pan Kalousek, jsme poslouchali dneska celý den ve Sněmovně,“ řekl v ČT. „A lži a lži, pane redaktore,“ rozčiloval se.

Faltýnek tak již poněkolikáté dokázal, že buď úmyslně nemluví pravdu, nebo některým věcem nerozumí. Každopádně nemá s Andrejem Babišem stejný pohled na to, co znamená střet zájmů. A také, kdy je vhodné ho veřejnosti přiznat a do jaké doby ho lze utajit.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner