Faltýnkova cesta do Malagy: Krize identifikačních vzorů

Faltýnek-klaun (ateo)

Faltýnek-klaun | FOTO: ateo

Jak mají lidé věřit jakýmkoliv, i seberozumnějším protiepidemickým opatřením, když nejmocnější lidé v zemi svoje vlastní pravidla okatě, okázale a až výsměšně porušují před zraky celého národa? Ano – dá se namítnout, že politici již dávno nejsou identifikačními vzory, že lidé dobře vědí o jejich nesolidnosti, proradnosti a nekonzistentnosti – takže jedno další selhání navíc nehraje roli. Ale ta námitka neplatí, je to spíše výmluva. Protože identifikačním vzorem se dneska stává ne ten, kdo je důvěryhodný či solidní, ale ten, kdo je na televizní obrazovce a v internetových médiích. A to Babišův nejvyšší dvorní rytíř Faltýnek  při cestě do Malagy skutečně byl. Zesměšnil vlastní protiepidemická nařízení svého premiéra v přímém přenosu před očima celého národa. 

Už ani ta mediální divize Agrofertu nefunguje! Nebo spíše – maléry věrchušky hnutí ANO a jeho majitele Andreje Babiše už nedokáže krýt a zametat pod koberec ani jeho vlastní mediální dům. Vlastně nikoliv jeho vlastní, leč fondu svěřené a před Babišovým  zasahováním tak spolehlivě chráněné mediální království. Ve svěřenském fondu totiž působí i paní Monika Babišová, a ta by o tom, co se ve vydavatelství děje, samozřejmě manželovi doma nic neřekla ani za vycpanou surikatu. 

Eric Drooker

V iDnes psali…

Říká se, že novinář má dbát na spolehlivost informačního zdroje. Proto se odvolávám na stranický server hnutí ANO – kde jinde než na iDnes by měli dobře vědět, co dělá korunní princ jejich politického subjektu, princ Faltýnek? 

Producent, marketingový specialista a dnes už především známý pražský intelektuál a komentátor veřejného dění Jakub Horák napsal 27. října – den před státním svátkem, kdy se slaví založení této republiky – zajímavý facebookový post: „Je sobota 24. října deset ráno a předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek odlétá po náročném týdnu na Malagu. A vy pěkně seďte doma a nikam nevycházejte, jak vám přikázala vláda. Verba docent, exempla trahunt – cestování samozřejmě zakázáno není, jen je milé vidět, jak jde vládní politik příkladem v uskromňování se a STAY HOME.“

U toho je fotografie z letiště, pořízená pod směrovkami k branám C19, C 12 a C21. Sedí na ní nenápadný muž v džínách s mobilem v ruce. A přestože má roušku, je poznat, že je to pan Faltýnek. Muž, který je Babišovi tím, kým byl pro Robinsona Crusoe Pátek. Letadlo do Malagy, na které v době nařízeného sociálního distancu a doporučení necestovat pan Faltýnek čeká, má odlet 10.20. A aby pana Horáka nikdo nepodezíral z fotomontáže – Faltýnkovu cestu (nezaměňovat s Honzíkovou cestou, to byl jiný politik) nafotil a na FB zveřejnil i další cestující.

Andrej Babiš na procházce (FB AB)

Když to prasklo, chtě nechtě musela zareagovat iDnes, a to nejlépe otištěním citace svého velekněze: „Samozřejmě neznám detaily té cesty, ale není to dobrý příklad,“ pronesl premiér Andrej Babiš. „Samozřejmě poté, co došlo k té kontroverzní schůzce (míněna společná modlitba bez roušek s plukovníkem Prymulou v restauraci u vyšehradské kapituly, pozn. aut.), to není dobrý signál ze strany pana Faltýnka a mně se to nelíbí.“ Co taky měl říct, že…

Co oko nevidí, ucho slyší!

„Pojďme prosím v době pandemie covid-19 pro naši zemi něco udělat. Dodržujte, prosím, všechna nařízená opatření. Omezte, prosím, kontakt s kamarády a kolegy. Zůstaňte, prosím, doma. Obejměte manželku, manžela, partnerku, partnera, děti či rodiče. Prožijte společně den, užijte si společné chvíle, kterých je v dnešní době málo. Sám to dobře vím,“ řekl Babiš 28. října – v den státního svátku, v den vzniku republiky. Od toho 28. října 1918 se hodně změnilo. Už neplatí Masarykovo „nebát se a nekrást“, ale Babišovo „nebát se a nakrást“. Ale co zůstává, je zvýšená odpovědnost držitelů státnických funkcí za vlastní činy, výroky a skutky. Včetně cestování.

Eric Drooker

Ať už je míra směšnosti a nedůvěryhodnosti Babišovy věrchušky sebevětší, tak je on i jeho lidé denně v televizi a v médiích. A díky tomu mají obrovskou moc, jdou – byť ta fráze je trochu zastaralá – příkladem. Tvoří svým chováním normy, ukazují společnosti, co je a co není přijatelné. Není to jejich funkcemi, ale vysílacím časem. Podobnou autoritu jako Babiš měla i striptérka Regina z reality show, když byl pořad, kde se předváděla, celonárodně sledovaný.  Taky byla furt na obrazovce – takže musela mít pravdu. A jak Babiš, tak Faltýnek mají, podobně jako striptérka Regina, tuto autoritu a moc „lidí z obrazovky“ bez ohledu na to, jak jsou směšní a zkompromitovaní. A chytřejší (tudíž menší) část národa si z nich proto dělá oprávněně srandu. Z diskuse pod Faltýnkovou cestovní fotkou:

– Náhodou, zaslouží si to, odvedl pro svýho šéfa dobrou práci.

– Pokud má v plánu se nevrátit, tak je to naprosto v pořádku.

– To je přeci jasné, letí tam domlouvat lékařskou pomoc.

Ano – normální lidé mají z pana premiéra Babiše, jeho teamu a jeho koblihového hnutí opravdovou srandu. Ale humor je zbraní slabých. Silní – ti, co mají dnes v ČR skutečnou moc a skutečně drží funkce – stojí na hlasech jiných voličů. Ne těch z města, ne těch vzdělaných, ne těch úspěšných. Babiš drží na hlasech reptajících deprivantů s jejich vykřikováním, že za všechno můžou „ti, co si nakradli a jsou nahoře“. A proto jsou přesvědčeni, že nejlépe bude funkci jejich premiéra zvládat on – Andrej Babiš – protože si nakradl a je teď nahoře, takže musí bejt schopnej.

Obrana před Babišem (FORUM 24)

V čele klaka 

Tato zjevná, okázalá a sprostá arogance současné moci je charakteristickým rysem Babišovy vlády a jeho teamu od nástupu do funkcí. Přesto se za ta léta Babiš a jeho melody makers nenaučili alespoň základům elementární politické etikety. Oni totiž nemají proč – jejich volič nepřemýšlí. Andrejův volič jde jako osel za mrkví, kterou má na prutu zavěšenou vozka před oslíkovou hlavou, za vidinou toho, kterak si Babiš zázračně nahrabal – zatímco my, mámo, si nakradli jen trošku! Tak to musí bejt, mámo, frajer! Tak ho zvolíme! A takto smýšlející lidé „svému“ Andreji prominou úplně všechno. Logika pro ně nehraje roli, oni volí srdcem. Sami srdcem zloději volí zloděje velkoformátového. A tak libovolný lapsus Babišova teamu jeho fans omluví. Znovu z diskuse pod Horákovým postem – tentokrát od Babišových fandů:

– Sice mi může být z politické situace na blití, ale jestli si myslíš, že děláš touhle fotkou dobro národu, tak není to pravda – takovej borec nejsi – jen porušuješ příslušné odstavce českého právního řádu (předpokládám, že nemáš v ruce souhlas fotografovaných). Pro tvou informaci – zachycování podoby osob a šíření těchto záznamů dlouhodobě reguluje  veřejnoprávní úprava ochrany osobních údajů, tj. nařízení GDPR a před datem 24.5.2018 zákon č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, a  soukromoprávní úprava ochrany osobnosti člověka zakotvená v občanském zákoníku (§81 a násl. zák. č. 89/2012 Sb.).

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) (ČTK)

– A vy všichni fotografové jste tam vole dělali co? Určitě ne testy na covid, že se tu oháníte jako frajeři jak kdo koho vyfotil. Už mi z toho začíná být na blití! 

Prostě – když někdo načapá Andrejovy lidi při nějaké lumpárně, měl by si dát dobrý pozor, aby ho za to Andrejovi fanoušci nehnali před soud. Porušovat vlastní protiepidemická opatření babíšci samozřejmě smějí, protože jejich voliči je mají rádi. Ale fotit je při tom? No to bysme se na to podívali! Ukazovat, že anonisté podvádějí? To by mělo přece být trestné! Takže jsem jako perličku na konec vybral citát od jednoho z Andrejových fanoušků, který totální absurditu a demytizaci současné politiky ukazuje nejlépe. Fanoušek napsal:

„Je smutné jak se nám to práskání a bonzování vrylo pod kůži!“ Ano, ten člověk si nedělá legraci, myslí svou námitku vážně. Když někdo vyfotí při hrubé protiepidemické nekázni, při porušování vlastních doporučení někoho z partičky komunistického bonzáka Andreje Babiše, je to bonzování a autor fotky by se měl stydět, či ještě lépe být potrestán. ANO, už je líp!

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články