
Jaroslav Faltýnek a Andrej Babiš na sněmu ANO FOTO: ČTK
FOTO: ČTK

Začátkem března proběhlo několik obřích policejních razií. Týkaly se ovlivňování brněnských veřejných zakázek a mýtného tendru. Ve druhé kauze figuruje i druhý muž ANO Jaroslav Faltýnek. Po počáteční silné medializaci však podezřele utichla. Co se kolem ní odehrává?
[ctete postid=“250260″ title=“Jednota v justici se drolí. Benešová může přinést svěží vítr, tvrdí Ištvanův žalobce“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2017/09/Komár-Šereda-385×230.jpg“ excerpt=“Jmenování Marie Benešové štěpí názory v justici. Zatímco Soudcovská unie, státní “ permalink=“https://forum24.cz/jednota-v-justici-se-droli-benesova-muze-prinest-svezi-vitr-tvrdi-istvanuv-zalobce/“]250260[/ctete]
Ta zpráva přišla jako blesk z čistého nebe. Dne 7. března zasahovalo několik stovek policistů na několika místech v zemi ve dvou samostatných trestních věcech. Domovní prohlídky proběhly u více než stovky lidí. Policisté pod dozorem Ištvanova olomouckého vrchního státního zastupitelství obsadili kvůli zajišťování důkazů radnici Brna-střed, sídlo dosavadního provozovatele mýtného systému firmy Kapsch, a Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).
Prohlídka u Faltýnka
Téhož dne deník Právo exkluzivně informoval o tom, že policie podezřívá ředitele české pobočky Kapsche Karla Feixe a předsedu ÚOHS Petra Rafaje z korupce kvůli snaze ovlivnit miliardovou zakázku na výběr elektronického mýtného. Zde sehrál roli samozvaného prostředníka Jaroslav Faltýnek, u něhož také proběhla domovní prohlídka. Vyšetřovatelé mu zabavili počítač a mobil, ale rovněž nesdělili žádné obvinění.
O tom, že důvody policejní návštěvy ve Faltýnkově bytě nebyly bagatelní, svědčí citace z příkazu k domovní prohlídce: „Zcela zjevně v současné době v dané trestní věci existuje nebezpečí, že by při (případném) podání žádosti o vydání poslance Faltýnka k trestnímu stíhání mohlo dojít ke zničení, ukrytí, případně ke změně obsahu důkazních prostředků, přičemž uvedené důkazy mohou vést k usvědčení pachatele či pachatelů závažné úmyslné trestné činnosti.“
Později vyšlo najevo, že je Faltýnek policií prověřován, zda nespáchal trestný čin zneužití pravomoci úřední osoby či trestný čin pletichy při zadání veřejné zakázky a při veřejné soutěži.
Schůzky v hotelech
Stručně připomeňme, že policejní odposlechy zachytily dne 10. listopadu 2017 Faltýnkovu schůzku s Karlem Feixem v brněnském hotelu Holiday Inn. Na ní mělo být dohodnuto, že „Faltýnek zařídí u Rafaje ovlivnění rozhodování ÚOHS ve prospěch společnosti Kapsch“. Téhož dne se Faltýnek sešel v hotelu Voroněž s Rafajem, kde mu měl tlumočit požadavky společnosti Kapsch.
ÚOHS dva týdny poté na základě stížnosti podané Kapschem zakázal předběžným opatřením ministerstvu dopravy uzavřít smlouvu s vítězem probíhajícího tendru do pravomocného rozhodnutí úřadu. Loni v květnu zrušil zadávací řízení kvůli údajným pochybením rezortu poté, co jej vyhrál hlavní konkurent Kapsche, společnost CzechToll/SkyToll z Kellnerovy skupiny PPF.
Rafaj později po jednání s premiérem Babišem a prezidentem Zemanem loni v září otočil, námitky Kapsche odmítl a konstatoval, že ministerstvo dopravy může uzavřít smlouvu s vítězem.
Samozvaný mandát
Pochybností však zůstává celá řada. Faltýnek jednal o takto závažné věci na neoficiálních místech za zády ministra dopravy Dana Ťoka, se kterým byl v ostrém sporu, a premiéra Andreje Babiše v průběhu tendru, což může být samo o sobě v rozporu se zákonem. Dvakrát se v březnu obhajoval před poslaneckou sněmovnou, ale opozici ani jednou nepřesvědčil. Měnil pořád názory a dokonce pronesl památnou větu, že si mandát k napadenému jednání udělil sám.
„Pokud Faltýnek koordinoval ovlivnění ÚOHS, tak je to naprosto neuvěřitelné a je to na jeho okamžitou rezignaci na veřejné a politické funkce,“ prohlásil tehdy David Ondráčka z Transparency International.
Jenže od té doby se v této kauze dlouho neodehrálo nic. Zatímco ve druhé větvi padlo devět obvinění, mezi nimi dvou dnes už bývalých brněnských exponentů ANO Jiřího Švachuly a Petra Liškutina, případ mýtného tendru podivně zamrzl.
Premiér Babiš zpočátku tvrdil, že se tato kauza Faltýnka netýká, ale později prohlásil, že vyčká na závěry policejního vyšetřování. Za ředitele ÚOHS Rafaje se důrazně postavil prezident Zeman, který zpochybnil erudici olomouckých žalobců Iva Ištvana.
Ticho po pěšině
Uběhly už téměř tři měsíce od policejních razií, a žádný ze tří hlavních aktérů mýtné kauzy, včetně Faltýnka, dosud nebyl ani vyslechnut. To potvrdil i ředitel Kapsche pro Mladou frontu DNES (18. 5. 2019), který jakékoli nezákonné konání odmítá.
„Vůbec nevím, kam se to vyšetřování ubírá. Já byl v březnu v šest hodin ráno pouze požádán, abych poskytl součinnost a abychom tuto součinnost poskytli i jako firma. Vše, co jsme měli, jsme poskytli. Pak jsme podepsali prohlášení o mlčenlivosti. Tím to skončilo. Od té doby nic. Ticho po pěšině,“ uvedl Feix.
Mezitím se odehrály dvě významné události. 18. dubna rezignoval ministr spravedlnosti Jan Kněžínek a nahradila ho Zemanova poradkyně Marie Benešová. Její postoje z nedávné minulosti zavdávají pochybnosti, zda nebude postupovat v zájmu prezidenta a okruhu ANO. Ze všech třech čelných státních zástupců má nejblíže k Ištvanovi, jehož dokonce hájí i před prezidentovou kritikou.
Stejně vstřícné signály vůči ní vysílají i olomoučtí žalobci. Proto jsou na místě otazníky, jak tyto vztahy zafungují v citlivé kauze mýtného tendru, a kdo v ní bude, pokud vůbec někdo, obviněn. Zemanův a Babišův zájem to jistě není a ministryně Benešová je jejich převodová páka.
Utajený rozsudek
Navíc zatím není jasné, jaký vliv na průběh této kauzy může mít aktuální poněkud „utajený“ rozsudek Krajského soudu v Brně z poloviny května, který vrací do hry nestandardní okolnosti mýtného tendru. Soud dal za pravdu stížnosti Kapsche na ÚOHS, který nevypořádal všechny jeho námitky k podmínkám soutěže.
[ctete postid=“250438″ title=“Trefné. Premiér Babiš přirovnává změny ve vládě ke Kosteleckým uzeninám“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/06/DSC5847-385×230.jpg“ excerpt=“Premiér Andrej Babiš vyměnil za necelý rok existence vlády sedm ministrů. Tuto “ permalink=“https://forum24.cz/trefne-premier-babis-prirovnava-zmeny-ve-vlade-ke-kosteleckym-uzeninam/“]250438[/ctete]
ÚOHS správně neměl potvrdit výsledek tendru do té doby, dokud nebudou tyto námitky řádně vypořádány. Rafaj však pod politickým tlakem povolil a tehdejší ministr dopravy Dan Ťok ještě téhož dne bleskově podepsal smlouvu s Kellnerovou společností. Už tehdy někteří experti poukazovali na možný rozpor se zákonem.
V této věci probíhá ještě jeden soud, jehož rozhodnutí má padnout do měsíce. Pokud se definitivně prokáže, že byla smlouva s vítěznou společností CzechToll/SkyToll podepsána nezákonně, byl by to skandál první kategorie.
Zaplatí daňový poplatník?
Pokud by smlouva nebyla z časových důvodů zrušena, což by znamenalo vypsání nové soutěže, druhou variantou je, že „smlouva s vítězem tendru poběží dál a stát zaplatí pokutu za porušení správního řízení. A Kapsch dostane finanční odškodné,“ říká dopravní expert Ivo Rýc.
Takový šlendrián státu by ovšem zaplatil daňový poplatník, což by byla odpovědnost nejen žalovaného šéfa ÚOHS Petra Rafaje, ale celé vlády. Nyní už tedy nejde jen o případnou „korupční“ linku Rafaje, Feixe a Faltýnka. Kauza mýtného tendru je mnohem vrstevnatější a nestandardní postupy a zákulisní tahy kolem ní neberou konce.
Je přitom zvláštní, že o rozsudku brněnského soudu s možnými závažnými dopady na rozpočet média téměř neinformují. Nebylo by nakonec pro hlavní aktéry nejlepší celý případ nějak zamést pod koberec?