Faltýnkovo Palermo v Brně. Hnutí ANO jako nástroj k získání státních peněz

Jaroslav Faltýnek (Zbyněk Pecák)

Jaroslav Faltýnek | FOTO: Zbyněk Pecák

Pohádky o tom, jak je ČR Palermo, kde vše řídí jakási politická mafie. To bylo jedno z ústředních témat, se kterým šel Babiš do voleb. Skutečná motivace už je ale delší dobu známá. Babišovi šlo o jeho byznys, který zázračně roste od jeho vstupu do politiky, a lidem okolo něj? Těm šlo zase o jejich peněženky. Ukázkový je příklad jeho pravé ruky Jaroslava Faltýnka.

Podle informací, které zveřejnil deník aktuálně.cz, se po startu ANO stalo v Brně zhruba toto. V druhém největším městě ČR vzniklo několik buněk ANO, založených nadšenci, kteří v té době v nový politický subjekt věřili. Nové členy a uchazeče si prověřovali až půlroční zkušební lhůtou. A do toho přijel šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek a přivezl do Brna několik desítek přihlášek od nových členů, které přijal bez konzultace s „Brnem“. Na příslušném sněmu pak lidé od Faltýnka ovládli brněnské ANO, po komunálních volbách v roce 2014 také zdejší magistrát a radnice.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Nasazení vlastních lidí do strategických podniků Brna, přes které tečou stamiliony korun, už bylo jen logickým pokračováním. Střih. Je březen 2019 a desítky policistů z celé republiky zasahují v Brně. Zatýkají, vyslýchají, provádějí domovní prohlídky, zabavují miliony korun na účtech a v hotovosti. Mělo se dít manipulování veřejných zakázek, rozkrádání veřejných peněz, úplatky, provize, obrovská korupce. Vše měl organizovat gang, mezi jehož ústřední postavy má patřit Jaroslav Faltýnek a jeho syn Jiří.

Další důležitá postava této kauzy, politik ANO Jiří Švachula, sedí dnes už rok ve vazbě. Odmítá komunikovat. Policisté však mají dosti jasné důkazy a podle všeho se chystají poslat gang k soudu. Zdrcující jsou především odposlechy. Aktuálně.cz zveřejnilo například tuto část: „Žes okradl Faltýnky a žes jim dal třicet procent místo těch padesáti, jak jste se domluvili. Tak toto vykládá Trunečka o tobě, aby se ochránil,“ vyčítal v roce 2016 Saman El-Talabani Jiřímu Švachulovi. Podnikatel Talabani je dnes spolupracujícím obviněným, bývalý místostarosta Brna-střed Švachula je ve vazbě. Jiří Faltýnek alias Efko mladší, který byl osobně instalován do Teplárny Brno, přes kterou měl gang sosat peníze, dnes opakuje, že nikdy nebude obviněný, Jaroslav Faltýnek alias Efko starší se jen směje.

A že by se ANO těchto lidí zbavilo? Ani náhodou. Vyšetřovaný Faltýnek starší momentálně organizuje zvolení Křečka ombudsmanem. Bývalý primátor Brna Vokřál (nefiguruje zatím mezi obviněnými), jeden z Faltýnkových lidí, byl čerstvě nominován hnutím ANO jako jeho kandidát na hejtmana.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články