Fanatičtí Trumpovi stoupenci a konspirativci po inauguraci propadli zmatku a zoufalství

Stoupenci konspirační teorie QAnon věřili v příchod soudného dne, kdy se zatočí s nepřáteli. Nic nepřišlo. (youtube)

Stoupenci konspirační teorie QAnon věřili v příchod soudného dne, kdy se zatočí s nepřáteli. Nic nepřišlo. | FOTO: youtube

Jestli Donald Trump skutečně věřil tomu, že se mu povede udržet se v Bílém domě přes prohrané volby, nebo tomu jen chtěl věřit, není úplně jasné. Fanoušci zfanatizovaní konspiračními teoriemi a uctívající svého kmenového náčelníka o tom ale byli přesvědčeni a svět se jim zhroutil.

Zvláště velkou ránu utrpěli věřící v konspirační teorii QAnon. Ta hlásá, že za děním ve Spojených státech stojí spiknutí „deep state“, do kterého jsou zapleteni politici Demokratické strany, pedofilové a tak všelijak podobně. Donald Trump měl zůstat prezidentem a v jakémsi aktu Posledního soudu potrestat zlé. Jenže z toho jaksi nebylo nic a věřící jsou najednou v situaci příslušníků sekty, kteří čekali na konec světa, a ono se nic nestalo. Přirozeně se u některých vynořuje otázka, kde to jen soudruzi proroci udělali chybu.

FORUM 24 (archiv)

Článek na stránkách BBC.com rozebírá reakce četných oddaných, kteří nyní kolísají ve víře, nebo hledají klopotná vysvětlení, jak celou mytologii udržet pohromadě.

„Chce se mi zvracet, píše jeden z nich v chatu na aplikaci Telegram. „Je mi zle ze všech těch dezinformací a falešných nadějí.

Jiní trvali na tom, že „plán neselhal, a hledají nová vysvětlení a teorie.

„Po celé týdny propagovali stoupenci QAnonu 20. leden jako den zúčtování, kdy budou prominentní demokraté a další elitní ‚sataničtí pedofilové‘ zatčeni a popraveni na příkaz prezidenta Trumpa. Ale když Biden skládal přísahu a nikdo nebyl zatčen, někteří z komunity QAnon narazili na realitu.“

„Stalo se a byli jsme obehráni, napsal další zklamaný trumpovec.

V následujících hodinách se tisíce dalších vyjádřily podobně na platformách jako Gab, Telegram a dalších internetových fórech, kam chodí trumpovští oddaní věřící diskutovat o spiknutí poté, když byli po přepadení Kapitolu vyhozeni z velkých sociálních médií.

„Pochybnosti prosákly i do postů některých největších vlivných činitelů hnutí, když někteří začali zpochybňovat větu ‚Věřte plánu‘ – klíčový slogan, který použil ‚Q‘, anonymní osoba, o níž se stoupenci domnívají, že je vlivným vládním informátorem.

‚Tohle je pro nás všechny velmi těžký den,‘ píše jeden z influencerů, jehož účet na twitteru s 200 000 odběrateli byl nedávno pozastaven.

‚Dnešní inaugurace nedává křesťanským vlastencům žádný smysl a my jsme si mysleli, že ‚plán‘ je cesta, jak tuto zemi získat zpět.‘

Jedna žena, jejíž manžel je  stoupenec QAnon, řekla pro BBC, že inaugurační den byl ‚největším zklamáním‘ jejího života.

Komunita QAnon ‚riskuje rozpad‘, píše další influencer na Gab, pravicové platformě sociálních sítí, a dodal, že ‚skutečná přátelství mohou být nenapravitelně poškozena, protože lidé jsou naštvaní‘.“

Naštvaní jistě jsou, protože si ve svých myslích malovali krásné divadlo. „Všeobecně přijímaná víra uvnitř hnutí byla taková, že někdy před tím, než Joe Biden vstoupí na pódium, aby složil prezidentskou přísahu, členové armády – na příkaz Trumpa – zasáhnou a zatknou jeho i jeho ženu a taky Kamalu Harrisovou, Nancy Pelosiovou, Chucka Schumera, Baracka a Michelle Obamovy, Hillary a Billa Clintonovy, George a Lauru Bushovy a dalšími členy údajného ‚deep state‘.“

Je tedy třeba vymyslet nové teorie. Je to podobné jako u sekt. Když Mesiáš nepřišel, konec světa nenastal, popřípadě kosmické bytosti nepřiletěly a neodvezly si věrné pozemšťany, nějaké vysvětlení se najde. Stane se to, ale později. Už se to vlastně stalo, ale tak nějak duchovně a viditelně to teprve vyjde najevo.

Jeden oblíbený kanál na Telegramu ujistil svých 130 000 předplatitelů, že Trump a tým „Q mají stále kontrolu v zákulisí a „zlé skutky hlubokého státu budou odhaleny „v příštích čtyřech letech.

No jistě, jen věřte, klikejte a sdílejte.

Značná část komunity zůstává ve své víře neochvějná a teď stoupenci nabádají jeden druhého, aby zůstali trpěliví a zachovali si víru.

Někteří experti se domnívají, že QAnon, který úspěšně napálil statisíce stoupenců, aby si mysleli, že jen oni sami mohou zastavit „globální kliku zločinců ovládajících svět, jen tak přes noc nezmizí.

Následovníci „pravděpodobně zůstanou hrozbou, dokud nebudou schopni prostor QAnonu opustit“, napsal na twitteru výzkumník extremismu Marc-Andre Argentino. „I bez QAnonu, bez ‚Q‘, bez Trumpa, základní prvky, které vedou tyto jedince k víře v QAnon, zůstanou a budou muset najít východiska pro své konspirační smýšlení a své antidemokratické ideály.

Jen pro pobavení, aby bylo vidět, jaké temnoty ducha už došli i konspirativci u nás, můžeme ocitovat, co psal známý prolhaný web Arfa den před inaugurací:

Velmi častou verzí je, že inaugurace Joe Bidena a jeho extremistické zástupkyně Kamaly Harrisové už je předtočena. Došlo k tomu zřejmě včera večer, kdy byl Kapitol uzavřen kvůli údajnému požáru. Inaugurace prý byla předtočena v televizním studiu nejprolhanější televize světa CNN (srovnej s Korejskou ústřední televizí). „Masmédia pustí inaugraci ze záznamu, půjde tedy o falešnou inauguraci. To je to, co mají masmédia za lubem, říká respektovaný a uctívaný moderátor Simon Parkes o scénáři zítřejšího 20. ledna, který se může stát přelomovým dnem v dějinách lidstva. Jak vyplývá z programu, zveřejněného Bílým domem, inauguraci mají „přenášet tyto kanály: YouTube, Facebook, Twitter, Twitch, Amazon Prime Video, Microsoft Bing, TV Fox, Apple TV, Android TV a daší, napojené mimo jiné na společnost ABC. CNN samozřejmostí… Zítřek 20. ledna (20012021) se má stát vrcholem největšího podvodu v dějinách, jakési pyramidy mnoha monstrózních švidlů, vytvářející pomocí médií iluzi jako od Davida Coperfielda. Cílem přitom nejsou peníze (když bude třeba, přidají se nuly), ale moc. Důležitým momentem zítřejšího scénáře je výpadek elektřiny (Blackout), který prý má postihnout celé Spojené státy, a to přibližně po dobu 10 dní (v každém státě jinak). Mimochodem: Před několika dny zhasl Vatikán, část Pákistánu a Berlín. Výpadky elektřiny postihly ve Washigtonu DC v posledních dnech ambasády Ruska a Číny.

Takže výpadky elektřiny. Tihle lidé mají zřejmě úplně jiné výpadky.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]