Fandění novinářů ve flanelkách a velký omyl Daniely Drtinové

Daniela Drtinová  (ČTK / Michal Doležal)

Daniela Drtinová | FOTO: ČTK / Michal Doležal

Novinářka Daniela Drtinová poskytla rozhovor Čestmírovi Strakatému. Jde o inteview mezi dvěma přáteli, bývalými kolegy, proto je v podstatě nemožné, aby šlo o konfrontaci – to, co Drtinová říká o novinářích, je ale natolik zásadní, že je nutné reagovat. Zejména proto, v jakém kontextu své kolegy šmahem odsuzuje.

Videorozhovor je zčásti zamčený a dostupný například na webu herohero, avšak část, v níž Drtinová hovoří o novinářské branži, je dostupná všem (i když ne celá). Drtinová v ní hovoří o svých kolezích, kteří podle ní fandili zvolenému prezidentovi Petru Pavlovi, doslova si prý „nasadili flanelku“, čímž je podle ní jasné, že zradili svoji profesi. Pohled známé novinářky už dnes koluje v řetězových e-mailech, rozepsaly se o něm Parlamentní listy a prostě a jednoduše konvenuje těm, kteří prohráli – logicky. Pojďme ale k samotnému sdělení.

Hokejová legenda Jiří Hrdina v tričku Bez Babiše a Okamury bude nejlíp! (FORUM 24)

Ačkoli inkriminovaná část rozhovoru zní jako zamyšlení nad novinářskou branží, při pečlivém poslechu zjistíme, že se jedná o polemiku s jedinou osobou – s kolegyní Světlanou Witowskou, která nově jako přímá konkurence DVTV, kde pracuje Drtinová, vede rozhovory na webu Aktuálně.cz. Zároveň je partnerkou Petra Koláře, „přítele po boku“ Petra Pavla.

Witowská mezi prvním a druhým kolem prezidentské volby na sociálních sítích (například zde a zde) odsoudila dotazy některých kolegů, kteří Koláře srovnávali s proruským lobbistou Martinem Nejedlým, který nebyl oficiálním zaměstnancem Kanceláře prezidenta republiky Miloše Zemana, na Pražském hradě ale měl kancelář a měl obrovský vliv. Witowská takové srovnání odmítla, zjevně ho považovala za urážlivé a dotazy v tomto směru označila za bulvarizující. Drtinová v rozhovoru se Strakatým neustále opakuje, že ona „klade všem stejné otázky“ a měří stejným metrem, nijak ale nepřipustila, že nejde o dotaz na budoucí funkci či vliv, ale na srovnávání s regulérním zločincem, jehož prací je vlastizrada: to je totiž Martin Nejedlý. Není se tedy čemu divit, že se podobná věc někoho dotkne.

Žádné jiné novináře Drtinová v rozhovoru nejmenuje, dokonce připouští, že je v pořádku, že existují přiznaně názorová média. Neustále se ale vrací k „flanelce“ a evidentně také k Witowské, Strakatý ale nevznese dotaz, zda nejde tak trochu o konkurenční boj. Pro kontext – DVTV dříve spolupracovala s vydavatelstvím Economia, nedávno se osamostatnila a na Aktuálně.cz vznikl nový výše zmiňovaný videoobsah. Pro tu novinářskou korektnost, po níž se v rozhovoru volalo, by bylo dobře to zmínit.

Drtinová se Strakatým se shodli na odsouzení, jak sami říkali, „pomoci pravdě“ a toho, že novináři mohou deklarovat, že se může objevit kandidát natolik nebezpečný pro svobodu a demokracii, že je přímo povinností každého na takovou věc upozorňovat. Je zajímavé že na „pomoc pravdě“ je Drtinová podle svých slov „extrémně alergická“ a rovnou ji označuje za manipulaci. Jako by vůbec nepřipouštěla, že pravda skutečně někde je. Samozřejmě jde o problém kandidáta Andreje Babiše. To není žádné fandění, ale normální konstatování faktů. Protože pokud se budeme zabývat žurnalistikou a dopady chování novinářů, možná by bylo dobře zmínit, že to byl právě jeden z kandidátů, který vlastní třetinu mediálního trhu v České republice a přímo ji ovládá. Politická soutěž nebyla rovná, Babiš prohrál navzdory tomu, nikoli proto, že paní Witowská je partnerkou pana Koláře a napsala něco na twitter. 

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Ovšem to, že povinností novináře je odmítnout pracovat pro politika a nechat se platit jeho firmou, v rozhovoru nijak nezaznělo. Podle paní Drtinové je zásadním prohřeškem nějaká domnělá „flanelka“, nikoli zrada veřejnosti, diváků a čtenářů ze strany zaměstnanců vydavatelství Mafra. Protože to jsou lidé, kteří se nevratně zpronevěřili své profesi, nikoli někdo, kdo úplně jasně viděl, že Babiš je zlo a že každý kandidát, který proti němu stál, je normální a nebude pro Česko nebezpečný. Že se do druhého kola dostal Petr Pavel, to je věc druhá.

Ano, Daniela Drtinová působila u Čestmíra Strakatého jako etalon té správné, seriózní žurnalistiky. Není pochyb o tom, že zejména v České televizi byla ukázkou toho, jak se tahle práce dělá. Když oba v interview zabrousili k problematickým aspektům její práce, což je dlouholeté vedení podivných ezo-rozhovorů, v nichž často dostávají prostor podivní šarlatáni, jimž Drtinová sama přizvukuje, to ani jeden z nich jako problém nevidí. Naopak jedno z nejproblematičtějších interview s Jarmilou Klímovou, podvodnicí z centra Aktip, označila za „geniální“ a oba protagonisté rozhovoru se shodli na tom, že všechny tyto „alternativní rozhovory“ byly „skvělé“. Drtinová za tyto své aktivity obdržela Bludný balvan, je však zjevné, že k žádné sebereflexi, kterou požaduje od jiných, u ní nedošlo.

DVTV je soukromé médium stejně jako řada dalších, i těch názorových. Možná by ale nejprve bylo dobře zamést si před vlastním prahem a zejména zvažovat proporce, než člověk začne kázat vodu, aby se vzápětí zjistilo, že sám pije víno, přestože sám sebe považuje za (přinejmenším) morálně nadřazeného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články