Fanoušci Djokoviče na turnaji nosí symbol „Z“ a skandují Putinovo jméno. Otec tenisty se s nimi fotí

Novak Djokovič (Profimedia.cz)

Novak Djokovič | FOTO: Profimedia.cz

Australian Open se v posledních letech stává pro Novaka Djokoviče „zakletým“. Nejprve zde měl v roce 2022 problémy kvůli svému přístupu k očkování proti covidu-19, což ho stálo účast na turnaji a deportaci. Letos se otec srbského tenisty vyfotil s fanoušky svého potomka, kteří měli v rukou ruské vlajky a na oblečení symbol „Z“, který je neodmyslitelně spjat s Putinem vyvolanou agresí na Ukrajině.

Otec světové tenisové jedničky byl zachycen na videu před Rod Laver Arenou v australském Melbourne, kde skupinka fanoušků slavila úspěch svého sportovního hrdiny. Jednalo se ovšem o několik jedinců, kteří podle informací CNN vyvolávali problémy již v průběhu zápasu. Podle mluvčí Australian Open ukazovala skupina nevhodné vlajky a symboly a ohrožovala ochranku. Proto byla vyvedena ze stadionu.

Vladimir Putin (ČTK)

„Byl jsem venku s Novakovými fanoušky, jako jsem to dělal po všech synových zápasech, abych oslavil jeho výhru a vyfotil se s nimi. Neměl jsem v úmyslu se do ničeho zaplést,“ řekl na svou obhajobu Srdjan Djokovič. „Moje rodina prožila hrůzy války a přejeme si jen mír,“ dodal. Pro jistotu tak sledoval synův semifinálový zápas proti Tommymu Paulovi z domova. Jak se zachová při finále, stále není jasné.

Na situaci velmi rychle zareagoval ukrajinský velvyslanec Vasyl Myrošnyčenko. „Myslím, že pro rozptýlení spekulací je důležité, aby učinil velmi silné prohlášení o tom, jaký je jeho postoj k této válce, a rád bych od Novaka Djokoviče slyšel omluvu,“ sdělil diplomat. „Syn samozřejmě nemůže být zodpovědný za hříchy svého otce, ale možná má stejný názor jako on. Myslím, že svět by měl vědět, na čem je,“ dodal.

Zvláštní kapitolou jsou samotní srbští fanoušci, kteří již po zápase Djokoviče s Rubljovovem slavili vítězství svého favorita s ruskými vlajkami, na nichž byla vyobrazena tvář Vladimira Putina. 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články