Fanoušci Karla Gotta masově urážejí a ostouzí profesora Tomáše Halíka

(ČT)

FOTO: ČT

Karel Gott jim prý léta rozdával radost a lásku, obohacoval je svým uměním. A oni se projevují jako nejhorší spodina společnosti. Řádí po sociálních sítích jako zuřivci a agresoři, přejí svým bližním krutou smrt, žádné vulgární výrazy jim nejsou cizí. Jak by se asi cítil jejich idol Gott, kdyby je viděl? Je jisté, že by jim to nemohl schvalovat, protože on se nikdy podobným způsobem nechoval. 

Mluvíme o těch příznivcích populárního českého zpěváka, kteří se v masovém měřítku pustili do fanatického boje s každým, kdo zásadně nesouhlasil s premiérovým návrhem na Gottův státní pohřeb. Mezi nimi byl i profesor a kněz Tomáš Halík. A právě profesora Halíka zahrnuli Gottovi fanoušci mocnou sérií zlých dopisů, z nichž zde můžeme přinést ukázku. Jejich styl připomíná kuriózní žánr, s nímž kdysi legendární záporožští kozáci psali dopis tureckému sultánovi: Ó sultáne, čerte turecký a čertův bratře, ty, přítelíčku Satanáše, samému Luciferu děláš sekretáře!“

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

V tomto žánru jde zejména o vypjatou expresivitu, gradaci urážek, přivolávání smrti či mučení a značené využívání různých prvků z oblasti náboženství s akcentem na ďábla. Pozoruhodné je, že kromě Karla Gotta pisatelé vulgárních dopisů také velmi silně brání před Halíkem i samotnou církev a žádají jeho exkomunikaci.

Zde je malá ukázka z těchto dopisů. Nejvulgárnější místa vynecháváme.

Ty „klero“ ZMETKU zmutovaný vykleštěný, kdy si pro tebe ty GAUNERE přijde SATAN či LUCIFER, ty „pambíčkáři“ vypatlaný s pojebanou chorou mozkovinou, jsi SATANÚV vykurvenec nepodařený AUŠUS, ty prašivino, toxický VŘEDE teto společnosti!! Satanaši, ty se k panu mistru Karlu Gottovi nemůšeš ani postavit, kde on udělal potřebu ty prašivino, ani sežrat jeho EXKREMENTY k obědu, nešaháš jemu ani po chodidla ty mons. špíno!! Jsi vedle pana Gotta pouze parodie na „člověka“ jsi NULA, ty SPROSTOTO ty Jidaši! 

Tebe my slušní občané do katedrály NEPUSTÍME, ty tam nepatříš, proto pujdeš do kremace a nebudeš zabírat misto slušným lidem!! Pan Duka by tě měl okamžitě vyrazit z cirkve. Jsi frustrát a dělaš cirkvi jen ostudu!! ČERT s tebou!!

Bc. Burian

Takže pisatel se zde hrdě hlásí k vysokoškolskému titulu bakalář. Nelze vyloučit, že nelže. A nebo je tu i ukázka zdánlivě slušnějšího dopisu, neboť pisatel adresátovi vyká, což není běžné:

Pane doktore (pokud tedy opravdu jste doktor alespoň něčeho), při vší úctě k církvi a mnoha mým přátelům v církvi (oproti vám, církvi sloužícím) jste prachsprostý morální dobytek, který by za dob inkvizice měl být povinně upálen, jako opravdu škodící element. Jste prase, které nemá nárok na samostatné jednání v daném oboru. Moje babička, která mne honila ministrovat ke Sv. Antonínovi na Štrosmajrák, by vás asi nacpala do Letenského tunelu. Jste opravdu duševní hovado…..

Další dopis vyzdvihuje zejména velikost Karla Gotta oproti profesoru Halíkovi:

Halíku, a Ty jsi kdo, že si vůbec dovoluješ takto vystupovat!!! Pro jakoukoliv církev je čest se jen podílet na pohřbu takového velikána, kterým Karel Gott za svého života byl a po své smrti ještě dlouho bude!!!! Po Tobě po Tvé smrti neštěkne ani pes, tak si neotírej boty o takového člověka jakým Karel Gott byl!!! Pouze si potvrdil to, co si o tobě mnoho lidí u nás, včetně mne, myslí: To není sluha boží, ale boží hovado, zlý, nenávistný tvor, kterého by, kdyby Bůh skutečně existoval, musel exkomunikovat z církve, poslat šupem do pekla a požádat jeho vládce, aby ho strčili do kádě s olejem a topili pod ním 24 hodin denně.

Pod dopisy, které žádají vyhnání profesora Halíka z církve, se někteří „věřící“ dokonce neváhají podepsat:

Pane Halíku, jste odporný nevycválaný zmetek, který pro svoje zviditelnění plive satanskou slinu na zemřelého Karla Gotta a otravujete vzduch v našem státě svými odpornými dopisy. Jste ostudou katolické církve, satanista a v podstatě darebák. Přestali jsme si vás všichni vážit. Pan kardinál by vás měl vyhnat nejen v Prahy ale i z církve. Pan kancléř Hájek měl pravdu o pochybnostech vašeho kněžství. Poslušný kněz by se choval jinak.

MgA Stanislava Blažíčková

Fenomén zlých dopisů, vzkazů a komentářů na Facebooku, které reagují na vyjádření občanského postoje, nabírá v atmosféře společenské hysterie takové rozměry, že úsměvný odkaz na psaní záporožských kozáků tuto situaci už dobře nevystihuje. Když takových dopisů totiž přijde tisíc, tak se jedná o závažný problém společenské patologie i narušování práva na ochranu osobnosti. Může jít i o trestnou činnost. To zejména všude tam, kde dopisy obsahují touhu po smrti a po násilí.

Otevřené projevy masové šikany, stalkingu a lynčování patří vždy k těm obdobím, kdy se ke slovu dostává lůza. Chování současných populistických politiků této atmosféře přeje. Jejich zodpovědnost za tento společenský úpadek je neoddiskutovatelná. Karel Gott je v tom nevinně. Sklízíme tu to, co zasel ve společnosti Miloš Zeman.

P. S.: Autor tohoto článku obdržel v souvislosti s veřejnou debatou o pohřbu Karla Gotta kolem stovky dopisů, v nichž mu pisatelé přejí rakovinu, mučení a podobný osud.

 

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články