Fantaskní svět odmítačů očkování: Politici prý místo vakcíny dostanou vitamíny, ostatní lidé jed

Ilustrační foto (Depositphotos.com)

Ilustrační foto | FOTO: Depositphotos.com

Čím víc se blíží začátek očkování proti covidu-19 v České republice a čím víc se o tom v seriózních médiích mluví a vysvětluje, tím větší nasazení nastává na dezinformační scéně. K již známým hoaxům o čipech v nose nově přibyla masivně šířená lež o tom, že pro poslance, ministry, vojáky či policisty bude určena falešná vakcína, která nebude obsahovat skutečnou očkovací látku. Jde o reakci na prohlášení některých politiků a dalších osobností, že se kvůli podpoře vakcinace nechají očkovat před očima veřejnosti. Dezinformátoři už tak mají předem připravené „vysvětlení“.

Jak upozorňují experti na politický marketing a šíření dezinformací, jako je například Alexandra Alvarová, autorka knih na toto téma, nebo František Vrabel ze společnosti Semantic Visions zaměřené na odhalování dezinformací, profesionální bojovníci hybridní dezinformační války jsou vždycky o krok napřed (ale často i o kilometry) před šiřiteli faktů. Všem odborníkům na tuto problematiku je také jasné, na základě důkazů a práce tajných služeb, že značná část dezinformačního obsahu je vytvářena a záměrně šířena Ruskem nebo Čínou. Nově vytvořený narativ se tak vždy v krátké době vyskytne na mnoha místech současně a závratnou rychlostí se rozšíří různými kanály: videonahrávkami na YouTube, sociálními sítěmi, řetězovými maily… Dezinformační „továrny“ zkrátka jedou jak zjednané – hoax za hoaxem, tisíce čtení, tisíce zhlédnutí.

Zákon by měl v budoucnu stanovit, že NÚKIB je oprávněn vyhledávat zranitelná místa ve veřejně přístupné části kyberprostoru.  (www.maxpixels.net)

Důvěřivé duše, které to patřičně vyděsí, se tak například dočtou, že očkovaní senioři zemřou, což je prý přímo účelem této zlovolné akce. Začínají se opakovat i „varování“ plná velkých písmen a červených vykřičníků, podle kterých vakcinaci nepřežije ani nikdo z těch, kteří už covid měli. A v přesvědčení, že se bijí za správnou věc, se vrhnou na šíření blábolů k dalším zájemcům. Děje se to už na nespočtu facebookových stránek, antivakcinační dezinformátoři (placení i ti „věřící“) už zcela převzali i několik oblíbených diskuzních fór, která dosud sloužila jen k běžné kritice vlády. Obsah teď většinově tvoří jen hoaxy a lži kolem očkování.

Poslední mocně kolující hit se nyní zaměřuje na údajně falešnou vakcínu, kterou podle šiřitelů tohoto bludu dostanou poslanci, senátoři a politici vůbec, plus podle některých ještě vojáci, policisté, zdravotníci, žurnalisté… A také prý všichni ti, kteří veřejně vyhlásí, že se nejenom půjdou očkovat, ale ještě se u toho nechají natočit. Stylem „je to pravda, protože to říkám“ se na sociálních sítích znovu a znovu v obrovském množství příspěvků opakuje, že tito lidé jen záměrně klamou, protože ve skutečnosti bude stříkačka obsahovat jen placebo, směs vitamínů nebo jinou látku, která ale s vakcínou nebude mít nic společného.

Eric Drooker

Politici a další, kteří chtějí jít veřejnosti zmasírované hoaxy a nesmysly příkladem, jsou tak předem – aniž by ještě cokoli učinili – označeni za podvodníky, lháře a zločince, úmyslně lákající „obyčejné“ lidi k očkování skutečnou vakcínou, která je ovšem v podání dezinfo-scény jedovatá a smrtící. Diskuze v antivakcinačních skupinách se pak podobají jako vejce vejci a vypadají například takto: „Dobrý den. Prosím, máte někdo info, že se v Anglii budou ZDRAVOTNÍCI očkovat placebem, aby si lidi mysleli, že jsou vakcíny neškodné? Je možnost taková i u nás?“ ptá se jakási paní Markéta. Podivný slovosled poslední věty by možná mohl leccos naznačovat… Ale jak už řečeno, obsah diskuzí vytvářejí jak placení dezinfo-profesionálové mimo Česko, tak čeští amatérští dobrovolníci, takže je to vcelku jedno.

„Bude to všude, zdravotníky potřebují,“ potvrzuje další diskutující. Zjevně falešný anonymní profil Sedavá Hviezda Roda rovněž souhlasí a dodává, že fingovanou vakcínu dostane i armáda a policie. A jiná uživatelka facebooku se přidává: „Oni budou mít jinou vakcínu než my!“ A další a další potvrzují: „Ano, je to tak.“ Popis zdrojů, nebo byť jenom objasnění, proč si to pisatelé myslí, kde k tomu nápadu přišli, co je přesvědčilo, pochopitelně chybí. A nikdo to po nich ani nežádá. Zkrátka „je to pravda, protože je to pravda, zaprodaná média to neřeknou a sdílejte, než to smažou“.

Facebook

Aktuální dezinformace o fingované vakcinaci, nabírající denně tisíce dalších stoupenců, tedy de facto předbíhá plánované demonstrativní očkování známých osobností. Předem „vysvětleno“. Že se nechá očkovat i 94-letá královna Alžběta a její manžel princ Philip? Bývalí američtí prezidenti? Čeští poslanci a senátoři? Nevídáno, buďto lžou a nikam nepůjdou, nebo dostanou jen vitamíny. Sousedka to psala na fejsbůku a od kolegy to přišlo mailem…

Eric Drooker

Mezi zastánci konspiračních teorií ale narůstá i agresivita a neskrývané nabádání k násilí. Charakteristickým příkladem je skupina (záměrně neodkazujeme názvem, pozn. red.), jejíž zakladatelé v obsáhlých videonahrávkách i na síti rozhlašují, že budou „chytat“ politiky, ale třeba i lékaře, úředníky či novináře, kteří se kladně vyjadřují k očkování, a těm pak vakcinaci nabídnou. Kdo odmítne, toho za pomoci jakýchsi „přidržovačů“, jak se vyjadřují, přinutí násilím. Poslední dobou sice trochu couvají, zřejmě pod vlivem několika podaných trestních oznámení, a naopak vcelku směšně a záměrně důrazně opakují, že vše bude dobrovolné, přičemž okatě ironicky omílají, že jim přece jde jen o jejich záchranu. Na stránkách se přesto mnozí intelektuálně slabší spoluobčané do týmu „přidržovačů“ zcela vážně hlásí, dotazují se na možnost ubytování v Praze, „až to začne“, a do sestavovaných seznamů přidávají lidi, které bude podle nich třeba polapit a s celými rodinami za trest naočkovat tou pravou (podle nich samozřejmě škodlivou) vakcínou.

Je vcelku lhostejné, že nic takového nikdy nenastane a nastat nemůže, a není ani jisté, jestli v realizaci svého plánu věří jeho zakladatelé. Není podstatné, zda si vážně myslí, že někde nakoupí vakcíny, postaví očkovací stan před sněmovnou, nikým nerušeni do něho budou vláčet lidi a proti jejich vůli je očkovat. Podstatné je, že tomuto nehoráznému blábolu věří tisíce odběratelů těchto videí a členů této skupiny. Někteří, ti malinko chytřejší, podle jejich vlastního vyjádření vědí, že nic podobného není možné, pokládají to za typ humoru a debatami o nahánění poslanců pod jehly se prý jen baví. Zmenšuje to prý jejich frustraci ze zoufalého počínání vlády, které se – nutno přiznat, že zcela reálně a právem – dá vytknout mnohé.

Kromě toho je zde ale dost lidí, kteří to vše pokládají za skutečnost, těší se na to a předhánějí se ve fantazírování o tom, jak budou pochytány celé rodiny politiků, vládních i opozičních, nebo sugestivně líčí své představy křičících poslankyň, bránících se před „včeličkou“, což jim ale nebude nic platné, protože očkovací hlídky prý budou neúprosné. Psycholog, či spíš sexuolog by k tomu jistě pověděl svoje, ale i laik vidí, jak je takovéto záměrné vybičovávání agrese nebezpečné. Jistý dřevorubec-terorista kácející stromy před vlaky, aktuálně propuštěn z vězení na podmínku, by mohl vyprávět.

Autorka je řadovou členkou TOP 09.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články