Fantasmagorie z Lidového domu: Nebudeme tupě škrtat jako Kalousek!

Předseda ČSSD Jan Hamáček a předseda hnutí ANO Andrej Babiš  (ČTK)

Předseda ČSSD Jan Hamáček a předseda hnutí ANO Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Sociální demokracie je už úplně bez zábran. Zveřejnila svou představu, jak se nebude v rozpočtu takzvaně tupě škrtat, ale místo toho prý investovat. A pak s ledovým klidem ukáží, co si pod tím představují, a není to nic jiného než utrácení a utrácení. Investice se tomu nedá říkat ani s bujnou fantazií. Pro jistotu byl také rituálně vyvolán zlý duch škrtajícího Kalouska.

Tisková zpráva ČSSD nám říká: „Státní rozpočet na rok 2021 poznamená výpadek příjmů v důsledku pandemie koronaviru, nesmí však jít na úkor občanů. V nadcházejících jednáních o rozpočtu ČSSD nepodpoří škrty, rozpočet na příští rok musí investovat do lidí. Nesmí se šetřit na důchodech, platech nebo investicích do digitalizace, boje se suchem nebo dopravní infrastruktury. ‚Rozpočet na příští rok musí být proinvestiční včetně investic do lidí. Nebudeme jako Miroslav Kalousek brát peníze důchodcům, lékařům, sestřičkám, hasičům, policistům a dalším, abychom se tupě proškrtali do další vlny vleknoucí se krize, zatímco ekonomiky kolem nás porostou,‘ nastínil východiska pro jednání o rozpočtu na příští rok Jan Hamáček, předseda ČSSD.“

()

Tady je vidět, jak si sociální demokraté ten elixír života pro ekonomiku představují. Investice neznamená, že do něčeho dáte peníze a ony se vám vrátí a ještě další vydělají. V tomto případě to tak není, nasypou se lidem. Ti je samozřejmě utratí, takže odtečou k tomu, kdo něco vyrábí nebo poskytuje služby, to je pravda. Jinak by to mohli zavřít. Jenže to neznamená, že by se snad vyrábělo lépe a konkurenceschopněji, takže třeba žádané produkty někam vyvezeme a vyděláme na tom. „Investice do lidí“ neznamená investice do lidí, co vymyslí něco nového, ale tak nějak plošně pokropit některé skupiny obyvatelstva (kupodivu často voličskou základnu levicových stran) bankovkami.

Zpráva také hned říká: „Státní rozpočet musí garantovat odpovídající platy ve zdravotnictví, školství, sociálních službách, bezpečnostních sborech a celé veřejné sféře. Koronavirus ukázal, že potřebujeme silný a efektivní stát, stejně jako digitalizovanou a přívětivou státní správu, jejíž služby musí být pro občana lehce dostupné. Nelze škrtat ani na boji proti suchu, zajištění pitné vody nebo v investicích do dálnic, železnic nebo třeba domovech pro seniory.“

Tak jsme se zasmáli. Jak do toho chtějí dávat víc peněz, než dávali v době ekonomického růstu? Ekonomika rostla, a kde jsou ty dálnice, rychlé a bezpečné železnice a digitalizace?

Pak už je tam v podstatě jen pár bodů a čísel: zvýšit podporu v nezaměstnanosti, vyplácet přídavky na děti rodinám s příjmem až do 4,5násobku životního minima, „zvýšit důchody příští rok měsíčně v průměru o přibližně 900 Kč a navíc všem seniorům poslat začátkem roku jednorázový příspěvek minimálně 5 000 Kč“. Na konci si ještě pochvalují, jaké má koaliční partner pochopení. To ano, Andrej Babiš je plný pochopení. Taky bude chtít utratit co nejvíc, aby nebyl ten sešup před volbami tak patrný. A faktický koaliční partner, ČSSD, tomu to všechno může být jedno, když formálně nespoluvládne.

Takže nevymysleli nic a rezavá parní mašina pojede dál, dokud té rachotině kolečka neupadnou. Všemu tomu vrzání se bude říkat hudba sfér, hned to bude lepší.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]