Farmář: Propaganda versus realita. Z tohoto by se udělalo špatně i té slepici

Původní stav a nový stav potoku u Domažlic  (FB Daniel Pitek)

Původní stav a nový stav potoku u Domažlic | FOTO: FB Daniel Pitek

Jaká je Babišova propaganda a jaká realita? Smutným důkazem je aktuální situace, na kterou upozorňuje farmář Daniel Pitek. Zatímco se premiér Babiš a ministr životního prostředí Richard Brabec chlubí tím, jak moc chtějí a pomáhají zadržovat vodu v krajině, realita je taková, že stát navazuje na nesmyslné bolševické meliorace, které naopak vodu z krajiny odvádějí. Vše je názorně vidět nedaleko Domažlic. Text Daniela Pitka s popisem situace přinášíme bez redakčních úprav.

Před chvilkou jsem otevřel fb a hned se na mě vyvalila rozesmátá tvář premiéra České republiky Andreje Babiše v náručí se slepicí, chvíli potom, co poslanci ANO torpédovali zákon, který by zakazoval klecový chov slepic. Andrej Babiš starostlivě drží slípku a všem sledujícím vypráví, jak má od dětství slepičky rád. Nejsem si jist, zda slepici v jeho náručí už je líp.

Obrana před Babišem (FORUM 24)

Zato jsem si zcela jist, že Andrej Babiš se v rámci jeho nekonečné kampaně vždy tváří tak, jak je potřeba, a krmí národ propagandou, která jej má udržet u moci bez ohledu nato, jaká je realita. Premiér ČR Andrej Babiš i ministr životního prostředí Richard Brabec v loňském roce mnohokrát mluvili o tom, jak bojují se suchem a zadržují vodu v české a moravské krajině. Nechali se fotit a natáčet při svých výjezdech na šumavská rašeliniště za doprovodu ředitele národního parku nebo při návštěvě, při pozemkových úpravách revitalizovaného potoka. To bylo zase ve středních Čechách, myslím, že i za doprovodu hejtmanky Jermanové. U krásně meandrujícího potůčku s nově vysázenou doprovodnou zelení mluvili o miliardách, které dají na zadržování vody v naší krajině.

Dojímavá idylka, až jsem málem uronil slzu. Dnes ráno jsem narazil na tvrdou realitu. Přišel mi email od starého zkušeného sedláka pana Jana Kreysy, ve kterém mi rozhořčeně a s velkou beznadějí popisoval, co se právě aktuálně děje na Srbickém potoce nedaleko Domažlic. Svůj popis událostí doplnil fotografiemi, které jsem si dovolil s jeho svolením právě teď zveřejnit.


Srbický potok byl před cca 40 lety nesmyslně meliorován, jeho tok byl napřímen do linky a původní meandry byly zničeny. Během čtyřiceti let voda ze své přirozenosti našla a vytvořila opět původní meandry a vrátila se do starého přírodního koryta. Kolem potoka znovu vyrostly mohutné stromy zpevňující břehy, potok začal být zase domovem mnoha druhů a voda jím protékala pozvolna, jako za starých časů.

Do tohoto procesu vstoupil státní správce toku a začal, jak mu ukládá vodní zákon, pečovat o svěřený majetek. Péče o svěřený majetek ale probíhá tak, že bagry opět vybagrují rovné koryto, které se vyloží kameny a vybetonuje, zničí se meandry a vykácejí narostlé olše a další stromy. To právě aktuálně probíhá.

Výsledek je strohá urbanizovaná krajina, ze které voda odtéká rychlostí střely.

A takto státní správa pod vedením premiéra Andreje Babiše a ministra životního prostředí Richarda Brabce za využití daní občanů České republiky bojuje se suchem a zadržuje pro nás vodu.

Myslím, že se z toho udělalo blbě i té slepici v Babišově náručí.

Chtěl bych poděkovat západočeskému sedlákovi ze starého selského rodu, jehož historie se datuje od šestnáctého století, panu Janu Kreysovi, že mu není jedno, co se děje s krajinou kolem něj, a že měl odvahu se ozvat. Má můj velký respekt.

A chtěl bych poprosit všechny, co mohou pomoci zarazit toto barbarství, aby pomohli. Děkuju.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]