Fašista a nacista je totéž co anonista. Martin Komárek bránil Andreje Babiše

Bývalý poslanec ANO a současný šéfkomentátor Deníku Martin Komárek (ČTK)

Bývalý poslanec ANO a současný šéfkomentátor Deníku Martin Komárek | FOTO: ČTK

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš na svém čtvrtečním předvolebním mítinku nazval své odpůrce fašisty a nacisty. To vyvolalo ostrou kritiku nejen mezi politiky vládní koalice. Podle bývalého poslance Babišova hnutí a současného šéfkomentátora Deníku Martina Komárka je však takový výrok na stejné úrovni jako označení „anonista“. Řekl to v diskuzním pořadu na CNN Prima News.

„Já si pamatuju, a byl jsem v tom parlamentu, naprosto nenávistné útoky od pana Kalouska, pana Stanjury osobně na Andreje Babiše, osobně na všechny členy ANO. Používaly se horší výroky, než jsou nacisti a fašisti. Anonisti, onanisti,“ prohlásil v debatě o výrocích Andreje Babiše na čtvrtečním mítinku Komárek.

Policejní prezident Martin Vondrášek (ČTK/Vondrouš Roman)

„Anonista je horší výrok než fašista a nacista?“ zeptal se bývalého Babišova poslance moderátor Michal Půr. „Já říkám, že je to v podstatě to samý,“ reagoval Komárek. „A znovu opakuju, že Andrej Babiš coby demokratický, solidní politik nikdy neměl těchto výroků použít. Stejně tak jako Kalousek neměl použít sprostých výroků Andreji Babišovi, které používá nadále,“ dodal Komárek. Podle něj bychom se všichni měli chovat slušně.

Reagoval tak na událost ze čtvrtečního mítinku Andreje Babiše v jihočeském Táboře. „To jsou fašisti a nacisti. To jsou voliči PirStanu a Spolu. To jsou lidi, kteří jsou nebezpeční,“ prohlásil podle videa expremiér na adresu svých odpůrců. „Kde je policie? Proč tyhle agresory od nás neoddělí? Proč tady chodí? Hlavně si jich nevšímejte,“ řekl na stejném mítinku Babiš. 

Podle šéfa hnutí ANO přišli jeho odpůrci na mítink jen provokovat. „A můžou řvát, jak chtějí. Takhle vypadá demokracie Pekarové, Rakušana a Bartoše. Těch, kteří vyznávají Václava Havla a demokracii,“ hlásal Babiš. „Jsou zoufalí, protože vidí, jakou vládu zvolili. Naprosto neschopnou,“ dodal do mikrofonu.

(Týdeník FORUM)

Babiš už několik měsíců objíždí Česko ve svém karavanu. Na několika posledních setkáních však atmosféra eskalovala a přerostla v konflikty mezi příznivci a odpůrci šéfa hnutí ANO.

Podle spoluautora podcastu Kecy a politika Petrose Michopulose, který byl v diskuzním pořadu společně s Martinem Komárkem, může afér z Babišových setkání s občany přibývat, protože politik našel v konfrontaci zálibu. „Stupňuje agresivitu vůči lidem, kteří demonstrují proti němu. Dříve je ignoroval nebo ustupoval, ale najednou používá nebabišovský slovník. Převzal terminologii Putina, že ostrakizuje demonstranty za hranou,“ prohlásil.

Michopulos připomněl, že podobné události mají na politických akcích v Česku tradici. „V drastičtější verzi se to dělo Paroubkovi, ale zvládl to bez excesů. Babiš je populista extrémního typu a chová se tak. Nemůže se divit, že když extremizuje svou komunikaci, vyvolává tím podobné reakce,“ vysvětlil.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články