FBI měla u Trumpa hledat dokumenty o jaderných zbraních. Osobně jsem to schválil, přiznal ministr spravedlnosti

Donald Trump (ČTK)

Donald Trump | FOTO: ČTK

Agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) hledali při pondělní razii v sídle bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa dokumenty týkající se jaderných zbraní, napsal deník The Washington Post. Podle něj však není jasné, zda byly takové dokumenty ve floridském resortu Mar-a-Lago nalezeny.

Americké ministerstvo spravedlnosti ve čtvrtek požádalo soud, aby zveřejnil příkaz, který FBI prohlídku resortu povolil. Trump razii vykreslil jako politickou odplatu. Spolu s povolením by soud měl odtajnit i výčet věcí zabavených při operaci, prohlásil ministr spravedlnosti Merrick Garland. Na tiskové konferenci přiznal, že prohlídku osobně schválil.

„Osobně jsem odsouhlasil rozhodnutí usilovat v této věci o povolení k prohlídce,“ řekl Garland, když se navzdory zvyklostem vyjádřil ke stále běžícímu vyšetřování. „Ministerstvo takové rozhodnutí nepřijímá bez rozvahy. Když je to možné, je standardní praxí hledat méně obtěžující nástroje,“ pokračoval.

Razie byla součástí vyšetřování, zda Trump při svém odchodu z funkce v lednu 2021 neoprávněně neodvezl z Bílého domu záznamy, z nichž některé jsou podle ministerstva spravedlnosti tajné. Zdroj obeznámený se záležitostí uvedl, že FBI při prohlídce získala z Trumpova majetku asi deset krabic. Trump v době prohlídky nebyl na Floridě.

Domovní prohlídka u bývalého prezidenta nemá v moderních amerických dějinách obdoby. Trump, zákonodárci jeho Republikánské strany a jejich spojenci v médiích ministerstvo spravedlnosti a FBI bez důkazů obviňují z politicky motivovaného postupu, a dokonce šíří divoké spekulace o tom, že agenti mohli podstrčit falešné důkazy proti exprezidentovi.

Proti tomuto nařčení se Garland ve čtvrtek na tiskové konferenci ohradil. „Nebudu tiše přihlížet, když je nespravedlivě napadána jejich integrita. Muži a ženy v FBI a ministerstvu spravedlnosti jsou oddaní, vlastenečtí státní zaměstnanci,“ prohlásil.