Do nejméně dvou domů spojených s ruským oligarchou Olegem Děripaskou, spojencem prezidenta Vladimira Putina, se v úterý vypravili agenti amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI). Úřad to potvrdil bez bližších podrobností. Podle dostupných informací agenti navštívili domy ve Washingtonu a New Yorku, odkud si odnášeli krabice s neznámým obsahem. Zásah proti ruskému boháči podle všeho souvisí s tím, že je Děripaska od roku 2018 na černé listině USA a vztahují se na něj sankce kvůli údajnému vměšování Moskvy do amerických prezidentských voleb v roce 2016.
Mluvčí FBI pouze stručně potvrdil, že federální agenti provádějí „úkony“ v Děripaskově washingtonské vile a že jsou tyto kroky spojené s vyšetřováním vedeném v New Yorku. To už probíhá delší dobu, uvedla bez bližších podrobností americká CNN. Agenti přehradili podle svědků příjezdovou cestu k domu v americké metropoli policejní páskou zakazující vstup, jeden z nich přístup k vile hlídal, zatímco jeho kolegové chodili dovnitř a ven a vynášeli krabice.
FBI také prohledala další nemovitost spojenou s Děripaskou ve velkoměstě New Yorku. Oligarchova mluvčí v prohlášení uvedla, že domovní prohlídky „mají souvislost s americkými sankcemi“, zároveň zdůraznila, že majitelem domů není přímo Děripaska. Sankce vláda USA na ruského oligarchu uvalila před třemi lety. Ministerstvo financí USA tehdy oznámilo, že Děripasku vyšetřuje kvůli praní peněz a obvinění, že „vyhrožoval obchodním rivalům, podílel se na vydírání a vybírání výpalného a nelegálně odposlouchával vládního úředníka“. Děripaska se letos u soudu neúspěšně pokusil o zrušení uvalených sankcí. Jakýkoli podíl na ovlivňování amerických prezidentských voleb popírá.
Oleg Děripaska zbohatnul v 90. letech na obchodech s kovy, v roce 1997 založil průmyslovou společnost Basic Element, která patří mezi největší ruské koncerny. Vlastní ji dodnes. Americké úřady umístily Děripasku na černou listinu spolu s šesti dalšími oligarchy, jejich společnostmi a vysokými zástupci ruského státu. Děripaska měl také vazby na někdejšího manažera kampaně Donalda Trumpa Paula Manaforta. Ten byl po vyšetřování ruského vměšování do voleb v USA následně odsouzen za podvody, Trump ho ale před necelým rokem omilostnil.