Trumpův nový problém: FBI vyšetřuje kontakty mezi Proud Boys a Bílým domem

Donald Trump (ČTK)

Donald Trump | FOTO: ČTK

Bývalý prezident Trump byl Senátem zproštěn obžaloby z toho, že by podněcoval dav svých příznivců k útoku na Kapitol. Deník New York Times ale přišel s odhalením, že FBI má zdokumentovaný telefonický kontakt mezi jedním z příslušníků Proud Boys, kteří se násilností účastnili, a neidentifikovaným členem Trumpova týmu v Bílem domě. Deník navíc s odvoláním na anonymní zdroje z FBI tvrdí, že agentura prošetřuje i kontakty mezi útočníky a jistými republikánskými zákonodárci. 

FORUM 24 (archiv)

I když v Senátu se dost hlasů pro prezidentovo odsouzení nenašlo, není vyloučené, že by za svou roli v událostech ze 6. ledna mohl být potrestán běžným soudem. To samozřejmě za předpokladu, že ho shledá vinným porota, což bude záležet na předložených důkazech. O možnosti, že by bývalý prezident mohl čelit trestnímu stíhání, ostatně mluvili jeho vlastní právníci, když se snažili dokázat, že impeachment proti prezidentovi, který již není ve funkci, je protiústavní.

Pokud má FBI skutečně důkazy o komunikaci mezi některými z těch, co se na útoku podíleli, a lidmi z Trumpova okolí, mohlo by to pro bývalého prezidenta znamenat problém. Jeho spolupracovníci, kteří už nyní nemohou spoléhat na to, že jim udělí milost, jak to dělal v případě vyšetřování ruského vměšování do voleb v roce 2016, by se mohli rozhodnout s vyšetřovateli spolupracovat.

Politický problém

I pokud by nakonec k trestnímu stíhání a případnému odsouzení nedošlo, mohly by nové informace znamenat pro Trumpa problém. Příští rok a půl totiž podle všeho bude bojovat o to, aby v Republikánské straně posílil svůj vliv. Je jasné, že je mezi jejími voliči pořád extrémně populární, a tak je velice pravděpodobné, že do voleb v roce 2022 vyšle strana víc trumpovských kandidátů. Nicméně i mezi republikány ho útok na Kapitol stál část popularity, byť se mu podařilo její propad zastavit a částečně vymazat.

Jenže podobné to nemusí být mezi nezávislými voliči, jejichž přízeň volby většinou rozhoduje. Volby do Kongresu v poločase prezidentského mandátu sice bývají tradičně stranou zájmu a historicky v nich často stačilo mobilizovat své voličské jádro. Jenže to třeba v roce 2018 neplatilo, účast byla nejvyšší za poslední 4 desetiletí ve srovnání s ostatními tzv. midtermy. Oproti roku 2014 vyskočila o úctyhodných 11 procentních bodů.

Toxická značka

Pokud by existovaly jasné a veřejně prezentované důkazy o zapojení Trumpových lidí do plánování protestů a následného útoku na Kapitol ze 6. ledna, mohlo by to znatelně oslabit přitažlivost jeho politické značky. Svou družinu věrných si nejspíš udrží i tak. Ti by ho zřejmě skutečně podporovali, i kdyby někoho zastřelil za bílého dne, jak on sám pronesl. Pro stranu jako takovou by se ale stal spíš přítěží.

Republikáni by měli minimální šanci vyhrát volby a neúspěch by časem Trumpovi odlákal i podstatnou část jeho voličského jádra. To mu totiž dokáže odpustit opravdu ledasco, ale dlouhodobý neúspěch asi těžko. To, zda k tomu dojde, bude ale samozřejmě záviset na tom, co přesně FBI při svém vyšetřování zjistí.

Biden a ekonomika

Zároveň i nadále platí, že v amerických — a nejenom v těch amerických — volbách hraje rozhodující roli ekonomická situace voličů. Zlepšování životní úrovně spojené s pozitivními očekáváními ohledně budoucnosti vždy zvýhodňuje tu stranu, která je u moci. Těžko říci, jak na tom budou Spojené státy za dva či dokonce čtyři roky, ale pokud se podaří zvládnout pandemii a obnovit růst, může být pro republikány těžké získat většinu v Kongresu či dokonce Bílý dům.

Rychlost očkování v USA se zvyšuje a pokud vše půjde podle předpokladů, mohla by vakcinace zajistit tamním obyvatelům kolektivní imunitu někdy v polovině tohoto roku. Štědrý stimulační balíček, který se teď demokratům přes republikánský odpor podařilo prosadit v Senátu, by měl zajistit přežití ekonomiky do té doby. Navíc jej podle průzkumů podporují skoro tři čtvrtiny voličů. Není tak úplně jasné, co chtějí zaťatým odporem vůči němu republikáni získat.

Důvody k optimismu i opatrnosti

Demokraté tak mají momentálně důvody k mírnému optimismu. Nicméně mráčky na blankytně modré obloze by se daly nalézt také. Ekonomický balíček prošel až po ústupcích konzervativním demokratickým senátorům. Tyto ústupky ale zase nelibě nese progresivistické křídlo strany. Současná jednota je relativní a může snadno vyprchat.

Rychlé zotavení ekonomiky a Trumpovo případné trestní stíhání za podíl na útoku na Kapitol by ale výrazně vylepšily šance na úspěch demokratů ve volbách v roce 2022.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]