Fejzbukání II. – Trikolóra na profilovce neznamená, že jsem fanoušek Trikolóry!

Václav Klaus mladší (ČTK)

Václav Klaus mladší | FOTO: ČTK

V dnešním díle seriálu o rozpadu sociální komunikace kvůli internetu se podíváme, co na fejzbůčku znamená, když si někdo profilovou fotografii ozdobí rámečkem. Znamená to velmi často jenom smutnou skutečnost, že je to úplný de**l. Buď řada uživatelů facebooku v důsledku naprosté hlouposti nechápe, že když si dají na profilovku logo politické strany, tak se tím k té straně hlásí, vyjadřují jí tím sympatie, anebo jsou ti lidičkové s Klausovou Trikolórou na profilovce tak strašně zbabělí, že sice Klausovi mladšímu fandí, ale když to mají říct nahlas, tak se pokakají strachy a hloupě lžou.

V žádostech o přátelství mi přistála jedna od mladého, asi třicetiletého muže, který měl na profilové fotografii stužku s trikolórou – logo strany Václava Klause mladšího, v parlamentu kdysi známého také pod přezdívkou „Židovský výbor“. Vysvětlivka: Poslanec Václav Klaus ml. (tehdy ODS) přirovnal schvalování zákonů kvůli předpisům Evropské unie k rozhodování o složení židovských transportů do nacistických koncentračních táborů. „Projednáváme něco, co občané ČR nechtějí. To je nařízení EU, to sem přilítlo, a my tu zoufale teď hledáme, jak to zmírnit. Mně to připomíná, jak když jsme židovský výbor, který má vypravit transport, a my jen tak rozhodujeme, že ty nemocné ženy ještě nepošleme a ty půjdou až příštím vlakem, a jinak děláme to, co nám řeknou,“ řekl Václav Klaus ml. (plus.rozhlas.cz)

FORUM 24 (archiv)

Považuji toho jedince za nebezpečí pro demokratickou společnost. Jeho návrhy na zásahy státu do soukromého majetku jsou až komunisticky rudé. Požadavek, aby stát směl nařizovat soukromým sociálním sítím, že nesmějí mazat příspěvky svých uživatelů odporující pravidlům té privátní sítě, je čistě komunistický. Ne neomarxistický, ale stalinistický. A protože se tímto názorem na Klause a Trikolóru nijak netajím, žádost o přátelství od jejího fanouška mne překvapila.

Popovídáme si…

JXD: Vážený pane, našel jsem Vaši žádost o přátelství. Zkoumám procesy na facebooku – proč mne prosím, jako sympatizant Trikolóry, žádáte o přátelství? Znáte moje komentáře o Trikolóře a Václavu Klausovi mladším? Díky jxd

Trikolórista: Dobrý den pane Jiří. Znám, zkoumám. Žádám Vás o přátelství ohledně toho, že bych chtěl více informací a poznat každý názor. Každý člověk má svůj vlastní názor. A máme vlastní práva a sdělit je i mezi sebou, mezi lidmi. Děkuji

JXD: A proč bych podle Vašeho názoru měl mít jako FB přítele ve své bublině fanouška Václava Klause mladšího, proč bych podle Vás měl tu žádost akceptovat? Co pro vás vlastně to FB přátelství znamená, prosím? Pokud Vás zajímají moje posty, můžete si přece zapnout odběr veřejných příspěvků, nebo si je číst na mé zdi.

Trikolórista: Jsem také objektivní a nestranný, s většinou názorů pana Klause, ale všech lidí také nesouhlasím a s některými souhlasím. Jsme momentálně v sociální bublině, proto bychom měli projevit svůj názor i přesto, když s ním někdo nesouhlasí.

JXD: A proč bych podle Vašeho názoru měl mít jako FB přítele ve své bublině fanouška Václava Klause mladšího, proč bych podle Vás měl tu žádost akceptovat?

Trikolórista: Jelikož jako nestranný si rád vyslechnu jakýkoliv názor. Popíši s kýmkoliv, rád se s kýmkoliv sejdu. A na základě toho si tvořím jako občan i svůj vlastní názor. Děkuji

JXD: A proč bych podle Vašeho názoru měl mít jako FB přítele ve své bublině fanouška Václava Klause mladšího, proč bych podle Vás měl tu žádost akceptovat?

Trikolórista: Již jsem Vám to psal.

(Jedna z inteligentních dívek před dvacítkou mi nedávno povídala, že na tlačítko „To se mi líbí“ na nějaké stránce klikne, pokud se jí ta stránka líbí, nebo pokud se jí nelíbí. Trikolórista nyní píše: „S většinou názorů pana Klause, ale všech lidí také nesouhlasím a s některými souhlasím.“ To, proč si dává Klausovu stužku na zeď, když s většinou jeho názorů nesouhlasí, bohužel nevysvětlil.)

Neřeknu!

JXD: Ne, nepsal – přečtete si to po sobě.

Trikolórista: Jelikož bych rád znal i Vaše názory. Třeba přehodnotím spoustu věcí.

JXD: Pane, Vy si myslíte, že tím, že Vás přijmu do FB přátel, budete znát mé názory? A zkuste chvíli myslet na něco jiného než na sebe. Můj dotaz zněl: Proč bych podle Vašeho názoru měl mít jako FB přítele ve své bublině fanouška Václava Klause mladšího, proč bych podle Vás měl tu žádost akceptovat?

Trikolórista: Nenutím Vás. Jsem v bublině Klause, jelikož se mi některé názory líbí a sleduji ho. Některé názory se mi i nelíbí.

JXD: Pane, chápete, na co se ptám? Jaké máte vzdělání? Opakovaně se ptám ne na to, co Vy, ale proč bych já podle Vašeho názoru měl mít jako FB přítele ve své bublině fanouška Václava Klause mladšího.

Trikolórista: Mám střední školu, za to se omlouvám. Já nejsem fanoušek nikoho!

JXD: A proč tedy máte stužku Trikolóry na profilové fotografii?

Trikolórista: Jelikož jsem vlastenec, chodím demonstrovat za každého ČESKÉHO občana. Nelíbí se mi, co tato vláda dělá. Přišli jsme o práci, děti o školu. Co to jsme za národ? Měli bychom se spojovat, ne rozdělovat.

JXD: Aha! Takže máte na profilovce stužku Trikolóry, protože nejste její fanoušek. To zní opravdu mimořádně hloupě. Takže poslední pokus: Proč bych podle Vašeho názoru měl mít jako FB přítele ve své bublině člověka se stužkou Václava Klause mladšího na profilovce, proč bych podle Vás měl tu žádost akceptovat? A chápete, že oslovovat cizího člověka křestním jménem je hrubá neslušnost?

Trikolórista: Trikolora jsou tři barvy naší republiky, jestli to víte a zda jste alespoň trochu vlastenec a máte rád svou zem.

JXD: Pane, díky za rozhovor, děláte Trikolóře čest, a já věřím, že jste důstojným reprezentantem voličů Václava Klause mladšího. Už dlouho jsem nekomunikoval s někým tak hloupým, jako jste Vy. Hezký den!

A nebyl to vtip…

Ne, ta moje poslední hláška (než jsem trikolóristu zablokoval) nebyla ironií. Podle mého názoru je ta kvintesence zbabělosti, kterou jsem viděl, až učebnicová ukázka jevu lidově zvaného s**čství. Vlastnosti charakteristické nejen pro fanoušky Trikolóry, jako byl ten můj, ale především pro jejího vůdce. Pan Václav Klaus mladší to, co předvedl jeho fanoušek v komunikaci se mnou, předvedl formou populárního skeče před kamerou.

Takže si z mého opravdu náročného rozhovoru s tím trikolóristou prosím odneste jedno poučení: Pokud má někdo na profilovce hákový kříž, tak to možná není žádný nácek, ale naopak člověk, který s většinou názorů Adolfa Hitlera nesouhlasí. Facebook bohužel přivedl hlupáky k poznání, že tvoří většinu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]