Festival dokumentárního divadla AKCENT nabídne například inscenaci o exekucích

Festival dokumentárního divadla AKCENT - Virtual Ritual. (BrainZone Promotion / se svolením autora)

Festival dokumentárního divadla AKCENT - Virtual Ritual. | FOTO: BrainZone Promotion / se svolením autora

Kdyby občané naší země, kteří jsou v exekucích, obývali samostatný kraj, byl by to šestý největší kraj České republiky. Náš exekuční řád vstoupil v platnost před dvaceti lety. Nabízí se tak otázky, zda máme důvod k oslavám, jestli pomohl věřitelům dostat se ke svým penězům, či nastavil hodnotu půjčky a peněz, a hlavně hodnotu vztahů mezi lidmi v rámci jedné společnosti. Nad těmito otázkami se v inscenaci Hrubý domácí produkt zamýšlí režisér Jiří Honzírek. Premiérově ji uvede jedenáctý ročník Mezinárodního festivalu dokumentárního divadla AKCENT, který v listopadu pokračuje v pražském Divadle Archa. Ve čtyřech výjimečných inscenacích představí divadelníky domácí i světové scény, jejichž tvorba pramení z hlubokých osobních pohnutek a dotýká se významných událostí současného světa.

Zahraniční umělce a autory v listopadu na Akcentu reprezentuje představení History of Korean Western Theatre. „Jihokorejský divadelník a hudební skladatel Jaha Koo si v něm klade otázky, proč asijské divadlo tak tvrdošíjně kopíruje evropskou scénu včetně odkazů na Shakespeara a hledá odpovědi na to, z jakého důvodu Korejci zapomínají na svoje vlastní kořeny a jsou tolik hrdí na západní interpretaci světa,“ popisuje umělecká ředitelka festivalu, režisérka Jana Svobodová, která v rámci festivalu uvede vlastní divadelní inscenaci Ti, kdo mluví sami za sebe. Diváci se v ní setkají s příběhy 12 žen, které jsou inscenovány v otevřeném prostoru Archy tak, že si budou připadat jako v galerii. Sami si pak zvolí kdy, z kterého úhlu a jak dlouho budou danou scénu pozorovat. Režisérka sleduje v autentických výpovědích mladých žen linku touhy svobodně rozhodovat o svém vlastním osudu.

BrainZone Promotion / se svolením autora
Festival dokumentárního divadla AKCENT – Hrubý domácí produkt. (zdroj: BrainZone Promotion / se svolením autora)

Další událostí festivalu Akcent bude originální gamingová performance Virtual ritual, jež diváky přivede do paralelního světa online videoher, do kterých se každý den po celém světě logují miliony lidí. Je průzkumem digitálních měst, jejich obyvatel, zákonitostí a rituálu, které formují zdánlivě beztížný svět, ve kterém je možné téměř cokoliv.

Inscenace, které festival AKCENT uvede, vznikaly v různých částech světa a v rozdílných kulturách. Nezávisle na sebe otevírají obecné téma konfliktu svobody jedince a společensky zaběhaných norem. „Jsme na letošní program hrdí. Chceme milovníkům divadla ukázat, že dokumentární divadlo není nuda. Na druhou stranu si myslíme, že když je v dnešní době divadlo jen „hezké“, tak to prostě nestačí,“ uzavírá Jana Svobodová.

BrainZone Promotion / se svolením autora
Festival dokumentárního divadla AKCENT – The History of Korean Western Theatre. (zdroj: BrainZone Promotion / se svolením autora)

AKCENT 21 –  Hezký už nikoho nebaví! 

11. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárního divadla AKCENT

PROGRAM

21. 11. verze v češtině

22. 11. verze v angličtině

Ti, kdo mluví sami za sebe/ Jana Svobodová + kolektiv

Velký sál/ 90 minut

23.11. / v češtině 

Hrubý domácí produkt / Moving Station, Jiří Honzírek a kol.

Malý sál

24.11. v češtině s anglickými titulky

Virtual Ritual / Jan Mocek

Velký sál

26. a 27. 11./ v korejštině s českými a anglickými titulky

History of Korean Western Theatre/Jaha Koo

Velký sál

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články