Fiala a Babiš společně vyzvali k očkování třetí dávkou. Může se změnit dynamika pandemie, zaznělo

Petr Fiala a Andrej Babiš na společné tiskové konferenci k podpoře očkování (ČTK)

Petr Fiala a Andrej Babiš na společné tiskové konferenci k podpoře očkování | FOTO: ČTK

Končící premiér Andrej Babiš a jeho nástupce Petr Fiala uspořádali společnou tiskovou konferenci na Úřadu vlády ČR. Oba společně podpořili projekt Pomozme našim zdravotníkům, který si klade za cíl naočkovat milion lidí za týden posilující dávkou. Stojí za ním řada známých lékařů.

Babiš iniciativu ocenil. „Myslím, že v těchto chvílích musí jít politika stranou. To tu ještě nebylo, ale jde o životy našich spoluobčanů,“ řekl na Fialovu adresu. „Je vědecky dokázáno, že jedině vakcína ochrání životy našich lidí,“ uvedl.

()

„Jsou situace, kdy je potřeba ukázat společnou vůli,“ řekl Fiala s tím, že i když oba politici mají rozdílné názory a preferují různé postupy, jak s nemocí bojovat, mají společný zájem na tom, aby byly ochráněny ohrožené skupiny lidí. „Tato iniciativa má moji plnou podporu,“ dodal.

Lékař a zakladatel iniciativy Radek Mounajjed upozornil na to, že naočkování milionu lidí třetí dávkou by úplně změnilo dynamiku pandemie. „Apeluji a žádám všechny kolegy v ambulantní sféře, aby vystoupili ze svojí komfortní zóny a přihlásili se do našeho seznamu,“ vzkázal.

„Je naší povinností přijít s logistikou a vymyslet ji. Musíme se pokusit naočkovat posilující dávkou co nejvíce lidí v co nejkratší době,“ zaznělo od matematika René Levínského. „Meleme z posledního,“ přiznal přednosta kliniky ARO 3. LF UK František Duška. „Tahle iniciativa umožní z toho sprintu neudělat maraton,“ dodal.

Podle údajů ministerstva zdravotnictví bylo v Česku dosud aplikováno 13,37 milionu dávek vakcíny proti novému typu koronaviru. Ukončené očkování má 6,34 milionu lidí, což představuje 67,9 procenta populace ve věku od 12 let, pro kterou je vakcína schválena. Posilující třetí dávku dostalo více než 788.000 očkovaných. Nárok na přeočkování mají nyní lidé půl roku po dokončeném předchozím očkování. Senioři nad 60 let a lidé chronicky nemocní si mohou od této středy nechat dát posilující dávku už po pěti měsících.

Očkování proti onemocnění covid-19 je v Česku dobrovolné. Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO) ale v pondělí oznámil, že jeho resort připravuje vyhlášku o povinném očkování pro vybrané profese a lidi nad 60 let. Od začátku března příštího roku by se tak povinnost nechat se naočkovat týkala kromě seniorů také zdravotníků, pracovníků v sociálních službách, hasičů, policistů, vojáků, celníků nebo vězeňské služby.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]