Fiala: Babiš situaci s koronavirem nezvládá, ministr si vymýšlí. Jako vždycky

Archiv ODS

Předseda ODS Petr Fiala | FOTO: Archiv ODS

Předseda ODS Petr Fiala zkritizoval vládu premiéra Andreje Babiše a jeho podřízeného ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha. Podle něj naprosto nezvládají aktuální situaci kolem koronaviru a došlo k selhání krizového řešení. Součástí celé věci je podle Fialy i dění na sobotní tiskové konferenci, kde Babiš Vojtěcha ponižoval a nutil jej říci novinářům jméno úřednice, která mu poskytla chybnou informaci.

„Jsem ten poslední, kdo by se chtěl politicky přiživovat na krizové situaci a na lidském neštěstí. Naopak bych rád podpořil jakékoli rozumné opatření vlády. V krizových okamžicích máme táhnout za jeden provaz. A jako občan bych byl nejspokojenější, kdyby vláda tuto krizi dobře zvládala. Bohužel to tak není. Poslední týden jsme svědky velkého selhání krizového řízení,“ uvádí na svém facebookovém profilu Fiala, podle něhož vláda dělá chaotické, nesystémové a často nesmyslné kroky, které „kromě marketingu nemohou mít žádný efekt“.

Pavel Hofman

Fiala připomíná, že to podle chování Babišovy vlády vypadá, jako by se problém objevil předevčírem. „Při problému tohoto rozsahu opravdu nestačí činnost předstírat, ale je potřeba kompetentně rozhodovat a něco dělat. A taky správně informovat veřejnost. To se neděje. Má vláda pocit, že je zde velké riziko a nebezpečí šíření je vysoké, nebo naopak, že je relativně malé?“ ptá se předseda ODS.

Vláda se podle názoru šéfa ODS chová zmateně. „Vypadá to, že premiéra a ministra zdravotnictví baví dělat tiskovky každou půlhodinu, komandovat lidi a tvářit se u toho akčně. Ale jaký má smysl čtrnáctidenní karanténa lidí, kteří byli v Itálii, když sem denně přijedou desetitisíce lidí ze zemí, kde je nákaza také? Jaký smysl má zničit světový pohár v biatlonu kvůli přítomnosti cizinců, když souběžně běží další sportovní akce a když jen v Praze je v tomto okamžiku více turistů, než by bylo diváků na biatlonu? Jaký smysl má plošný zákaz přímých letů do Itálie, když bez problémů létáme do zemí stejně postižených nákazou a víme, že letiště jsou obecně jedna z nejrizikovějších míst? A tam, kde by vláda měla něco udělat rychle, tak to nedokáže. Třeba respirátory a ochranné pomůcky pro zdravotníky „v první linii“ zoufale chybějí,“ uvedl Fiala.

Předseda ODS připomíná trapnou situaci ze sobotní tiskové konference. „Premiér – kde jinde než na tiskové konferenci – ponižuje (zkouší) ministra zdravotnictví a ministr zdravotnictví nadává komukoliv, například lékařce, která udělala test. A ještě si vymýšlí. Ostatně tak je to při každém opravdovém problému, kterému tato vláda čelila. Řešit ho neumí, o to více budou mlžit, lhát a dělat ramena. Bohužel, v tomto případě jde o zdraví lidí,“ napsal Fiala v narážce na Babišovy výkřiky: „Nebuďte slušnej!“ „Jméno!“, když chtěl od Vojtěcha vědět jméno lékařky, která mu dala špatné informace.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner