Fiala bude s bavorským premiérem Söderem jednat o infrastruktuře či energetice

Eric Drooker

Předseda vlády Petr Fiala (ODS) bude dnes v Praze jednat s bavorským premiérem Markusem Söderem o posilování spolupráce, modernizaci přeshraniční infrastruktury či aktuální energetické situaci. Ve 14:00 je v plánu tisková konference na úřadu vlády.

V únoru Söder v dopise adresovaném Fialovi uvedl, že je pro pořádání pravidelných mezivládních konzultací. Nastínil také konkrétní projekty spolupráce například v dopravě, moderních technologiích a školství. Z dopisu tehdy citoval bavorský deník Passauer Neue Presse. Kriticky se však Söder podle agentury DPA tehdy vyjádřil k plánovanému konečnému úložišti jaderného odpadu v blízkosti společných hranic.

(Týdeník FORUM)

Právě úložiště je jedním z témat, které Söderovi k projednání tento týden navrhl místopředseda bavorského zemského sněmu Markus Rinderspacher z opoziční sociální demokracie (SPD). Uvedl, že v Česku se debatuje o čtyřech lokalitách. „Tato místa se nacházejí vzdušnou čárou 45 až 150 kilometrů od bavorských hranic. Mělo by v nich být uloženo asi 14 000 tun vysoce radioaktivního materiálu z českých jaderných zařízení,“ řekl.

Söder by podle Rinderspachera cestu měl využít ke zlepšení bavorsko-českých vztahů. Za klíčové považuje modernizaci železničního spojení, telekomunikaci nebo rozvoj přeshraničních iniciativ.

Bavorský premiér naposledy v Praze jednal v listopadu 2020 s tehdejším předsedou české vlády Andrejem Babišem (ANO) zejména o koronavirové pandemii.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]