Fiala chce diskutovat s Orbánem. Maďarsko má odlišné názory a vyjadřuje je velmi silně, prohlásil premiér

Premiér Petr Fiala (ODS) před odletem na jednání předsedů vlád visegrádské čtyřky. (Vojtěch Laštůvka / FORUM 24)

Premiér Petr Fiala (ODS) před odletem na jednání předsedů vlád visegrádské čtyřky. | FOTO: Vojtěch Laštůvka / FORUM 24

Premiér Petr Fiala (ODS) očekává, že na čtvrtečním jednání předsedů vlád visegrádské čtyřky (V4 – ČR, Slovensko, Maďarsko, Polsko) bude s maďarským ministerským předsedou Viktorem Orbánem mluvit o některých odlišných maďarských názorech ve věcech zahraniční politiky. Chce dělat vše pro to, aby se podařilo udržet jednotu Evropské unie v otázkách podpory Ukrajiny a protiruských sankcí, řekl novinářům před odletem na summit do Košic.

Budapešť mimo jiné udržuje politické i ekonomické vztahy s Moskvou navzdory ruskému vpádu na Ukrajinu. Skupina V4 podle Fialy neprožívá dobré období. „Postoje Maďarska to ovlivňují, dnes uděláme pokus, abychom jednání posunuli dál,“ řekl Fiala. Zdůraznil, že formát visegrádské čtyřky se v minulosti osvědčil a pomohl členům prosazovat společné zájmy.

Vladimir Putin (ČTK)

Fiala ocenil, že v tomto půlroce se pod vedením českého předsednictví vždy podařilo nalézt shodu všech unijních zemí ohledně Ukrajiny i protiruských sankcí. „Je jasné, že Maďarsko má odlišné názory, a vyjadřuje je velmi silně,“ připustil. Jednotu ohledně Ukrajiny však považuje za velkou zbraň vůči Rusku. „Budeme dělat vše pro to, abychom ji udrželi,“ doplnil.

Formát čtvrtečního jednání v Košicích podle Fialy umožní otevřenou diskusi mezi „osmi očima“ premiérů. „Můžeme velmi otevřeně mluvit o nepříjemných tématech. Nepochybuji, že se o některých těchto věcech bavit budeme,“ doplnil. Týkat se to bude patrně i počínání Orbána, který tento týden vyvolal pobouření, když se na veřejnosti ukázal s šálou s mapou takzvaného Velkého Maďarska. Mapka zahrnovala i části nynějšího Rakouska, Slovenska, Slovinska, Rumunska, Chorvatska, Srbska a Ukrajiny a vyvolala u představitelů těchto zemí silně kritické reakce.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články