Fiala chce nalézt silného kandidáta na prezidenta. Musí mít šanci porazit populisty a radikály, vzkázal

Premiér Petr Fiala na 30. kongresu ODS (FORUM 24 / Kateřina Herodesová)

Premiér Petr Fiala na 30. kongresu ODS | FOTO: FORUM 24 / Kateřina Herodesová

Premiér a znovuzvolený předseda občanských demokratů Petr Fiala chce nalézt pro prezidentské volby silného kandidáta s šancí na vítězství nad populisty a radikály. Sám se nechystá opustit roli premiéra. V debatě deníku Blesk prohlásil, že na oznámení jména kandidáta je ještě čas.

Ministerský předseda zároveň odmítl spekulace, že by se o funkci sám ucházel s tím, že dostal velkou důvěru v loňských sněmovních volbách a chce se věnovat práci předsedy vlády.

Armádní generál Petr Pavel (Pavel Hofman / FORUM 24)

O kandidátovi podle Fialy vede debatu jak ODS, tak koalice SPOLU. „Netrvám na tom, že to bude kandidát z ODS,“ řekl. Zdůraznil, že je důležité, aby šlo o silnou osobnost, která bude mít reálnou šanci vyhrát, porazit populisty a radikály, kteří se budou o funkci hlavu státu ucházet rovněž.

Na víkendovém kongresu ODS Fiala oznámil, že výběr kandidáta potrvá ještě několik měsíců. Občanští demokraté jsou podle něj připraveni podpořit stranickou nominaci i silnou nestranickou osobnost. Zdůraznil také, že důležité při výběru bude, aby na prezidenta mohli být občanští demokraté hrdí a občané se na něj mohli spolehnout.

O možném kandidátovi na prezidenta hovořil v rozhovoru pro deník FORUM 24 také šéf senátorského klubu ODS a TOP 09 Zdeněk Nytra. Podle něj by mělo jít o někoho s širší podporou.

Zdeněk Nytra (ODS) (Kateřina Herodesová / FORUM 24)

„Nevylučuji, že by to mohl být člen ODS, ale měl by mít určitě širší podporu. Minimálně koalice SPOLU, ideálně stávající vládní koalice. Kdyby byl jenom kandidát za občanské demokraty proti například někomu z TOP 09, tak to se vystřílíme v prvním kole. To by nemělo smysl,“ prohlásil Nytra.

Žádná jména případných adeptů však podle něj v tuto chvíli nejsou. „My se o tom bavíme. Ale na rovinu, zatím ten kandidát není,“ řekl Nytra. „Určitě ale nemůžete vytáhnout člověka, kterého budete tři měsíce před volbami teprve představovat veřejnosti. Musí to být někdo jako třeba Miloš Vystrčil. Ale toho jmenuji jen jako příklad. I když vím, že se v některých průzkumech objevuje a mluví se o něm. Ale on to tedy zatím důrazně popírá,“ dodal.

Nástupce Miloše Zemana, kterému skončí počátkem příštího roku druhý mandát, budou Češi vybírat zřejmě brzy po Novém roce.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]