Fiala chce po Rakušanovi prošetření zákroků na Babišových mítincích. Důležitá je důvěra veřejnosti, vzkázal

Premiér Petr Fiala (ODS) (Úřad vlády ČR)

Premiér Petr Fiala (ODS) | FOTO: Úřad vlády ČR

Premiér Petr Fiala (ODS) požádal ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) a ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů Radima Dragouna o důkladné prošetření všech okolností policejních zásahů na mítincích Andreje Babiše (ANO) v jižních Čechách. Pro demokratický stát je podle vyjádření ministerského předsedy důležitá důvěra veřejnosti v nestrannost a profesionalitu jeho represivních složek, napsal v pátek na sociální síti.

„Na základě zveřejněných informací o chování příslušníků Policie ČR na politických mítincích v jižních Čechách jsem požádal ministra vnitra Rakušana a ředitele GIBS Dragouna o důkladné prošetření všech okolností těchto znepokojujících událostí,“ uvedl premiér Fiala.

(Týdeník FORUM)

„Naprosto chápu rozhořčení a zděšení veřejnosti ze včerejšího zásahu policie a zcela ho sdílím. Jsem rád, že policie ústy policejního prezidenta zákrok jednoznačně odsoudila a bude ho řešit. Až policie zásah prošetří, osobně se seznámím se závěry. Policie musí zajišťovat pořádek a bezpečí přiměřenými prostředky, s rozvahou a především nestranně a předvídatelně. Nesmí budit dojem, že funguje jako ochranka jakéhokoliv jednotlivce nebo individuálního zájmu,“ reagoval ministr Rakušan na twitteru.

Za nepřijatelné považuje zákroky v Borovanech i Českém Krumlově také hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS). Zejména včerejší zákrok v Borovanech je pro mě přes čáru. Spojil jsme se dnes s policejním prezidentem, který mě informoval, že věc již prošetřuje. Budu chtít informace o výsledku,“ napsal na sociální síti.

První z incidentů se odehrál v úterý odpoledne v Borovanech, jak upozornil týdeník Respekt. Mladý muž tam posluchačům Babišova projevu sebral reproduktor i se stojanem a utekl pryč. Následně ho zalehli tři muži v civilu, kteří vypadali jako ochranka expremiéra. Ukázalo se ale, že se jedná o policisty.

Další incident se stal o den později při kampani lídra hnutí ANO a bývalého předsedy vlády České republiky Andreje Babiše v Českém Krumlově. Podle videa, které má deník FORUM 24 k dispozici, ženu z předvolební kampaně odvedli dva neuniformovaní policisté s tím, že jednoho z nich napadla.

„Byl tam takový vysoký chlapík, normálně oblečený, a on do mě pořád žďuchal. Dvacet minut, možná dýl. Tak já jsem to i obešla z druhé strany, aby do mě nežďuchal,“ popsala později. „Následně odjel (Andrej Babiš, pozn. red.), a když jsem se ohlédla, tak jsem si všimla, že tam stojí ten člověk, co do mě žďuchal. A do ženské se nežďuchá. Tak jsem šla k němu, stoupla jsem si na špičky, protože byl poměrně vysoký, a dala jsem mu facku. To bylo všechno,“ přiblížila vše paní Gažáková.

„Oni se mi vůbec nelegitimovali. Já jsem nevěděla, že je to policista. Tam na mě zařvali, že to je napadení veřejného činitele,“ doplnila pro deník FORUM 24.

Jednu z odpůrkyň expremiéra sebrali neuniformovaní policisté (FORUM 24)

Oběma zákroky se již zabývá Úřad vnitřní kontroly Policejního prezidia České republiky. „Pan ministr Rakušan je o zákroku policie informovaný od policejního prezidenta Martina Vondráška. Vyčká na závěry šetření Úřadu vnitřní kontroly,“ uvedl pro deník FORUM 24 mluvčí ministra vnitra Jakub Veinlich. Vzhledem k probíhajícímu šetření ministr vnitra Rakušan nechce celou situaci více komentovat.

Účast neoznačených policistů v civilu mezi občany vzbudila otázky, zda je tento postup při politických akcích běžný. „Účast policistů na nahlášených setkáních či politických mítincích vždy vychází z vyhodnocení rizik a vyplývá z povinností, které nám ukládá platná legislativa. U každého setkání – a roli nehraje, jestli se jedná o mítink politické strany, zájmového hnutí či jakékoliv jiné protestní organizace – se vyhodnocují bezpečnostní rizika a přijímají se adekvátní opatření. Je běžné, že v rámci opatření jsou veleni i neuniformovaní policisté, aby plnili přidělené úkoly,“ vysvětlil na dotaz deníku FORUM 24 vedoucí oddělení tisku Policejního prezidia ČR Ondřej Moravčík.

K postupu policistů na mítincích bývalého premiéra se vyjádřil i policejní prezident Martin Vondrášek. „Informacemi zveřejněnými v souvislosti se zákrokem policie v Borovanech jsem naprosto znechucen. Celou věc proto předám k prošetření Generální inspekci bezpečnostních sborů,“ napsal ve čtvrtek pozdě večer.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]