Fiala chce Zemanovi předat návrh na jmenování Hladíka, až se situace vyjasní

Petr Fiala (ODS) (Evropská unie)

Petr Fiala (ODS) | FOTO: Evropská unie

Premiér Petr Fiala věří, že situace kolem kandidáta lidovců na ministra životního prostředí Petra Hladíka se vyjasní do několika týdnů tak, aby mohl návrh na jeho jmenování předat prezidentu Miloši Zemanovi s klidným svědomím. Řekl to na tiskové konferenci v Bruselu.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Širší vedení KDU-ČSL ve čtvrtek Hladíkovu nominaci potvrdilo, znovu ji posuzovalo kvůli úternímu zásahu policie v Hladíkově kanceláři na brněnském magistrátu. Policisté v kauze privatizace městských domů požádali Hladíka o podání vysvětlení.

Předseda občanských demokratů Fiala dnes zopakoval, že rozhodnutí KDU-ČSL respektuje. Současně je ale přesvědčen, že návrh může podat až ve chvíli, kdy bude jasné, že Hladík není vyšetřován, obviněn, až podá vysvětlení. To bude podle něj relevantní v řádu týdnů a vyžádá si mezikrok, kterým je pověření vicepremiéra a předsedy lidovců Mariana Jurečky dočasným vedením resortu. Ministryně Anna Hubáčková (KDU-ČSL), která avizovala rezignaci ze zdravotních důvodů, chce kvůli plánované operaci skončit ve funkci 31. října.

Fiala se s Hladíkem kvůli nominaci setká. Současně má příští týden v plánu odloženou pravidelnou schůzku s prezidentem, na které budou moct situaci prodiskutovat. Mohla by se uskutečnit ve středu.

Celostátní výbor KDU-ČSL ve čtvrtek večer při jednání v Želivě na Pelhřimovsku Hladíkovu nominaci podpořil s tím, že končící náměstek brněnské primátorky předsednictvu a výboru záležitost jasně vysvětlil a není obviněný ze spáchání jakéhokoliv trestného činu. Podle závěru z jednání, které má ČTK k dispozici, považuje vedení lidovců Hladíka za kompetentního a čestného člověka. „Není možné z politického a veřejného života odstranit člověka jen proto, že byl předvolán k podání vysvětlení na policii,“ uvádí dokument.

()

Jurečka v závěru k jednání vyzval členy strany k jednotě a zdůraznil, že jakmile se ukáže, že někdo ze straníků porušil zákon, budou lidovci reagovat velmi rychle. V případě Petra Hladíka žádné takové indicie nejsou, dodal.

Policie v úterý zasahovala v Brně na několika místech, a to na bytovém odboru magistrátu, u Hladíka v kanceláři, ale také na radnicích Brno-Černovice a Brno-sever. Byli také v městské černovické pískovně nebo u místostarosty Černovic a jednatele pískovny Jiřího Hasoně. Policisté poté zahájili trestní stíhání sedmi lidí a dvou firem pro účast na organizované zločinecké skupině, podplácení či legalizaci výnosů z trestné činnosti. Městský soud vzal ve čtvrtek všech sedm lidí do vazby.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články