Na čtvrtečním jednání opozice s vládou došlo k dohodě na znění tzv. pandemického zákona. Předseda ODS Petr Fiala to sdělil na tiskové konferenci. Zároveň oznámil, že koalice SPOLU navrhne ukončení nouzového stavu k datu účinnosti pandemického zákona – tedy příštímu pátku.
„Vláda akceptovala asi 80 % našich návrhů, to poslední, co zbývalo, byl paragraf týkající se odškodňování škod. Pro nás to bylo velmi podstatné a vláda dnes přišla s řešením, které odpovídá věcně našim požadavkům. Občané budou mít možnost žádat o náhradu škod způsobených opatřeními pro zvládání nemoci covid-19. Je to důležitý signál,“ doplnil předseda ODS Petr Fiala.
Vláda tak nakonec našla společné slovo s opozicí. „Umožní pandemii rozumněji zvládat, než jak to bylo dosud – na základě neustálého prodlužování nouzového stavu. Ukázalo se, že náš krok z minulého týdne, kdy jsme odmítli další automatické prodloužení nouzového stavu, byl velmi důležitý, protože vedl k těmto jednáním a otevřel cestu k této dohodě,“ myslí si.
Fiala také odhalil, že koalice SPOLU (stran ODS, KDU-ČSL a TOP 09) chce na čtvrtečním jednání poslanecké sněmovny navrhnout ukončení nouzového stavu k datu účinnosti pandemického zákona.
„Byli jsme opakovaně ujištěni vládou, ministrem zdravotnictví, že když bude schválen pandemický zákon v té podobě, na které jsme se domluvili, tak že to poskytuje dostatek pravomocí k tomu, aby mohl i mimo rámec nouzového stavu zvládat pandemii. To je to, o co nám šlo. Budeme navrhovat, že v okamžiku, kdy pandemický zákon bude účinný, skončí nouzový stav. Předpokládáme, že pokud všechno půjde dobře, mohl by být účinný příští pátek,“ myslí si Fiala.
Jde o návrh koalice SPOLU, na kterém zatím nemá shodu s dalšími opozičními stranami. „Podle nás je to dobrý návrh a věříme, že získá širší podporu,“ dodal.
Předseda vlády Andrej Babiš při jednání s opozicí nejprve větší kompenzace pro podnikatele zasažené pandemií odmítal. Zejména kritizoval náhradu ušlého zisku, který by podle něj měl velký rozpočtový dopad. Jak novinářům sdělil poslanec Zbyněk Stanjura (ODS), opozici připadá spravedlivé, aby, když stát opatření vydává, také zaplatil případné škody s ním související.
„Otázka byla zásadní – jestli škody necháme na občanech a firmách, nebo se bude podílet stát. Princip se bude hledat, nicméně platí, že podnikatel prokáže škodu, od toho se odečtou vyplacené kompenzace a s tím zbytkem se obrátí na ministerstvo financí. Má na to 12 měsíců. Ministerstvo financí má pak dvě možnosti: Buď to zaplatí, nebo to odmítne – v tom případě bude šance soudního přezkumu. Pravděpodobně většinu případů bude řešit příští vláda, to znamená naše vláda. A my jsme na to připraveni. Podnikatelé budou mít jistotu, že stát jim škodu opravdu uhradí,“ ujišťuje Stanjura.
„Podnikatel ví nejlépe, co je potřeba nahradit, a pak ten nárok může uplatnit. Je to na nich, aby sami řekli, kde je to postihlo a v jaké výši,“ doplnil poslanec Dominik Feri.