Premiér Petr Fiala (ODS) doufá, že by schůze poslaneckých klubů, která odblokovala jednání o sporné vládní novele o nižším červnovém růstu penzí, mohla vést k nové formě spolupráce mezi koalicí a opozicí v poslanecké sněmovně. Vyjádřil se tak v České televizi v nedělních Otázkách Václava Moravce. Jednání předsedu vlády naplnilo opatrným optimismem, že se podaří vrátit k přiměřeným pravidlům.
Petr Fiala řekl, že opoziční hnutí ANO a SPD nerespektují pravidla a nedalo se s nimi domluvit. Podle něj zde existuje souboj mezi demokratickými stranami, populisty a extremisty. Ti se nesmířili s výsledkem voleb a snaží se to přenést do sněmovny tak, že zablokují legislativní proces a jednání dolní komory parlamentu.
Koaliční většina podle předsedy vlády ale musí mít možnost prosazovat vůli voličů. Zároveň zmínil, že je nutné hájit práva opozice. Ta by měla mít možnost se vyjádřit. Koaliční poslanci připravili úpravu sněmovního jednacího řádu, jež nyní dostaly opoziční kluby a na níž se bude hledat shoda. Sněmovna prý funguje v určitých mezích na gentlemanských dohodách a měla by se k tomu vrátit.
Novelu, která od června zvýší důchody místo předpokládaných 1770 korun o 760 korun, v sobotu po několikadenních obstrukcích opozice schválila dolní komora, nyní ji k posouzení dostane senát. O tom, zda novelu případně podepíše, nebo vrátí poslancům, bude už rozhodovat nový prezident Petr Pavel. Novelu prosadila vládní koalice po rozsáhlých obstrukcích opozice, schůze trvala přes 97 hodin.
„Systémové řešení máme nachystané, upravíme obecný valorizační mechanismus včetně předčasných důchodů. To je nutná věc,“ řekl Fiala. Ti, kdo valorizační mechanismus vytvořili, si podle ministerského předsedy uměli představit maximálně pětiprocentní inflaci. Vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) na začátku února uvedl, že návrh nového nastavení by chtěl představit do několika týdnů. Zmínil návrat k dřívějšímu mírnějšímu navyšování.
Stejně jako Jurečka i Fiala uvedl, že vláda mimořádnou valorizaci důchodů letos očekávala, ale s dopady na rozpočet pro tento rok do 20 miliard korun. Že by měly být mnohem vyšší, přes 35 miliard korun, podle něho způsobil až skokový nárůst inflace mezi prosincem a lednem.
Díky jednorázovému snížení červnové valorizace stát letos ušetří zhruba 20 miliard korun. Snížení výdajů v dalších deseti letech Jurečka odhadl na 316,4 miliardy korun. „My teď musíme reagovat na mimořádnou valorizaci ve výši, ve které ji nikdo nečekal, aby nám to nenavýšilo základnu napořád do budoucna. Teď by to bylo 35 miliard, příští rok 58 miliard. To nejde,“ poznamenal Fiala.
Dále se Petr Fiala vyjádřil k záležitosti týkající se žádostí ministra spravedlnosti Pavla Blažka o informace ke kauze kupčení s městskými byty v Brně. Považuje ji za uzavřenou a nevidí důvod k Blažkovu odvolání. Ten podle něj plnil své povinnosti a postupoval standardně. Zatímco v případě podnětů na rozhodování soudů může otázky položit příslušný odbor ministerstva, pokud jde o podněty na rozhodování státních zástupců, žádost o informace může vždy podat pouze ministr spravedlnosti, uvedl premiér. „Zásah do živé kauzy bych nepřipustil,“ řekl premiér.
Předseda vlády v neděli zdůraznil, že se vláda nechystá zavádět regulační poplatky u lékaře. „Ministr zdravotnictví nemluvil obecně o regulačních poplatcích. Bavil se pouze o regulačních poplatcích na pohotovosti a u urgentního příjmu, což je dlouhodobý problém a požadavek České lékařské komory. Mimochodem na pohotovosti ten poplatek je, takže tu nemluvíme o ničem jiném,“ poznamenal Fiala.