Fiala: Horší čas se nedal zvolit. Pro koho bude rozhodnutí ÚS výhodné, se teprve uvidí

FB Petra Fialy

Markéta Pekarová Adamová, Petr Fiala a Marian Jurečka | FOTO: FB Petra Fialy

Podle předsedy ODS Petra Fialy se rozhodnutí Ústavního soudu zrušit části volebního zákona nedotkne koalice SPOLU tvořené stranami ODS, KDU-ČSL a TOP 09. Jaký vliv však změny budou mít na jednotlivé politické strany, ukáže podle něj čas. Předseda ODS to napsal na svém twitteru. 

„Rozhodnutí Ústavního soudu padlo. Důsledek? Musíme upravovat volební zákon pár měsíců před vyhlášenými volbami. Horší čas se nedal zvolit. Pro koho to bude výhodné, to se teprve uvidí. U volebního inženýrství často platí, že na tom nevydělá ten, pro koho byly úpravy šité na míru,“ myslí si předseda ODS Petr Fiala.

archiv

Občanští demokraté se podle něj budou aktivně podílet na nové podobě volebního zákona. „Chceme rozumné a dobré řešení, které bude stabilní a dlouhodobé. Na koalici SPOLU dnešní rozhodnutí ÚS vliv nemá. Aditivní klauzule jsme se nebáli. Koalici nepřipravujeme proti něčemu, ale pro něco: aby měli středopraví voliči jasnou a silnou volbu a abychom změnili politiku v naší zemi. Věříme, že uspějeme v jakémkoli volebním systému,“ dodal Fiala.

„Koalici jsme ustanovili nejen, abychom napravili nespravedlnost volebního systému, ale zejména proto, abychom ukázali, jak moc nám jde o ukončení vlády oligarchy opřeného o spojenectví s panem Zemanem. Na tom se nic nemění. Za to budeme SPOLU a jednotně bojovat,“ napsala předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, která spravedlivější podmínky proto uvítala, ale shoduje se s předsedou Fialou, že rozhodnutí mělo být rychlejší.

Potřebná je podle ní nyní rychlá dohoda všech stran, která by připravila novelu reflektující rozhodnutí. „Bohužel musíme počítat i s obstrukcí prezidenta a lhůtami pro jeho případné veto a nutnost jeho přehlasování,“ připouští předseda dalšího koaličního partnera KDU-ČSL Marian Jurečka. Hledání řešení podle něj nebude jednoduché.

„Nyní se ukáží charaktery a vůle najít dobré řešení. Ústavní soud nepřímo poukázal na velký problém naší justice, délka řízení u tohoto podání s ohledem na rozsah je neúměrně dlouhá. Ústavní soud má jít příkladem, rozhodovat kvalitně a bez zbytečného prodlení, a ne řešit takový případ více než tři roky,“ vyjádřil se Jurečka.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner