Fiala jako nový Kalousek. Za všechno může vláda, kterou nemáme

Petr Fiala, Markéta Pekarová Adamová a Marian Jurečka (Zbyněk Pecák / FORUM 24)

Petr Fiala, Markéta Pekarová Adamová a Marian Jurečka | FOTO: Zbyněk Pecák / FORUM 24

Je to pro někoho asi hodně překvapivé, ale Česká republika má v současné době vládu, která nese zodpovědnost za covidovou krizi i za ekonomické problémy. Možná jste o těch lidech už dlouho neslyšeli, ale jde o kabinet Andreje Babiše, ve kterém sedí například Adam Vojtěch, Alena Schillerová nebo hned dvakrát Karel Havlíček. Vládu Petra Fialy zatím nikdo nejmenoval (ačkoli prezident prý bez ustání i v nemocnici pracuje), ale my se pořád častěji dozvídáme, co všechno nám Fiala způsobil.

Babišova taktika opouštění vládních postů zahrnuje snahu nechat za sebou co největší spoušť. Opatření pro boj proti covidu-19 raději nejsou přijímána, případně připomínají první polovinu roku 2020. Zase před obrazovkami stojí zmatený Vojtěch a předkládá pseudořešení, v nichž se nikdo nevyzná. Problém je, že s rostoucími počty nakažených vzrůstá také snaha marketingu hnutí ANO (a bohužel i dalších lidí včetně neholdingových novinářů) o to, aby to vypadalo, že už tu vládne a rozhoduje Fiala a jeho lidé.

Týdeník FORUM (Lucie Batková / FORUM 24)

Současné opozici (opravdu to ještě je opozice) můžeme vyčítat mnohé. Že se třeba málo vymezovala vůči Babišovi, že se nám nelíbí některý její kandidát na post ministra nebo že nás unavují dohady mezi Piráty a Starosty, protože už na ně nikdo není zvědavý. Ale rozhodně je dost podivné neustále omílat, že naše problémy dostatečně neřeší premiér Fiala. Protože on žádný premiér Fiala zatím neexistuje, víme?

Občas se zdá, že budeme mít poprvé v historii vládu, k jejíž rezignaci budou někteří vyzývat ještě dřív, než vůbec vznikne. Není jasné, z jakého důvodu se někdo rozhodne chtít po někom, aby přebral zodpovědnost, kterou mu však nejprve někdo musí oficiálně dát. A ne, opravdu to nejsou jen tak nějaké formality, jde o jmenování premiéra a jeho vlády, o ústavní akt. Kdo takovou věc shazuje, chová se stejně jako Babiš, který parlament označuje za žvanírnu.

Když Andrej Babiš vyzval kandidáta na post ministra zdravotnictví Vlastimila Válka, aby se rezortu ujal již v jeho vládě, chvíli se zdálo, že jde o nepovedený vtip a že tak průhlednou snahu shodit průšvih s další vlnou covidu na budoucí kabinet prohlédne každý. Ale bylo to naivní, protože to momentálně vypadá, že tuhle hru bude s Babišem hrát poměrně hodně lidí.

Asi nejlépe podobné uvažování ilustrovala na svém twitterovém účtu dnes již bývalá poslankyně hnutí ANO Barbora Kořanová. Mimochodem žena, která sebe sama prezentuje jako zastánkyni sexuálních menšin, aby zároveň veřejně chválila projev prezidenta Miloše Zemana, v němž prohlásil, že jsou mu transgender osoby „bytostně odporné“. Zmiňovaná Kořanová nedávno sdílela obrázek koalice SPOLU se sdělením Petra Fialy o tom, že dnem vzniku vlády přebírá plnou odpovědnost. Kořanová k tomu připsala otázku: „A do té doby?“ Do té doby, paní bývalá poslankyně, má tuto zodpovědnost vláda Andreje Babiše.

Že ústavní postupy nezná paní Kořanová, to po čtyřech letech jejího sněmovního angažmá nepřekvapuje. Že se tu ale snaží tyto postupy ignorovat i jinak vcelku příčetní lidé, jen aby dopředu deklarovali svůj kritický přístup k vládě, která zatím neexistuje, to je fascinující.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]